Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn lip 23, 2018 1:48 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Prywatne wojska Jerzego Lubomirskiego - 1665 rok
Rotmistrz
Awatar użytkownika

solider pisze:
(...) Rzadko mi ginie jakikolwiek dowódca, ale w grze turniejowej ten podjazd w mojej opinii jest martwy. W grze przeciwko Lubomirskiemu nie liczy się scenariusz oraz straty, cel jest jeden...na pal z nim, a to da się zrobić. ;)

miszczu pisze:
(...) sam podjazd jest bardzo mocny.

Lubomirski jako postać historyczna bardzo mi się podoba.. natomiast sam podjazd wydaje się mocno PG.
Co odrzuca od pomysłu grania nim..

Lekka rozbieżność w opiniach xd

Podjazd jest na prawdę solidny, ale mówienie o nim, że jest PG to przesada. To, że z relacji różnych osób wynika, że się nim wygrywa bitwy jeszcze nie oznacza, że to wina podjazdu. Nieskromnie powiem, że Wasil i ja jesteśmy graczami, którzy mają pewne doświadczenie w tej grze i z niejednego podjazdu wyciągną maksimum możliwości ;)

"Aby [...] z nimi traktament miała Rzeczpospolita pacyfikować, żadnego w tem nie widzę fundamentu [...]. Jeżeli tedy Rzeczpospolita tak nadmierne rany od tych zdrajców zadane [...] twardym snem pokryje – nic innego sobie obiecywać nie może, tylko ostateczny upadek i zgubę."

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Waćpanowie Jerema i Wasil.

Nawet nie godzi mi się na razie mierzyć z wami na szable. Także dowód w postaci starcia z gołowąsem nie wiele by nam się zdał jak i mogłby być miara siły danego podjazdu.Poprostu mnie dziwi fakt że wszyscy sa w miarę zgodni że to silny podjazd a i tak składoano projekty nad jego wzmocnieniem.

Wasil z chęcią skrzyżuje prawice celem doszkolenia umięjętności w nauce od najlepszych :) Jak tylko uda się dotrzeć na Wilanów z chęcią przyjmę wyzwanie. Ale zostanę przy swoich choragwiach :) Na Lubego przyjdzie jeszcze czas.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Duderson pisze:
Wyszkolenie 4 i DDT

Oj c'mon, każdy zrozumiał, o co chodziło :P

Wasil pisze:
Jak chcesz możemy się zmierzyć, Ty weźmiesz Lubomirskiego, ja podjazd litewski. Sprawdzimy czy to rozpiska czy jednak umiejętności :-D

Świetny pomysł. Lubomirski jest jak każda rozpiska na doborowych jednostkach - fajny, ale mało liczebny. Czyli każda strata bardziej boli. Moim zdaniem jemu wyjątkowo dużo daje przewaga liczebna, bo na "dzień dobry" masz przerzut morale u siebie lub wroga, a pewnie i +1 do wyniku dowolnej walki. Żaden efekt Ci tego nie zrekompensuje - to właśnie efekty powinny tak wyglądać.

Także drogi "miszczu" - spokojnie. Sam mówisz, że słabo się znasz, nie masz doświadczenia, ale jednocześnie upierasz się w kwestii super-znakomitości Lubomirskiego. Zresztą porównaj go sobie do 8PSowego podjazdu konnego Szwecji na rajtarach WETERANACH.

PS. Komuś jeszcze "zwykli rajtarzy" kojarzą się z czym innym niż iconSWE , bo mi zdecydowanie nie.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Dobra Panowie wycofuje się, bo widzę że odebraliśmy to zupełnie niepotrzebnie personalnie.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Nikt tu niczego (chyba?) personalnie nie odebrał i się nie obraził - po prostu uwierz trochę bardziej doświadczonym :) A jeśli nie chcesz to daj sobie pokazać to na stole :)

Dziwisz się, że są apele o dodanie mu czegoś. A pokaż mi podjazd, który każdemu pasuje i takich apeli nie ma :-D

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Minął lekko ponad rok od ostatniego opisu walk Lubomirskiego, czas odświeżyć temat.

