Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr maja 23, 2018 10:37 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 464 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zgrupowanie - zasady BETA
Sekretarz królewski/Royal secretary

Obrazek

Zgrupowanie - zasady BETA

Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy zasady BETA Zgrupowania.

http://oim.wargamer.pl/pl/download/pozo ... 02017.html

Drugi plik to te same zasady, ale w wersji przyjaznej dla drukarek. Oczywiście prawdziwy szlachcic słusznie wzgardzi taka wersją, jako niegodną prawdziwego Sarmaty, ale skoro prosiliście, to przygotowaliśmy też wersję ubogą w ozdobniki jak chłop pańszczyźniany.

http://oim.wargamer.pl/pl/download/pozo ... 02017.html

Mamy dla Was też gotowe do druku karty i znaczniki

http://oim.wargamer.pl/pl/download/pozo ... 82017.html

Chcemy, żeby zgrupowanie stało się nowym formatem turniejowym. Jako, że wprowadza ono znaczące zmiany w stosunku do zasad podjazdowych, chcemy poznać Waszą opinię na ich temat na takim etapie prac, który nie spowoduje konieczności przepisania wszystkiego na nowo, jeżeli okaże się, że "coś nie zagrało".

Bardzo ważne są dla nas wyniki gier testowych. Zachęcamy przede wszystkim do zagrania, a dopiero potem proponowania zmian. Na tym etapie Wasz głos może pomóc w przyjęciu docelowego kształtu zasad, ale niech to będzie głos poparty praktyką.

Czym charakteryzuje się BETA

- bardzo uproszczoną szatą graficzną ;)
- każda nacja ma tylko jedno zgrupowanie, docelowo będzie to od 2 do 4 (a może i więcej). Dojdzie także jedno zgrupowanie
kurlandzkie, którego w becie nie będzie.
- jak na razie prezentujemy tylko 3 scenariusze (edit: już 5)
- efektów losowanych przed grą będzie znacznie więcej, rozważamy wprowadzenie indywidualnych efektów dla poszczególnych armii.
- docelowo pojawią się Taktyki do wykupienia (analogicznie jak w dywizji)

Uwaga: Zgrupowanie zmienia pewne zasady. Np. przekonacie się, że zgrupowanie tureckie pozwoli wystawić ośmiopodstawkowy skwadron sipahów europejskich - nie jest to błąd. Niektóre zasady specjalne brzmią teraz inaczej - np. w miestniczestwie wybieramy czy chcemy majętnego gamonia, czy ubogiego zdolniachę ;)

Zgrupowania dla następujących armii: Litwa, Dania, Brandenburgia oraz Gdańsk pojawią się w ciągu 2-3 dni.
Zastrzegamy sobie prawo do częstych modyfikacji BETY. Plik zawsze będzie oznaczony datą opublikowania - upewniajcie się zawsze czy macie najbardziej aktualną wersję.

Zespół Ogniem i Mieczem

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zgrupowanie - zasady BETA
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

U Turków trochę się zasady ze szwedzkimi pomieszały. "Rozbudowany sztab" część pierwsza i druga część "wojsko wybornym..."

Odpowiedz z cytatem  

Pewnie przez Karola XII ;) Dzięki, poprawimy przy okazji dodania brakujących list.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

iconRUS stracila niezrozumiałe jest dla mnie ze tylko ona ma motywacje 40%
Dodatkowo wraz z iconTRA moze najmniej rozbudowac armie o lepsze jednostki
iconHRE zapis o rajtarach jest dla mnie dziwny (kirasjerzy to rajtarzy'?)

