Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob sty 23, 2021 4:21 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skrzetuski i przyjaciele: wojska Jeremiego Wiśniowieckiego
Ciura obozowy/Camp follower

Szanowni,

Ciekaw jestem Waszej opinii o nowoopublikowanych zasadach (podjazd, zgrupowanie) księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, jako że sam o grze wiem niewiele.

Jeśli chodzi o różnorodność oddziałów to jego podjazd ma wszystko prócz pikinierów i rajtarii. Zawiera nawet cztery podstawki husarzy i armatkę (jeden koroniarz, który się bez niej nie rusza). W zgrupowaniu podobnie, szóstka husarii, czterech dowódców, działko (lubi je, skubany). Poza dragonami brakuje jednostek doborowych - może tu można upatrywać słabości?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Skrzetuski i przyjaciele: wojska Jeremiego Wiśniowieckie
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Podjazd dopiero wyszedł więc Moje przemyślenia Czysto w teorii:

Na razie to co widzę na papierze nie napawa mnie optymizmem z powodu dużej ilości piechoty i dragonów, ale może to dlatego że ja nigdy nie umiałem grać piechotą :D Mając 16ps (na razie nie widzę sensu wystawiania na mniejsze ps) trzeba się nastawić na atakowanie i to że dostanie się po tyłku z efektów (są jakie są ale potrafią zaboleć) oraz scenariusza. Niwelować to będzie przewaga liczebna.

Plus jest taki że jest to podjazd, który powinien sobie poradzić w każdym scenariuszu. O wszystkie wioski i rzeki da się walczyć dragonami i muszkieterami plus działo - siła ognia jest dość imponująca. W polu masz 4 husarii z rotmistrzem, która nie raz już sama robiła grę podczas zgrupowań i dywizji do tego 3 pancernych i sporo lekkiej jazdy. Nawet wolontarze dają fajne możliwości bo nie mają rabusi i niesubordynacji u Wiśniowieckiego. Czyli jest czym jeździć ale średnio czym się bić poza husarią.

Na minus to zaledwie jedna jednostka uderzeniowa i same jednostki pomocnicze (3 pancernych nie liczę do uderzeniowej bo jest jej raz że za mało, dwa że nie nie mają rohatyn, trzy że nie są doborowi. Przynajmniej jednej z tych rzeczy brakuje, samo wyszkolenie 5 i kalkany były by mega fajnym wzmocnieniem)
W przypadku walki z armiami nastawioną na kawalerie (Turcja na mamelukach lub europejski, dowolny tatarski (z tych widywanych na turniejach) , bojowy siedmiogrodzki czy Waldeck na większe PS i już się robi problem ponieważ idzie Wiśniowieckiego wymanewrować ilością jednostek jazdy. Dragoni czy muszkieterzy w otwartym polu mogą nie dać rady, a samo liczenie na husarie jest zgubne.
Z kozakami też nie będzie prosto. Masz działo i piechotę ale to za mało na wozy które w ciebie plują z dział, broni gwintowanej, o Piechocie już nie wspominam. Kawalerią nie radzę się przebijać bo jest jej za mało. Z kozacko-tatarskim czy Owruckim też nie będzie łatwo bo są w stanie na dość niewielkie ps wystawić dużo dragonów i wyciągnąć bardzo dużo zwiadu, więc przy wiosce i rzece będą mieli przewagę ognia i terenu. Można próbować przebijać się husarią ale będzie trudno.
Największy problem jaki widzę to gra furazu, zasadzki i nocnego ataku - jest spora szansa że wypadnie jedno z tych. Jest za mała liczebność żeby Wiśniowiecki mógł wyjść obronną ręką. Trzeba dużo skilla lub szczęścia.
Na razie turniejowo Wiśniowiecki odpada bo jest drogi i nieopłacalny w porównaniu do Lubomirskiego - jakościowo i ilościowo dużo, dużo lepszy.
Jako podjazd do gier towarzyskich, naprawdę spoko, można się bawić i próbować :)

