Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob maja 26, 2018 11:25 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czambuł Cezara
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Witam!

Po 3 miesiącach malowania figurek, mam prawie kompletny czambuł tatarski. Nigdy wcześniej nie malowałem figurek, więc na nich w sumie uczyłem się tej sztuki. Nie wszystko wychodziło (cieniowanie to chyba ciągle problem). Część pomalowanych na początku pod koniec poprawiałem :) czy wyszło - nie umiem ocenić. Mi się podobają.

Nie używałem czerwonego, postanowiłem go ominąć. Resztę farb - wg poradnika Ciosa do malowania Tatarów. Po próbach z malowaniem oczu, zrezygnowałem. Wychodziły zielone ludziki z Krymu. Za to solidne wąsy mają chyba wszyscy, mogą pracować na poczcie.

Najpierw - 2 torhaki ordyńców zmieszanych z jazdą tatarską RON dla urozmaicenia wzorów. Max 1 RON na podstawkę. Te figurki poprawiałem potem na sam koniec. Nic nie zmywałem.
Obrazek

Potem już "normalni" ordyńcy. Tutaj już chyba trochę lepiej. Na uwagę zasługuje ordyniec z... rapierem. Stracił szablę, próbowałem dokonać konwersji, wyszedł trochę rapier. To ozłociłem, a co :)

Obrazek

W międzyczasie na podstawkach pojawiają się czarne konie. Dostałem podpowiedź, jak je pomalować :)

Obrazek

Na koniec zostawiłem ordyńców z kałkanami i dzidami. Kolory kałkanów może zbyt żywe, ale wolę trochę "żywszych" barw.

Obrazek

Gdzieś po drodze był malowany dowódca czambułu. Po prawej jest natomiast dowódca chorągwi tatarskiej RON w służbie chana. W zamyśle - taki Kryczyński, podstawka zrobiona trochę dla zabawy, w końcu to nie dowódca podjazdu. Poza tym ze wściekle niebieskimi adidasami to na pole bitwy go nie wpuszczą.

Obrazek

Malowanie, jak i wykańczanie podstawek to nadal amatorszczyzna, ale chyba można tym już grać :)

Będzie jeszcze jasyr i rotmistrz RON do wybornego komunika, ale to za jakiś czas.

Ostatnio zmieniony pn wrz 26, 2016 4:52 pm przez Cezar, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Czambuł Lelenia
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Czambulik w kolorze, i to się chwali :) Zdjęcia najlepiej zrób w ciągu dnia, mam teraz nadmiar pięknego światła więc aż się prosi o to by nawet podopiecznych zabrać na chwilę na spacer :)

Czy stosowałeś jakiś lakier do zabezpieczania figurek? Bo strasznie się świecą i nie wiem czy to efekt z farby, czy lakier?

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Poszło za dużo lakieru :) wyszło to dopiero na zdjęciach z flashem i w powiększeniu. Człowiek się uczy na błędach.

Zdjęcia były za dnia, ale i tak za ciemne bez flasha. Na figurkach brak niestety washa. Ale dostałem kilka użytecznych podpowiedzi na priv i chętnie przyjmę kolejne. W postach dot. malowania figurek jest dużo użytecznych uwag, niemniej pewne rzeczy dla mnie jako laika wcale nie były oczywiste.

Do malowania jasyru i rotmistrza przyłożę się jeszcze bardziej :)

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Wziąłem sobie do serca wszystkie rady, potrenowałem używanie washa i starałem rozjaśniać z głową. Popełniłem następujące podstawki oficera RON i jasyru. Jasyr trochę monotematyczny, ale tylko takie figurki miałem, bez mężczyzn i zwierząt. Mam nadzieję, że wygląda kapkę lepiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na podstawkach ciągle trochę "goło", ale tym razem zostawiłem mijaki celowo, aby dokleić trochę tufta. Jak będzie na Wilczej ten którego szukam :)

