Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn gru 09, 2019 2:03 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rzeczypospolita w płomieniach
Sekretarz królewski/Royal secretary

Dzięki za czujność, dopisuje to listy poprawek.

Spacji jest więcej - niestety przy poprawkach do pliku wysypuje się tekst i znikają spacje w losowych zasadach (np. z bandoletem i szablą, a teraz w "Ludej" i "dobrze się bronili...").

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Część z tych rzeczy była już wyjaśniana albo wynika wprost z zasad:
1. Deli - zaatakowani (patrz walczący z przeciwnikiem) z dwóch stron, przegrywając walkę, Wycofują się po wypadkowej i dostają dwie rany, jeżeli są to dwie przeciw ległe strony, giną. Jeżeli nie przegrają walki (np. z domkiem), a muszą sie wycofać, najpierw cofa się to co może, a potem Deli. Jeżeli po wycofaniu innych, Deli dalej nie mają miejsca na cofnięcie się nawet "na milimetr", wówczas giną. Wszystko jest w sekcji Wycofanie str. 63-64, a do tego ostatniego zdania jest na forum wykładnia Rafała.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Glorfindel pisze:
piotroslav pisze:
Glorfindel pisze:
Sprecyzuj, co masz na myśli.

Dlaczego takie pytanie pada ze strony zespołu autorów gry, do cholery?
Na przykład przy ostrzale, czy masz minus za strzał do rozproszonego?

Ja mam taki pomysł - zacznijcie grać w tego oima sami.
Najlepiej to nagrywajcie w formie edukacyjno-promocyjnej, więcej graczy zainteresujecie, będziecie sami znać zasady, wszyscy skorzystają.

Po pierwsze - nie pytałem Ciebie, tylko Enmę.
Po drugie - przeczytaj dokładnie, co napisał Enma. Dla mnie pytanie bez wyjaśnienia, o co chodzi jest bez sensu. Patrząc na Twoje rozwinięcie pytania Enmy (o ile taka była rzeczywiście intencja pytającego) - skoro poruszają się jak doborowa kawaleria, to kończą ruch w szyku zwartym = strzelasz jak do szyku zwartego. Oczywiście ostrzelanie ich w szarży reguluje zasada doborowej kawalerii.
Po trzecie - jak Ci (i myślę znaczącej większości forumowiczów) doskonale wiadomo nie zajmuję się ani nie zajmowałem pisaniem zasad, więc złośliwości są lekko chybione.
Po czwarte - skoro jesteśmy przy złośliwościach, to powstrzymaj się od nich. Nie rozumiem czemu one służą, być może tak po prostu w internecie masz, że lubisz zwracać na siebie uwagę, ciężko mi to ocenić. Tak czy inaczej wprowadzanie toksycznej atmosfery (niezależnie czy w stosunku do zespołu OiM czy innych forumowiczów) skończy się dla Ciebie kolejnym urlopem od forum (być może permanentnym). Pamiętaj, że nikt nie zmusza Cię do grania w OiM. Jeśli Cię to nie bawi, to sobie to odpuść, szkoda nerwów.

Mało znam cała historię ale Piotruś już chyba tak ma.
Można banować a można zignorować :)

Dla mnie niech pisze. To jego zyganie i myślenie że ktoś się tym przejmuje jest całkiem zabawne ;)

Tak jak moja grafomania :)

Poza tym ktoś musi robić tłum :p

Wracając jednak do tematu fajnie że chłopaki wrzucili te zasady i dobrze że środowisko wyłapuje buble ;)

Ostatnio zmieniony czw maja 09, 2019 10:01 am przez miszczu, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Z MP też tak było. Długo wisiała beta do wyłapywania błędów, teraz mamy plik zgodny z wersją drukowaną. Jak dla mnie dobry kierunek. A Piotrka znam i pozdrawiam B>

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Co do Deli też dla mnie zasady "działają". jest explicite napisane, że jednostka zaatakowana z dwóch przeciwległych stron, która przegra - ginie.

Gorzej jest z przodu i z boku - wtedy powinni przejść w ucieczkę, ale nie przechodzą, bo są Deli. Imho, wtedy nie wykonują ruchu wycofującego i zostają zniszczeni (bo pozostają < 2cm od wroga)....

