Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn paź 15, 2018 3:02 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: "Potop" - errata
Namiestnik

Sosna - w tym momencie nie troluję. Dla mnie jest to przeoczenie, które powinno się teraz od ręki poprawić i skończyć temat, zamiast udawać, że 1) nie mam racji 2) wszystko jest w porządku.

Ogólnie, przecież lepiej jest chyba zrobić coś w sposób jednoznaczny. Zasady gry to są jednak prawa gry i zarówno my - gracze - jak i Wy - autorzy - powinniśmy dążyć do rozwiewania niejasności i nie tworzenia nowych. Przecież nie po to są zasady i errata, nie po to podawane są klaryfikacje, żeby przy co drugim zdaniu podręcznika/erraty/faq i tak dopisywać sobie ołówkiem informacje, że 'w tym przykładzie wyjątkowo użyto sformułowania X, ale należy je traktować jakby było tam Y, bo tu nie chodziło o kombinowanie'

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower

Ja się zgodzę z piotroslavem. Jeżeli wszędzie używacie "albo" a w jednym miejscu errata wprowadza "lub" to niejeden "człowiek inteligentny" ( (c)MiSiO) zacznie się zastanawiać, czy aby nie było to celowym zabiegiem. Szczególnie, że zasady to nie jest tekst potoczny i oczekuje się od nich precyzji i jednoznaczności, a nie pięknej polszczyzny.

Cytuj:
Piotroslav - oczywiście masz rację z czysto matematycznego/logicznego punktu widzenia. Jak słusznie wskazał Misio - nasza gra nie rozprawą matematyczną ale instrukcją do gry którą można sie po prostu fajnie bawić.

I właśnie po to, żebyśmy mogli się fajnie bawić, a nie spędzać czas na takich jałowych dysputach, podręcznik powinien być napisany w sposób maksymalnie jednoznaczny i precyzyjny. Proszę to traktować jako sugestię, nie przytyk.

A tak poza tematem, tekst w stylu "w tę grę grają ludzie inteligentni, nie bawmy się w matematyczny bełkot" jest dla mnie jakimś zawoalowanym hodowaniem kompleksów humanistów, na poziomie "jestę humanistą, nie umię nic policzyć i jestę z tego dumny" ;) Panowie humaniści (szczególnie przyszli): bycie na bakier z matematyką i fizyką to nie jest powód do dumy, wręcz przeciwnie.

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Wilcza
Awatar użytkownika

Piotroslav, proszę Cię, po tym jak napiszesz już post, ale przed publikacją, weź go sobie na głos przeczytaj. Może być samemu, ale jeszcze lepiej przez jakiś program czytający, albo nawet poproś kogoś etc. Może zrozumiesz, że dyskusja międzyludzka nie opiera się wyłącznie na zasadzie "prawda logiczna równa 0 albo 1", ale dochodzi do tego jeszcze kontekst językowy, emocjonalny, stylistyczny, a wreszcie i empiryczny, na co np. wpływ mają wcześniejsze kontakty z daną osobą. Mam nadzieję, że po tym wyjaśnieniu zrozumiałeś, dlaczego zgodnie z logiką masz opinię pieniacza.
Howgh

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Chętnie bym się ustosunkował, ale merytorycznie odniosłeś się tylko do tego, że się czepiam o jakąś logikę.
Nie bardzo wiem o co Ci chodzi... Twierdzisz, że sposób prowadzenia zwykłej rozmowy to taki sam sposób w jaki należy formułować przepisy gry? Czy po prostu chciałeś nabić sobie posta i nazwać mnie pieniaczem?

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Wilcza
Awatar użytkownika

piotroslav pisze:
Chętnie bym się ustosunkował, ale merytorycznie odniosłeś się tylko do tego, że się czepiam o jakąś logikę.
Nie bardzo wiem o co Ci chodzi... Twierdzisz, że sposób prowadzenia zwykłej rozmowy to taki sam sposób w jaki należy formułować przepisy gry? Czy po prostu chciałeś nabić sobie posta i nazwać mnie pieniaczem?

Odniosłem się do tego, że w Twoich postach główną uwagę nie przykuwa treść, a forma. To, że mówisz o rzeczach sensownych, ukryte jest głęboko pod warstwą dziwnych porównań, wycieczek osobistych i podniesionego tonu.
To, że toczymy rozmowę i chyba zapominasz o pewnych standardach jej prowadzenia. Np. tekst: Czy po prostu chciałeś nabić sobie posta i nazwać mnie pieniaczem? naprawdę nie był potrzebny i niestety niepochlebnie o Tobie świadczy.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Dobra, starczy tego, juz pewne posty polecialy, dostaje zgloszenia od forumowiczow wiec nie ma tego sensu ciagnac. Temat zamykam. Jezeli ktos ma dalsze uwagi co do erraty to zapraszam na priwa.

Odpowiedz z cytatem  
Sekretarz królewski/Royal secretary

Plik podmieniliśmy na wersję z ALBO :)
Temat odblokowany, proszę o trzymanie się w nim tylko i wyłącznie Erraty, na FAQ jest inny temat.

edit: o ten właśnie

viewtopic.php?f=21&t=2149&start=200

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Brak informacji o rajtarii w dywizji litewskiej z najpóźniejszego okresu (przypominam się)
Dodatkowo zwiększenia ilości petyhorcow :P
Dywizja litewska (1649-54) opis przy średnich działach, możliwość wystawienia 2 dział :)
Czym spowodowana jest zmiana w dowodzeniu przy dywizji litewskiej??

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Podbijam moje pytanie o zmianie dowodzenia

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

1. FAQ pyt. 126
2. Nie będzie zwiększenia ilości petyhorców.
3. Opis jest błędny, rysunek jest właściwy (czyli można wystawić tylko jedno średnie działo).
4. Tym że została ona błędnie zapisana dla dywizji 1662-1667, gdzie dowodzenie stało już na lepszym poziomie, a i Zasady Specjalne są inne.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]