W ramach nocnego turnieju w Dąbrowie Górniczej (Jarku wielkie dzięki za organizację, mam nadzieję że uda mi się pojawić na następnym turnieju) miałem okazję rozegrać trzy bitwy Lubomirskim (wszystkie na 15ps) - wszystkie trzy przeciwko RON X|

Runda 1 Lubomirski vs Zk1944 Litwa13ps
Zbyszek z scenariuszy wybrał obronę wioski. Standardowo wystawiłem największą możliwą wioskę z dwoma budynkami (sprawdzona strategia :) ) jeden z lewej strony bliżej Litwy, drugi z prawej od strony koroniarzy. Z dodatkowych efektów wypadło wybór terenu (jak zwykle bardzo przydatny efekt :-D ) W zwiadzie wyszło 6ps różnicy na moją korzyść więc wybrałem decydujący moment. Z rzutu na rabusi 8 co wyeliminowało mi 2 wolontarzy z gry.
Rozstawienie (patrząc z mojej perspektywy od lewej):
Lubomirski: 3 wolontarzy, 6 doborowych rajtarów, 3 pohusarzonych, 2 wolontarzy (bez darmowego rozkazu) 2 doborowych dragonów, 2 doborowych dragonów, 6doborowych opancerzonych rajtarów, 3 doborowych kozaków i 3 doborowych wołochów.
Litwa: 6 kozaków, 4 pancernych, 3 tatarów, 3 doborowych kozaków i 6 doborowych kozaków z rohatynami. 2 dragonów wystawiona w budynku od strony strefy rozstawienia Litwinów.

Tura 1
Inicjatywa po mojej stronie, wszystko zachowawczo (powyżej 40cm od przeciwnika) pojechało do przodu, jedynie wołosi wysforowali marszem o 25cm. Spieszeni dragoni podeszli pod wioskę. Ze strony przeciwnika podobne ruchy jedynie pancerni otrzymali rozkaz szarży i ruszyli w kierunku opancerzonych rajtarów przechodząc przez wioskę (wyszkolenie podbite i szarża utrzymana). Z strzałów w tej turze nic szczególnego nie wynikło jedynie rana na pohusarzonych, którą zebrałem z Lubomirskiego w następnej turze.
Tura 2
Najtragiczniejsza dla mnie bo złapałem się na kilku dość poważnych błędach które prawie doprowadziły do sromotnej klęski (ale nie wyprzedzajmy faktów). Inicjatywa wygrana i oddana przeciwnikowi. Zmiana rozkazów na kozakach z lewej strony (ruch), 3 doborowych kozaków (szarża na rajtarów) i 6 kozaków z rohatynami (szarża na wołochów). Spodziewałem się wszystkich tych rozkazów ale źle oceniłem sytuację. Zmieniłem rozkazy na obu rajtarskich klockach na obronę, jedni dragoni dostali obronę. Miałem nadzieję że 6 kozaków podjedzie do przodu i uda mi się z nimi postrzelać ale ZK ruszył ich tak że nie miałem nawet szansy :( Z drugiej strony stołu pancerni kontynuowali szarżę, jednostki kozaków ruszyły do przodu. Wołosi zrobili odskok. Tatarzy na środku weszli do wioski. Moje ruchy. Pierwszy błąd jaki zauważyłem to to że nie dałem niedoszłej husarii szarży na pancernych więc stali dalej z ruchem i myśleli co dalej. 