Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest czw lis 15, 2018 4:18 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zgrupowanie - przedsprzedaż
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

@Lubelak

'nie styka' - sytuacja w której brakuje 1 ZAO do kupienia np. pancerzy i trzeba kupić wóz. A z reszty ZAO co najwyżej można kupić model specjalny. Lub, gdy mamy tylko 2 ZAO i nie ma jak kupić wszystkich opcji, bo ich łączny koszt to 3. To są celowe zabiegi. To samo dotyczy płacenia 1 PS za 1 podstawkę piechoty. Jeśli chcemy wersję maksymalną. Dużo w listach takich nie optymalnych kosztowo wyborów. Literówki, błędy w druku (na wpół czerń bazy) to nie to samo co.

Tak. Czasem ta sama jednostka daje zwiad a czasem nie. Ale nie uważam, i nie znajdziesz tego w zasadach, że armata dająca zaopatrzenie czy wóz transportowy, kosztujący ZAO to zabiegi celowe. 52 opisuje głównie zwiad i koszt np. Dowódców. Nie uważam, żeby to jasno wskazywało na ujemne ZAO wozów. Uważasz inaczej. Czemi nie.

Co do stołu - do PCh będzie po problemie. Będzie errata. Na razie jak ktoś chce, mimo wyjaśnieniem Glorfindela, ignorować braki ALBO, to niech ignoruje.

Lubelak. W której PODSTAWIE zgrupowania alternatywa jest w poziomie? W żadnym. Wolę stosować tutaj oczywistą analogię niż próbować wystawić dodatków bazy, bo tak mi pasuje do listy.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

MiSiO pisze:
'nie styka' - sytuacja w której brakuje 1 ZAO do kupienia np. pancerzy i trzeba kupić wóz. A z reszty ZAO co najwyżej można kupić model specjalny. To samo dotyczy płacenia 1 PS za 1 podstawkę piechoty. Jeśli chcemy wersję maksymalną. Dużo w listach takich nie optymalnych kosztowo wyborów. Literówki, błędy w druku (na wpół czerń bazy) to nie to samo co.
No więc i wóz może kosztować -1 ZAO, bo np. pochodzi ze zgrupowania, które historycznie miało problemy z końmi pociągowymi do wozów.
Może? Może.
A teraz pytanie skąd gracz ma wiedzieć czy coś jest błędem druku czy zamiarem autora, skoro wykładnia ze str. 52, uprawdopodabnia taki niuans jako przejaw świadomego działania autora.

Cytuj:
Ale uważam, i nie znajdziesz tego w zasadach, że armata dająca zaopatrzenie czy wóz transportowy, kosztujący ZAO to zabiegi celowe.
...
Cytuj:
52 opisuje głównie zwiad i koszt np. Dowódców. Nie uważam, żeby to jasno wskazywało na ujemne ZAO wozów. Uważasz inaczej. Czemi nie.
No to jak w końcu uważasz, bo te dwa zdania napisane po sobie, kompletnie sobie przeczą :D
W pierwszym zdaniu dopuszczasz mozliwość kosztu w ZAO, a w drugim sugerujesz że brak po temu podstaw.
To co jest na str. 52 to ogólna wykładnia jak patrzeć na różnice, ale nie jest to katalog zamknięty, co sugeruje chociażby użycie zwrotu "na przykład".
IMO trzeba to rozumieć w ten sposób - nie ma "jednolitego standardu" i to co w jednym miejscu jest białe, może w innym być czarne.
Wyklucza to oczywiście możliwość samodzielnego rozstrzygania problemu przez graczy i dlatego wszyscy mają wątpliwości.

Cytuj:
Co do stołu - do PCh będzie po problemie. Będzie errata. Na razie jak ktoś chce, mimo wyjaśnieniem Glorfindela, ignorować braki ALBO, to niech ignoruje.
Trzymam cię za słowo.

