Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob gru 15, 2018 4:47 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Komu rohatyny, bo idę w pierzyny
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Montuje swój pierwszy podjazd złożony z podstawki, tj. podjazd koronny oraz jazdy kozackiej z rohatynami w zestawie. Wertując kreatora przeglądam wszystkie rozpiski na podjazd koronny RONu i nasuwa mi się pytanie dość istotne, komu dać rohatyny. Wszystkie rozpiski (oprócz tej z lat 73-76) mają zasadę "Z bandoletem i szablą" co komplikuje sprawę. Rozpiska wygląda tak

Pułkownik #
Pancerni ### (lub ##)
Jazda kozacka ###
Jazda kozacka ##
Jazda kozacka ##
Jazda wołoska ### (lub ##)

Pytanie moje brzmi komu lepiej dać rohatyny? Pancernym lub dużej chorągwi kozackiej i zrobić z nich chorągwie typu czołg, czy lepiej dwóm mniejszym chorągwiom kozackim, które będą zeskwadronowane?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Komu rohatyny, bo idę w pierzyny
Awatar użytkownika

Uczciwie i brutalnie powiem.
I tak korona gra na wyższe punkty przy dwóch dowódcach.

Więc możesz bez problemu rochatyny dać tak jak masz to na modelach (klejenie ich np na plecy mija się z celem).

Czyli z zestawów które posiadasz dostaną je pancerni i jedna chorągiew kozaków.

W przyszłości i tak będziesz potrzebować min 6 podstawek pancernych jak i 6 kozaków z rochatynami.

Słowem "kozaków" nigdy nie za wiele.
Koroniarze lubią grać też na późniejszych podjazdach gdzie pancernych jest jeszcze więcej.

A w przyszłości w zgrupowanie

Dlatego polecam pograć ;)
Reszta wyjdzie w praniu ;)

Ja, jako drugie pudełko kupiłem (gram Litwa) pułk jazdy polskiej i nie mogę narzekać ;) -chyba najlepszy wybor

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Z mojego doświadczenia jak gram podręcznikową koroną zawsze daję rohatyny pancernym. Robi się z nich bardzo dobra jednostka uderzeniowa, ciężka do złamania. Kozacy z rohatynami na podjazd tylko w przypadku kiedy nie możesz zeskwadronować pancernych w większy klocek.

W przypadku tego co zbudowałeś masz 10 podstawek jazdy wliczającej się do "z bandoletem i szablą" (9 w przypadku 2 pancernych doborowych). Proponuję 5 (4) kozaków z rohatynami ponieważ rohatyny najlepiej działają w dużej liczbie (morale 6 + 1 za liczebność przy powyżej 4 podstawkach to już jest coś co może pokusić się o śmielsze szarże).

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Mam teraz pytanie co do kierunku w jakim RON winien zmierzać. Z jednej strony myślę o tym:

Podjazd 1667-1672 (oczywiście +rotmistrz) siła 11 zwiad 25 zwartość 22
https://images90.fotosik.pl/85/b7e6eff54872b704.png

który daje mi dwa oddziały lekkiej jazdy, które są bardziej manewrowe, mogę nękać nimi przeciwnika, wykorzystać ich do zdobywania punktów, a także dragonów, którymi mogę zajmować budynki, mieć większą siłę ognia etc etc

Podjazd 1667-1672 (+rotmistrz) siła 11 zwiad 22 zwartość 22
https://images89.fotosik.pl/85/f8db95ccb094c444.png

który daje mi dwie pięści niczym czołgi, pancerne 5 podstawek z rohatynami i kozackich 6 bez rohatyn, a do tego doborowych 2-podstawkowych pancernych i 3-podstawkowych kozaków z rohatynami jako wsparcie oraz jazdę wołoską, która będzie głównie do strzelania i latania za punktami

osobiście skłaniam się ku drugiej opcji z dużą ilością kawalerii, która ma za zadanie zgnieść przeciwnika

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]