3 wolontarzy ustawiła się na flance kozaków z lewej strony, na środku 2 dragonów weszła do budynku (błąd nr 2, dałem możliwość pancernym na incydentalne wejście w nich) druga dwójka podeszła do wioski. Na prawym skrzydle kozacy zasłonili wołochów i ustawili się na równi z opancerzonymi rajtarami. I tu kolejne błędy. Rajtarzy nie byli w stanie rozwinąć się z obu stron (jedynie z prawej) z powodu budynku, Natomiast kozacy powinni byli ustawić się maksymalnie z prawej strony tak żeby w następnej turze wejść przeciwnikowi na plecy w razie porażki rajtarów. W wyniku ostrzału 2 rany na kozakach z rohatynami. Dodatkowy ruch i walką związani: Pancerni i dragoni w budynku, 3 kozaków, 6 kozaków z rohatynami i 6 opancerzonych rajtarów, 3 kozaków. Pancerni zadali 3 rany, dragoni żadnej. Z powodu ucieczki 2 kolejne rany a pancerni musieli się wycofać. Walka na prawym skrzydle kozacka doborowa nawałnica zdjęła podstawkę kozaków i rajtarów za to dostali 4 rany (po dwie na oddział). W wyniku wszystko zaczęło uciekać i kolejna strata u kozaków (ostatnia podstawka uciekła). Koniec tury i sytuacja staje się napięta...
Tura 3
Inicjatywa po mojej stronie. Drugi raz nie popełniłem tego samego błędu, szarża petyhorców na pancernych (kontrszarża). Po prawej stronie udało mi się zebrać rajtarów. Litwini wydali szarżę 6 kozaków. Reszta oddziałów za daleko wysforowała w szarży więc zostali bez rozkazów. Tu miało miejsce dość kluczowe zdarzenie. Zbyszek miał do wyboru zaszarżować kozakami na petyhorców (spaliłby ale nie mógłbym się rozszerzyć do walki z pancernymi) lub zaatakować i rozbić wolontarzy. Wybrał bezpieczniejszą ale z perspektywy dalszej gry gorszą drugą opcję. Jak można się domyślić wolontarze zostali rozbici i uciekli za stół natomiast kozacy byli za daleko i do końca gry zostali w zagajniku strzelając się z rajtarami. Pancerni przegrali z petyhorcami otrzymując 4 rany (koroniarze 2 rany) w wyniku pancerni zdezorganizowali się wpadli na tatarów (kolejne dezo) w pogoni 2 rany i ucieczka (znowu w tatarów i znowu ucieczka dodatkowo zabrali ze sobą dowódcę na tyle daleko żeby utrudnić wydawanie rozkazów) Z prawej strony wołosi w ostrzale zdjęli podstawkę rohatyniarzy i tu też ucieczka :D
Tura 4
Moja inicjatywa. Petyhorcy kontynuują szarżę na uciekających pancernych. Litwini zebrali rohatyniarzy i tatarów. Opancerzeni rajtarzy dostają szarżę na 3 kozaków ustawioną tyłem, 3 wołochów szarżuje na tych samych kozaków. Kozacy kontrszarżuja przez co rajtaria nie dochodzi do walki i pali szarżę. Wołosi dostali 2 rany kozacy tak samo (mieli już 2 wiec podstawka) z powodu flanki wołochów wynik remisowy.
Tura 5 i ostatnia
2 dragonów weszła do wioski, niestety zaszarżowani przez tatarów zostają rozbici. Z prawej strony zebrali sie pancerni. Wołosi ponownie zaszarżowali na kozaków (kontra) Opancerzeni rajtarzy wbili się na flankę, petyhorcy na tył. Żeby tego było mało jeszcze rohatyniarze wbili się na flankę pohusarzonych. W wyniku kozacy zostali zniszczeni, kozacy z rohatynami uciekli w pogoni tracąc podstawkę.