Cytuj:
Lubelak. W której PODSTAWIE zgrupowania alternatywa jest w poziomie? W żadnym. Wolę stosować tutaj oczywistą analogię niż próbować wystawić dodatków bazy, bo tak mi pasuje do listy.
A w którym miejscu jest napisane że wyborów w Podstawie dokonuje się tylko w pionie?
Jak na moje oko, mogło równie dobrze zabraknąć tam miejsca na ustawienie wszystkiego w poziomie.
Zmieścisz watahę kazindżi obok Ordyńców?
Może nie jestem najbystrzejszy, ale jeżeli podobne wątpliwości nasuwają się również innym graczom, tzn. że jednak coś jest na rzeczy.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Lubelak... Daj spokój. Jakiś jest cel Twojej tu aktywności? Jedziecie po iconWG jak po Łysej kobyle, że to źle, tamto niedobrze. To łyżka dziegciu, tamto niekochane, bo znowu słabe jak niemowlak albo, że AD 1666 kochają bardziej.

Może i mają być działa, które jak lekka jazda, dawały zwiad. Albo wozy z zaopatrzeniem, które wymagają... Zaopatrzenia, żeby wystawić. Zobaczymy lada dzień.

A za słowo nie nie trzymaj. Zresztą nie oczekuję, że po patchu nagle wszyscy będą uśmiechnięci.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

MiSiO pisze:
Lubelak... Daj spokój. Jakiś jest cel Twojej tu aktywności? Jedziecie po iconWG jak po Łysej kobyle, że to źle, tamto niedobrze. To łyżka dziegciu, tamto niekochane, bo znowu słabe jak niemowlak albo, że AD 1666 kochają bardziej.

Może i mają być działa, które jak lekka jazda, dawały zwiad. Albo wozy z zaopatrzeniem, które wymagają... Zaopatrzenia, żeby wystawić. Zobaczymy lada dzień.

A za słowo nie nie trzymaj. Zresztą nie oczekuję, że po patchu nagle wszyscy będą uśmiechnięci.

Nikt nie jedzie po nich, tylko każdy chce aby wszystko było jasne i klarowne, a ten podręcznik to jest zaprzeczenie tego wszystkiego nad czym pracowali playtesterzy i spora część środowiska. Po prostu znów wprowadził dużo problemów które mogła wyłapać pewna grupa, a zostali pominięci.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Przykładowo, celem tych uwag jest zagranie na równym poziomie na najbliższym turnieju. Wysyłając rozpiske dzisiaj można wielce się zdziwić, że stworzona jest źle bo odczytano źle intencje autora.
Spójrz na rozpiske iconRUS i potem na inne, czy brak spójnika pomiędzy sołdatami.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

MiSiO pisze:
Lubelak... Daj spokój. Jakiś jest cel Twojej tu aktywności?
Chcę się dobrze bawić zabawkami na które wyłożyłem bardzo dużo pieniędzy, którym poświęciłem mnóstwo czasu i które - czy ktoś tego chce czy nie - współtworzyłem.
W tym celu staram się pomagać w uszczelnianiu systemu zasad, tak by móc się dobrze bawić, a nie robić za rozjemcę tudzież wykładowcę.
Niestety dobre intencje i pozytywne działania zawsze są odczytywane jako przejaw ataku na "dziecko", które de facto zostało już dawno porzucone przez swoich rodziców.
Każda krytyczna uwaga jest "be", bo przecież nikt nie może powiedzieć że król jest nagi.
Rozumiem że jest to przejaw szoku pourazowego, wywołanego bezpodstawną krytyką niektórych osób, ale strzelanie do wszystkich nie pomoże.