Odpowiedz z cytatem  

zk1944 pisze:
i
iconHRE zapis o rajtarach jest dla mnie dziwny (kirasjerzy to rajtarzy'?)

tak

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Uhuuuuu, doczekalismy się ;)

Wkardlo się kilka chochlikow, jak wspomniany Rozbudowaby Sztab czy pancerze u muszkieterów, no i te... Małe Kompanie :(
Na prawdę, wciąż chcemy tak ciąć Szwedów? Chyba najbardziej negatywnie losową zasadą? Zapraszam kogoś z Twórców na szwedzki wątek, pogagajmy tam o MK ;)

Galeria - viewtopic.php?f=17&t=1985&start=30

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Bardzo fajnie wydaje mi się rozwiązany problem zwiadu (zobaczymy jak to będzie działać w praktyce). Dzięki utworzeniu Straży Przedniej znikną absurdalnie wielkie różnice w punktach zwiadu, jak to czasem ma miejsce w starciach między większym i mniejszym podjazdem. Mam nadzieję, że pozytywnie wpłynie to na balans gry.
Średnio podoba mi się rozwiązanie z liczeniem motywacji, może to nieco komplikować, a co za tym idzie wydłużać rozgrywkę. No i każdy gracz będzie miał koło siebie spory stosik znaczników motywacji? Jak dla mnie to mało przejrzyste, wygodne i dodatkowo "zaśmieca" miejsce do gry. Nie wiem, może jakiś tor motywacji byłby bardziej czytelnym i wygodnym rozwiązaniem...
Może należy coś zrobić z Małymi Kompaniami u Szwedów? Ten temat został już niedawno poruszony w "szwedzkim" dziale forum, a obawiam się, że to może być główna pięta achillesowa szwedzkich oddziałów na poziomie zgrupowania, która źle wpłynie na zachowanie balansu między poszczególnymi armiami. Ta zasada jest po prostu zbyt losowa.
I ostatnia kwestia, a raczej chęć upewnienia się: muszkieterzy, pikinierzy i lekkie działa w zgrupowaniu mogą tworzyć batalie? Upewniam się, bo zasady w potopie sugerowały, że zasada mówiąca o formacji muszkietersko-pikinierskiej ma zastosowanie tylko do poszczególnych regimentów na poziomie dywizji.

Odpowiedz z cytatem  

Cytuj:
Nie wiem, może jakiś tor motywacji byłby bardziej czytelnym i wygodnym rozwiązaniem...

Planujemy taki w wersji docelowej.

Cytuj:
I ostatnia kwestia, a raczej chęć upewnienia się: muszkieterzy, pikinierzy i lekkie działa w zgrupowaniu mogą tworzyć batalie? Upewniam się, bo zasady w potopie sugerowały, że zasada mówiąca o formacji muszkietersko-pikinierskiej ma zastosowanie tylko do poszczególnych regimentów na poziomie dywizji.

raczej tak, ale dopytam Szwelika

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Mam kilka pytań:
1. czy "podstawa" w kontekście dokupywania dodatkowych podstawek odnosi się zarówno do Straży Przedniej, jak i Podstawy Zgrupowania? Jeśli tylko do Podstawy Zgrupowania, to wg zapisów didaskaliów do RON, Szwedów, Siedmiogrodu czy Cesarstwa nie mogą dokupić dodatkowych podstawek zwiadu. Trochę inny zapis jest przy Tatarach i wydaje się klarowniejszy.
2. szwedzki major jest za darmo?
3. plastuni w zwiadzie kozackim są za darmo, tylko kosztują 1 ZAO?
4. "tam dużo mytłyków" nie obowiązuje w zgrupowaniu jazdy doborowej, ale zasada pozostaje niezmieniona na podjeździe?
5. w liście Tatarów na prawej stronie jest w didaskaliach mowa o mirzy z 2 pkt rozkazu. W liście dywizyjnej jest z 1 pkt. Jak tam powinno być?
6. podstawki deli łączą się tak jak np. husaria, czy rozdzielenie ich jest celowe?

A tak poza tym to całkiem przyjemnie się czyta. Dużo kwestii rozwiązanych w interesujący sposób.

Odpowiedz z cytatem  

takie uwagi to ja lubię, dzięki Cezar - naniesiemy przy aktualce

1. Również do Straży Przedniej
2. Jest za 1PS
3. Są za 1PS
4. Tak - Zgrupowanie nie zmienia zasad innych poziomów
5. Ten za punkt ZAO jest z ##
6. Celowe

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 464 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 47  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]