Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn wrz 16, 2019 5:12 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: "Potop" - errata
Pachołek/Camp servant

Może ja jestem inny, ale dla mnie czerwone albo białe to to samo co czerwone lub białe. A nie czerwone i białe :D

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

to czekamy na normalną erratę która ureguluje milion innych kwiatków ^^

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Asienieboje pisze:
Ale przy szarży musisz chyba wykonać pełen ruch, a przy ruchu nie, wiec w pewnych sytuacjach niekoniecznie się to opłaca...

Chodzi o zaczynanie tury z rozkazem Szarża. Przeciwnik, zwłaszcza jak ma inicjatywę, nie wie czy będę szarżował czy np. nie wrzucę Ruch i nie schowam się za domem, pikami czy czym tam jeszcze można.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Pancer23 pisze:
Może ja jestem inny, ale dla mnie czerwone albo białe to to samo co czerwone lub białe. A nie czerwone i białe :D

Mógłbym napisać coś o tym, żebyś cierpliwie czekał, bo ja to miałem dopiero w liceum, ale odeślę Cię do wikipedii do haseł 'alternatywa' i 'alternatywa wykluczająca'

EDIT:
MiSiO pisze:
Asienieboje pisze:
Ale przy szarży musisz chyba wykonać pełen ruch, a przy ruchu nie, wiec w pewnych sytuacjach niekoniecznie się to opłaca...

Chodzi o zaczynanie tury z rozkazem Szarża. Przeciwnik, zwłaszcza jak ma inicjatywę, nie wie czy będę szarżował czy np. nie wrzucę Ruch i nie schowam się za domem, pikami czy czym tam jeszcze można.

A to też chyba jest fajne, jak podtrzymasz szarżę z poprzedniej tury, to możesz ją sobie zmienić na ruch...

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

MiSiO pisze:
Można zamienić Szarżę na Ruch, jeśli tylko nie mamy ochoty szarżować? Czyli zawsze wrzucamy szarżę a jak nie chcemy jednak szarżować, zamieniamy na ruch? Wydawanie rozkazu ruch jest z goła nieopłacalne.

Nie. Sprawdź dokładnie do czego odnosi się zapis erraty o zmianie szarży na ruch. Nie mam erraty i Potopu, ale też się złapałem na ten haczyk. Dokładne umiejscowienie w Potopie zapisu erraty wszystko wyjaśnia, jest ok.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

piotroslav pisze:
Kadrinazi pisze:
Lub jest tu synonimiczne dla albo, nie kombinuj.

No ja tam po polsku mówię całkiem dobrze, elementarną matematykę z podstawami logiki miałem i mogę Ci powiedzieć w oczy, bez kombinowania, naginania, zaciemniania, czy rozmywania sensu wypowiedzi, bez podtekstów, ani złej woli, że LUB to alternatywa dopuszczająca prawdziwość obu warunków.
Zażartuję i powiem, że wobec powyższego, nie znasz znaczenia słowa 'synonim' lub nie wiesz jak w sposób jasny formułować zdania.

Nie jestem frustratem, który zerwie się przed 5 rano z łóżka, by zwrócić uwagę na błąd ortograficzny.
Tutaj zaburzone jest całkowicie znaczenie zapisu.
Bo w każdym podjeździe, czy pułku, w sytuacji, gdy gracz dokonuje wyboru, stoi jak wół 'ALBO'. 'Albo' w języku polskim ma inne znaczenie niż 'lub'.
Dla mnie jest całkiem jasne, że jak w całym podręczniku stoi 'ALBO' a w jednym podjeździe 'LUB' (szczególnie, że to 'lub' wprowadza errata), to ktoś wiedział co robi dając w jednym miejscu inaczej niż wszędzie indziej

Podobno wargaming, zwłaszcza historyczny, jest zabawą dla ludzi inteligentnych. Nie bawmy się w mentalność gracza tak typową dla innego, czołowego producenta gier.

Cytuj:
LUB
(1.1) spójnik łączący dwa zdania równorzędne oraz dwie części zdania, wskazując, że przynajmniej jedna część jest prawdziwa; zob. też alternatywa w Wikipedii
(1.2) pot. spójnik łączący dwa zdania równorzędne oraz dwie części zdania, wskazując, że jedna i tylko jedna z dwóch części jest prawdziwa zob. też alternatywa wykluczająca w Wikipedii

„Lub” w sensie logicznym (matematycznym) może być stosowane tylko w znaczeniu (1.1), potocznie jest jednak używane także w znaczeniu (1.2). Właściwa interpretacja znaczenia tego słowa zależy od kontekstu. W języku prawniczym dla jednoznacznego odróżnienia znaczenia (1.1) stosuje się czasem spójnik „i/lub”.