Podstawki jeszcze nie lakierowane, nie chcę aby figurki się świeciły jak psu klejnoty. I tu będę miał pytanie - jak sugerujecie kłaść lakier? Pokrywać delikatnie całą figurkę, czy tylko najbardziej drażliwe miejsca? Jeśli nie łapię za podstawkę (np. wyjmowanie z pudełka) to podstawki wyjmuję łapiąc środkowego konia za łeb i ogon. Może wystarczy podmalowanie środkowego konia? Z ordyńcami zrobiłem ten błąd, że kryłem figsy za dokładnie, i chyba zbyt obficie.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi specjalistów.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Najbardziej podoba mi się twój jasyr - widać, że bida z nędzą, złapani wieśniacy, twoje malowanie doskonale podkreśla charakter figurek. Trochę ci jeszcze brakuje dokładności, ale ręka się wyrabia z czasem, no i człowiek już wie, gdzie kłaść te rozjaśnienia.
Co do lakieru - najpierw kup jakiś porządny, ja używam Talens 115. Krótkie psiknięcia (ja robię cztery - po jednym z każdej strony), potem czekasz, aż zupełnie wyschnie (kilka godzin - w zależności od pogody) i kładziesz kolejną warstwę (ja w sumie walę trzy). Na sztandar tylko jedna warstwa lakieru - żeby nie zrobiła się pękająca "skorupka" (pamiętajmy o tym, że ta część figurki jest elastyczna). Oczywiście puszką należy przed lakierowaniem porządnie "wytrząsnąć" a lakier kłaść z odległości ok. 30 cm. Nie staraj się pokryć lakierem całej figsy - krótkie pisknięcie wystarczy, aby lakier osiadł na "zewnętrznej" powierzchni figurki, głębszych zakamarków i tak nie będziesz dotykał.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Dzięki za dobre słowo :)

Jasyr chciałem zrobić taki "bidny", więc mocniej ich podwashowałem i prawie nie rozjaśniałem, unikałem też zbyt żywych kolorów. Bałem się czy nie przesadziłem :)

Co do lakieru - mam Talens 115 ale taki w słoiczku. Będę musiał pomyśleć nad sprayowanym

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Aaaa.... jeszcze jedno. Warto pomalować brzeg sztandaru - znacznie polepsza to wygląd podstawki. Ten biały pasek to trochę jak szary plastik wyzierający spod pomalowanej figurki - psuje efekt.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

No i sztandar masz do góry nogami ;P a widać, że jest lepiej. Tak jak pisał Duderson ręka się wyrobi, malować malować i jeszcze raz malować.

Co do washa to najlepszy efekt jest, jak kontrolujesz jego nakładanie. Nakładaj od góry figurki, pędzelek powinien być mokry ale nie aż tak bardzo, by zalać całą figurkę. Po nałożeniu odczekaj chwilę aż grawitacja zrobi swoje i w zakamarkach gdzie zbierze się dużoo washa delikatnie zbierze nadmiar pędzelkiem. Takie dwie plamki zrobiły ci się na płaszczu a da się to ładnie wyprowadzić tak, że będzie wycieniowane i bez "kałuż".

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

O matko, faktycznie nakleiłem sztandar do góry nogami :-) kończyłem podstawkę w trakcie meczu Polska-Portugalia. Ale właśnie się udało odwrócić bez niszczenia sztandaru.

Wash starałem się prowadzić w stronę załamań i zagłębień, ale chyba muszę potrenować jego nakładanie tak jak wskazujesz Avallar.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Jeszcze zanim zacząłem na poważnie zbierać figurki, wpadła mi w ręce figurka chłopskiego informatora. Odleżała chyba z 2 lata :) pomyślałem, że jednak ją pomaluję, dla treningu i dla przyjemności.

Obrazek

Nie wiem, czy nie przesadziłem z washem na rękawy, ale po pierwszym washowaniu wydawał się za czysty jak na chłopa. Teraz z kolei kojarzy mi się z chłopami z "Monty Python i Święty Graal" :P natomiast na kożuszku i podstawce trenowałem malowanie suchym pędzlem.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]