Reasumując, w teorii ma to potencjał ale w porównaniu z innymi z nowszych podjazdów, które wyszły w tym roku to nie powala. Moskwa dostała fajnego Boratyńskiego, Turcy mameluków, Brandenburgia Waldecka i odświeżony pruski, siedmiogrod bardzo fajny bojowy, kozacy mega kopa na każdym poziomie - jest ilość, jakość, tatarzy i Chmielnicki. Nawet Litwa dostała kilka fajnych możliwości jak Radziwiłł czy odświeżony Gosiewski. Za to korona... Z NOWYCH Jedyny w miarę dobry podjazd to szemberk ale tylko do walki na Tatarów i garnizon magnacki (w końcu podjazd defensywny)
Wiśniowiecki nie jest tą kwintesencją tego co RON ma najlepsze. 4 husarii i dobry dowódca jest naprawdę fajna rzeczą. Czekaliśmy na coś takiego ALE dalej mu brakuje jazdy.
Mam nadzieję że rewizja podjazdów podręcznikowych spełni oczekiwania - husaria jest fajna, brakowało jej w koronie ale to jednak nie jest motor napędowy RON, tym motorem są pancerni, im więcej tym lepiej zwłaszcza tych doborowych :D

Kończąc, bardzo chce ten podjazd wypróbować. Wygląda na wyzwanie i dla grającego, i przeciwnika. Na pewno będę udostępniał moje perypetie z księciem Wiśniowieckim

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Podjazd wydaje się ciekawy - w końcu husaria w Koronie. Jednak nie jest ona, tak jak wasil zauważył, czymś czego Korona usilnie potrzebowała - mamy doborowych pancernych, którzy moim zdaniem np. na zgrupowaniu są wyborem oczywistym i lepszym niż husaria. Oczywiście to tylko teoretyzowanie ale podoba mi się zawarcie dwóch silnych grup piechoty, które mogą stanowić solidne podstawy formacji. Fakt podjazd jest ciężki ale nie trzeba go przecież wystawiać na pełnym :D mona się zamknąć w 12-13 PSach. Jednak czy jest to warte - zwarzywszy se na tych samych punktach Korona może wystawić naprawdę fajne podjazdy, które tylko są gorse w tym se nie mają husarii - zrewidują to stoły ;)

A ja mam pytanie do historyków. Wiadomo coś na temat barwy sołdactwa Wiśniowieckiego, zwłaszcza piechoty?

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

John Johnny pisze:
A ja mam pytanie do historyków. Wiadomo coś na temat barwy sołdactwa Wiśniowieckiego, zwłaszcza piechoty?

Już pytałem o to na fb, otrzymałem odpowiedź że źródła nic o tym nie mówią.

Ale z tego co pamiętam w Ogniem i mieczem Sienkiewicz opisywał ogólnie barwę żołnierzy Wiśniowieckiego (chyba żółty ale ręki sobie nie dam za to uciąć X| ) . Czas jeszcze raz przeczytać książkę :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ponoć piechota prywatna była w barwach rodu / magnata. Pytanie, jaki kolor był kolorem Wiśniowieckich?

Ciekawa dyskusja: http://www.historycy.org/historia/index.php/t89519.html

Można więc założyć, że czerwony lub czerwony + żółty (lub/i biały). Czyli nic bardzo oryginalnego (pół szlachty takie miało ;) ). Chyba że znajdziesz herb żony ;)

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Nie wysnuwałbym tak daleko idących wniosków, że piechota musiała być w barwach herbowych magnata, to zdarzało się relatywnie rzadko i to raczej w przypadku specyficznych uroczystości. Biorąc pod uwagę że piechota i dragonia Wiśniowieckiego była całkiem liczna i musiała być non stop pod bronią, jest prawdopodobne, że akurat stroje miała z najtańszanego sukna, więc tu akurat szary, może jakiś niebieski, pasowałyby najlepiej. Jazda oczywiście nie miała, poza uroczystościami, żadnego przepisowego stroju.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]