Jako, że Potop nie jest opracowaniem matematycznym ani prawniczym (choć mamy od groma prawników i inżynierów-matematyków) a jest opracowaniem używającym potocznych znaczeń można stwierdzić, zakładając pewną dozę elastyczności i kierując się znaczeniem podobnych zapisów od lat stosowanych w OiM, że chodzi tutaj o alternatywę. Powyższy cytat nie jest może z opracowania naukowego ale jednak dobrze odzwierciedla stan faktyczny.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Olbracht pisze:
MiSiO pisze:
Można zamienić Szarżę na Ruch, jeśli tylko nie mamy ochoty szarżować? Czyli zawsze wrzucamy szarżę a jak nie chcemy jednak szarżować, zamieniamy na ruch? Wydawanie rozkazu ruch jest z goła nieopłacalne.

Nie. Sprawdź dokładnie do czego odnosi się zapis erraty o zmianie szarży na ruch. Nie mam erraty i Potopu, ale też się złapałem na ten haczyk. Dokładne umiejscowienie w Potopie zapisu erraty wszystko wyjaśnia, jest ok.

Jak odbiorę moją książkę to zaraz to sprawdzę. Mam nadzieję, że masz rację. :)

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

MiSiO pisze:
Jako, że Potop nie jest opracowaniem matematycznym ani prawniczym (choć mamy od groma prawników i inżynierów-matematyków) a jest opracowaniem używającym potocznych znaczeń można stwierdzić, zakładając pewną dozę elastyczności i kierując się znaczeniem podobnych zapisów od lat stosowanych w OiM, że chodzi tutaj o alternatywę. Powyższy cytat nie jest może z opracowania naukowego ale jednak dobrze odzwierciedla stan faktyczny.

No racja. Piszmy wszystkie zasady językiem potoczym, piszmy później erraty do nich językiem potocznym i faq też napiszmy językiem potocznym.
Każdy gracz będzie miał wtedy swoją opinię, bo jak sam piszesz, gracze są raczej inteligentni, więc skoro autor nie umiał przekazać myśli w sposób zwięzły i jednoznaczny, to kazdy sobie sam uzna, co autor miał na myśli.
Nie przeszkadza mi jak opis historyczny będzie opisany językiem potocznym, gwarą góralską, czy wulgaryzmami.
Co do brzmienia zasad, mam już nieco wyższe oczekiwania - oczekuję między innymi, że będą na tyle jasno napisane, żebym w grze nie musiał spędzać połowy czasu na uzgadnianie z przeciwnikiem jak mam wykonywać ruchy, jak strzelać, jak walczyć, czy w końcu jak mam budować rozpiskę.

Odpowiedz z cytatem  
Hetman Wielki Koronny
Awatar użytkownika

Enma_ pisze:
to czekamy na normalną erratę która ureguluje milion innych kwiatków ^^

O jakich kwiatkach piszesz? Czyżby nie udało nam sie przewiedzieć jakieś z powergamerskich zagrywek? Proszę o wyważony i mniej ofensywny ton wypowiedzi.

Piotroslav - oczywiście masz rację z czysto matematycznego/logicznego punktu widzenia. Jak słusznie wskazał Misio - nasza gra nie rozprawą matematyczną ale instrukcją do gry którą można sie po prostu fajnie bawić. Zapewne doskonale wiesz o co nam chodzi. Proszę nie trolluj ;)

Misio - bardzo Ci dziekuję za głos rozsądku zgodny z duchem tego co chcemy robić.

Olbracht - oczywiście, że tak! Bardzo dziękuję.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant

piotroslav pisze:
Pancer23 pisze:

Mógłbym napisać coś o tym, żebyś cierpliwie czekał, bo ja to miałem dopiero w liceum, ale odeślę Cię do wikipedii do haseł 'alternatywa' i 'alternatywa wykluczająca'

Mam w nosie nie logiczne prawo. I nie logiczną alternatywę. Na logikę to biorę ]:(

Ostatnio zmieniony czw lut 12, 2015 1:10 pm przez Pancer23, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]