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

robson pisze:

Gorzej jest z przodu i z boku - wtedy powinni przejść w ucieczkę, ale nie przechodzą, bo są Deli. Imho, wtedy nie wykonują ruchu wycofującego i zostają zniszczeni (bo pozostają < 2cm od wroga)....
Wycofują się bo przegrali walkę, poziom morale z jakim to robią to insza inszość.
Różnica między wycofaniem w takiej sytuacji Deli i jednostki uciekającej sprowadza się do położenia znacznika "Ucieczki " obok tych drugich.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Enma_ pisze:
przegrywasz walkę nie możesz się wycofać więc giniesz. tak ja bym powiedział. kawaleria wycofuje się tylko w przypadka remisu albo przegranej. Wszystko wynika z zasad.

Możesz mi pokazać tą zasadę w podręczniku?
Deli zaatakowani z dwóch stron przeciwległych stron są wyjaśnieni - giną. Gorzej, jak mają impas za plecami... Albo przeciwnika w 2 cm.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Duderson pisze:
Enma_ pisze:
przegrywasz walkę nie możesz się wycofać więc giniesz. tak ja bym powiedział. kawaleria wycofuje się tylko w przypadka remisu albo przegranej. Wszystko wynika z zasad.

Możesz mi pokazać tą zasadę w podręczniku?
Deli zaatakowani z dwóch stron przeciwległych stron są wyjaśnieni - giną. Gorzej, jak mają impas za plecami... Albo przeciwnika w 2 cm.

jak masz przeciwnika w 2cm to sytuacja jest analogiczna. nie możesz się wycofać= wipe out wynika to w sumie też z zapętlającej się zasady deli jak oddział z tyłu nie był związany walką z deli.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Lubelak pisze:
Duderson pisze:
Wszystko fajnie, tylko że zasady do OiMa nie są wydawane w formie dziennika ustaw, a nowy gracz może nie wiedzieć, która zasada była wydana jako pierwsza. Twoja interpretacja jest dobra w stosunku do graczy-weteranów, najlepiej prawników. Inni zobaczą tu po prostu sprzeczne zapisy. Proponowałbym zastąpienie tego zapisu o odskoku w szyku rozproszonym następującym: "Doborowa jazda tatarska musi być wystawiona w szyku zwartym i nie może przyjąć szyku rozproszonego". To by wyjaśniło sytuację raz na zawsze zgodnie z zapisem o DK i zamknęło pole do dyskusji o tym, czy pozorowana ucieczka daje Tatarom szyk rozproszony.
Podałeś sprzeczne zapisy z dwóch podręczników. Idąc twoim tokiem myślenia, każdy nowy gracz będzie miał problem z każdą zasadą, która się zmieniła. Żeby było śmiesznej, kolejna wykładnia o którą prosisz, jeszcze bardziej skomolikuje im życie bo będą musieli ją włączyć do swoich rozważań co jest aktualniejsze. :-D

Idąc twoim tokiem myślenia nowy gracz zobaczy w nowszym PDFie ("Rzeczpospolita...") zapis sugerujący, że Jazda doborowa może być w szyku luźnym i co wtedy? Zapis który proponuję jest objaśnieniem ewentualnej sprzeczności.

@Enma - dla jasności należałoby opisać jakoś to zapętlenie, żeby nie było kłopotów z interpretacją, to musi być czarno na białym.
Któryś z graczy będzie mógł się uprzeć, że jego jednostka traci tylko dwa punkty siły - i jak widać po tym wątku interpretacja tej zasady sprawia sporo problemów.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Duderson pisze:
Idąc twoim tokiem myślenia nowy gracz zobaczy w nowszym PDFie ("Rzeczpospolita...") zapis sugerujący, że Jazda doborowa może być w szyku luźnym i co wtedy? Zapis który proponuję jest objaśnieniem ewentualnej sprzeczności.
Tak jak sugerowałem, zapis w "Rzeczpospolitej..." to typowy błąd kopiuj/wklej więc trzeba wyrwać chwasta i po problemie.
Nic nie trzeba będzie nadpisywać, interpretować itd.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]