Cytuj:
Jedziecie po iconWG jak po Łysej kobyle, że to źle, tamto niedobrze. To łyżka dziegciu, tamto niekochane, bo znowu słabe jak niemowlak albo, że AD 1666 kochają bardziej.
Przez ostatnie 5-6 lat mało grałeś turniejowo w OiM-a, więc masz bardzo małe rozeznanie jak faktycznie wyglądały/wyglądają problemy z zasadami.
Do czasu wyjścia Małego Podręcznika, na każdym turnieju miałem kilkadziesiąt pytań odnośnie interpretacji zasad.
Wilanów, PCH, Chorzów czy inne turnieje, zawsze pojawiał się problem, który trzeba było rozwiązywać ad hoc w ramach konsylium.
Kuriozum, ale te pytania zadawali również członkowie ekipy WG czy sędziowie.
Żeby było ciekawiej, na turniejach, najwięcej pretensji o nie spójność zasad mieli tzw "klimaciarze", którzy na forum zawsze twierdzili, że "czepiający się o nic powergamerzy" robią krecią robotę.
Fakt jest taki że powergamerzy znają zasady i wiedzą gdzie czyhają zasadowe pułapki.
Potrafią je zneutralizować albo wykorzystać.
Jeżeli wszyscy topowi gracze, ze wszystkich ośrodków wskazują na problemy, to tylko głupiec udaje, że wszystko jest ok.
Pamiętam jak porównywano nas do zachodnich graczy, że niby się nie spinają i rozwiązują problemy "przy stole".
Czas pokazał, że mają identyczne odczucia i postulaty, czego wyrazem mogą być chociażby posty z pytaniami o zasady na angielskojęzycznym forum.
Wyproszony przez graczy Mały Podręcznik nie rozwiązał wszystkich problemów, ale zmniejszył ilość niejasności o 90%.
Gdyby nie te krytyczne uwagi i ci wstrętni gracze, miałbyś przy stole o 90% więcej problemów.

Cytuj:
Wóz amunicyjny ma -1 ZAO.
Str. 52 mówi że w strukturach mogą się dziać takie rzeczy jak różne warunki wystawiania tej samej jednostki.
Nikt nie sprostował że tak ma nie być, tak jak chociażby bylo to zrobione w przypadku nieszczęśliwych szaro-czarnych podstawek Moskwy.
Rozumiem, że pomimo tego pozwolisz swojemu przeciwnikowi dodać a nie odjąć ZAO.

Szczucie merytorycznej krytyki, które uprawia WG oraz charakterystyczne dla Twoich wypowiedzi "spijanie z dzióbków", jest równie szkodliwe, co niemerytoryczne wieszanie psów na systemie.
Tyle ogólnej paplaniny o zasadności uwag odnośnie zasad, lepiej skupić się na merytoryce.
Bardzo chętnie porozmawiam o konkretnych problemach.

P.S. Apropo "dziegciu" - chodziło o czas rozgrywki zgrupowania - 6 tur. Więcej domków, więcej jednostek, większa liczebność = promowanie gry na tzw. bunkier. Fun jak cholera Egon. :D

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

Dopytam jeszcze o jedną rzecz odnośnie Kozaków: Jak liczyć oddziały taborów na potrzeby ustalenia konnego, pieszego lub mieszanego charakteru zgrupowania? Zasady mówią o piechocie, jeździe, dragonach, działach, ale o wozach taborowych (podobnie zresztą jak i innych) milczą.

Roboczo przyjąłem, że na wozy w ogóle nie patrzę, ale pewności nie mam - wszak mobilność armii wozy zmniejszają.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

MiSiO pisze:
Nie ma, bo brakuje ALBO. Patrz komentarz Glorfindela. Tak skonstruowane są podstawy zgrupowań. Nie zakładałbym również, że niektóre działa dodają ZAO a niektóre wozy je zabierają. :)

Z tego co wiem, podręcznik był czytany przez nie-tylko autorów. Błędy się zdarzają. Errata ma być przed PCh. Kilka dni i będzie po problemie.

Nieco ponad miesiąc po premierze już jest potrzebna errata ? To zakrawa na kpinę :P

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Do "Wieśka 2" dwa dni po premierze ściągało patcha 2GB ... ;) I żeby nie było, nie tylko Wiesiek, ale i inne, zagraniczne produkcje na to cierpiały.

(Wiem wiem, grę elektroniczną łatwiej spatchować niż papierowy podręcznik ;) :P )

(I tak, wiem wiem, czytałem posty Lubelaka ;) :P )

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Jeden z ostatnich kodeksów od GW miał Erratę nim jeszcze wyszedł :-D

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]