Tu musieliśmy skończyć z powodu braku czasu.
Ostateczny wynik: wioska utrzymana przez Litwę, furaż spalony. W stratach 1 ps dla mnie (zabrakło jednej podstawki więcej), Litwa do 50% 1:0 dla ZK.
Zbyszku wielkie dzięki za grę. Jak zwykle było ciężko i emocjonująco do samego końca :)

Runda 2 Lubomirski vs Norbert Korona 12ps
Opóźnienie przeciwnika. Wynik 13:0 dla mnie. Nie będę się rozpisywać ponieważ (nie uchybiając przeciwnikowi) Norbert nie jest zbyt często grającą osobą - ostatnia gra ok rok temu, dodatkowo do tej pory nie grał jeszcze RON-em więc po prostu przejechałem się po wszystkim czym mogłem. Z pewnością mogę pogratulować początkowych sukcesów kozaków z rohatynami z opancerzonymi rajtarami oraz wstępne pobicie pohusarzonych - tu był promyczek nadziei. Wg. mnie tu po prostu Norbert miał pecha że trafił na mnie. Dzięki za grę :)

Runda 3 Lubomirski vs von Berthold Litwa 14ps
Scenariusz walka patroli (a tak liczyłem na rzekę :( ) Dodatkowy efekt zmęczenie. Z rabusi 2 rany na wolontarzach. Pole bitwy starałem się rozstawić biorąc pod uwagę poprzednie dwie gry czyli jak najwięcej warszawskich pól X| żeby zabrać impet przeciwnikowi (mi i tak się nie przyda :) )
Rozstawienie (patrząc z mojej perspektywy od lewej):
Lubomirski: 5 wolontarzy, 4 dragonów, 6 rajtarów, 6 opancerzonych rajtarów, 3 pohusarzonych, 3 kozaków i 3 wołochów
Litwa: 6 rajtarów, 6 doborowych kozaków z rohatynami, 4 pancernych, 3 dragonów, 2 tatarów i 3 doborowych kozaków.
Gra byłą dla mnie o tyle śmieszna że wszystkie żuty na inicjatywę miałem 1 :-D
Tura 1
Moja inicjatywa, standardowo wszystko bezpiecznie do przodu. To samo z strony przeciwnika.
Tura 2
I tu muszę przyznać że kompletnie nie miałem pomysłu na grę. Nie miałem pojęcia jak ugryźć tą armię bo doskonale wiedziałem że jak spróbuję szarżować to Bartek wycofa się wszystkim a w następnej turze będę miał problem. Zdecydowałem się na bardziej zachowawcze działanie. Wszyscy rajtarzy dostali obronę, kozacy i pohusarzeni blefowany ruch. Po stronie przeciwnika groźnie zmienione wszystkie rozkazy (aż mnie przeszły ciary) No i zaczęło się kombinowanie co tu zrobić żeby nie przegrać w drugiej turze :) rajtarzy lekko się cofnęli tak żeby szarża nie doszła w pierwszym ruchu. Kozacy i pancerni wycofali się na bezieczną odległość od doborowych pancernych. Jedynie wołosi stali twardo w miejscu gotowi na odskok. No ale cytując klasyka cały misterny plan... wszędzie ruch X| kozacy, pancerni i tatarzy podjechali na bliski zasięg do wołochów. Rajtarzy i kozacy podjechali do przodu żeby zbadać środkowy punkt. Strzały po ruchu, wołosi zdjęli podstawkę kozakom i zmusili ich do ucieczki za stół (wymarzony początek) ostrzał Bartka zadał 2 rany.
Tura 3
I tu widziałem promyk nadziei na wygraną (rzekłbym że "tegom chciał" :D ) Ponieważ inicjatywa była po mojej stronie wołosi, pohusarzeni i kozacy dostali szarżę na pancernych i wyrżnęli ich do jednej podstawki (u mnie 2 rany) tatarzy obok byli bezradni. Opancerzeni rajtarzy zaszarżowali kozaków z rohatynami, oczywiście nie doszli ale utrzymali szarżę i przeciwnik nie miał w następnej turze impetu.
Tura 4
Rajtarzy na lewym skrzydle zaatakowali rajtarów Bartka (kontrszarża), opancerzeni rajtarzy kozaków, petyhorcy dragonów, a wołosi na tatarów. Moim rajtarom się poszczęściło ubili podstawkę i jedną ranę do 3 ran przeciwnika dezorganizacja i w gonitwie ubiłem kolejną podstawkę (morale zdane). Opancerzeni przegrali z z kozakami ale zdali morale. Znowu przegrana i dezo (straciliśmy po podstawce) Petyhorcy zniszcyli dragonów (została jedna podstawka). Tatarzy w strzale w szarży zadali ranę, wołochom spadła podstawka i dezo ale w pogoni nic nie oberwali a tatarzy dostali dwie rany i uciekli za stół (wołosi debeściaki tej bitwy :) )
Tura 5
Rajtarzy z lewej strony nie zebrali się więc wykorzystałem sytuację i zdjąłem kolejne dwie podstawki. Opancerzeni zebrali się i dostali rozkaz obrony, zaszarżowani przez rohatyniarzy którzy dostali z flanki od moich doborowych kozaków. Boćwiniarze stracili dwie podstawki i uciekli.
Tura 6
Rajtarzy dokończyli działa z litewską rajtarią. Pohusarzeni i opancerzeni rajtarzy dokończyli kozaków.

Koniec końców zbadałem wszystkie punkty, Bartek 2. 2ps dla mnie za straty przeciwnika i 1ps za straty własne. 5:0 w małych 4:2 w dużych.
Dzięki za grę.

Uff.. to był długi opis. Mam nadzieję że chociaż jedna osoba przeczyta te wypociny do końca :D W każdym razie Lubomirski nadal niepokonany 8) iconSPARTA

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Przeczytane :) szkoda że bez fotek

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Cezar pisze:

Niestety ale jak gram to raczej skupiam się na tym żeby przemyśleć/przewidzieć następne ruchy niż cyknąć kilka fotek :)

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Wasil pisze:
Cezar pisze:

Niestety ale jak gram to raczej skupiam się na tym żeby przemyśleć/przewidzieć następne ruchy niż cyknąć kilka fotek :)

W sumie mam tak samo :)

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Z trzeciej bitwy mogą być jakieś fotki, ale dopiero jutro będę je widział

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]