Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz paź 21, 2018 4:24 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zgrupowanie - zauważone błędy, uwagi itp.
Sekretarz królewski/Royal secretary

Lubelak pisze:
Brawo za tempo i merytoryczność. iconSPARTA
Jestem pod wrażeniem.

Wątpliwość budzi tylko jeden zapis:
Cytuj:

Kiedy określa się koszt scenariusza? Opisane jest, że w kroku zwiadu można umieścić podstawki w domkach, wiosce itp. Czy to jest wtedy, czy jednak przed wyborem taktyk, efektów. 

Po wybraniu scenariusza wybierasz ile wystawisz piechoty etc. w wiosce. To określa ci ostateczny koszt scenariusza. Później przechodzisz do kolejnych kroków - zakupu umocnień, taktyk i efektów etc. 
Czyli podejmujemy decyzję o ilości jednostek, nie wiedząc jak duże są wioski i generalnie jak wygląda pole bitwy? :O Umocnienia też podnoszą koszt scenariusza, a kupuje się je później. Opis przy scenariusza mówi wyraźnie że obrońca wystawia jednostki i płaci za nie w kroku H. Jak porównuję, to zapis jest żywcem przepisany z podjazdów. Co przemawia za taką zmianą ?

od Rafała:

Zgodnie z zasadami gry sytuacja na podjazdach wygląda tak:
1. losowanie scenariusza (MP s 114 C i D)
- jeżeli miałeś opcję wystawienia w chatach, to tu musiałeś sobie na nią wydać /pozostawić punkty, mimo że wciąż nie ma pola bitwy!
2. umocnienia i dodatkowe efekty (wciąż nie ma pola bitwy! - MP s 115 E i F)
3. wystawienie pola bitwy (MP s 115 G)
4. wystawienie jednostek (tu "spłacają ci się" PSy z punktu 1. - MP s 115 I)

Przykładowo.
1. Grasz obronę wioski, wartą 1*, masz róznicę 7 PSów. Zostaje ci 6
2. Bierzesz dodatkowe efekty, ale zostawiasz sobie w ciemno tyle PSów, ile potrzebujesz na obsadzenie wioski. Powiedzmy bierzesz efekty za 2 PSy, zostawiasz 4 na obsadzenie wioski
3. Wystawiasz wioskę
4. Wystawiasz jednostki. Okazuje się czy nie przedobrzyłeś. Jak przestrzeliłeś i nie zmieszczą ci się wszystkie zadeklarowane podstawki. Powiedzmy, że wejdzie ci wojsk za 3PSy (to na prawdę mikro-wioska musi być ;) ), to czwarty punkt się marnuje, bo nie możesz już wrócić do efektów.

Ludzie zazwyczaj grali/grają jednak tak:
1. losowanie scenariusza
1a wystawienie pola bitwy
1b - powrót do właściwego punktu 1 - jeżeli miałeś opcję wystawienia w chatach to tu wydawałeś na nią punkty
2. dodatkowe efekty
3. wystawienie jednostek (tu de facto "spłacają ci się" PSy z punktu 1., ale to nie ma znaczenia - już są wydane)

Co oznacza, że wiesz przed losowaniem efektów etc. jak bedzie to wyglądać i mozesz sobie policzyć wartość scenariusza.

Przykładowo.
1. Grasz obronę wioski, wartą 1*, masz róznicę 7 PSów. Zostaje ci 6
1a. wystawiasz mikro wioskę
1b. wydajesz punkty na scenariusz - widzisz że wejdą ci 3 PSy
2. Bierzesz dodatkowe efekty za 3 PSy
3. Wystawiasz jednostki zgodnie z planem

Teraz na Zgrupowaniu masz w zasadzie usankcjonowaną sytuację wg. której ludzie grali:

1. Losujesz scenariusz (pkt C lub D) - znów powiedzmy wioska 1*, masz róznicę 7 PSów. Zostaje ci 6. Wcale nie musisz deklarować, ile punktów przeznaczysz. Wydajesz je w pkt H - wystawienie Zwiadu
2. Wystawiasz pole bitwy (pkt E). W tym momencie widzisz ile ci wejdzie podstawek etc.
3. Losujesz efekty i dobierasz taktyki oraz umocnienia, pozostawiając sobie pkty na wystawienie jednostek w wiosce (pkty F i G)
4. Wydajesz zarezerwowane pkty ze scenariusza na wystawienie jednostek w wiosce (pkt H)

PS. Errata uzupełniona

Odpowiedz z cytatem  
Hetman Wielki Koronny
Awatar użytkownika

miszczu pisze:
Z zauważonych jeszcze błędów w druku, tak na szybko:
str 134 - Gdańsk w tle wyznaje siedmiogrodzką politykę.

Patrząc na mały podręcznik jak i zgrupowanie człowiek żałuje że w obu przypadkach nie widnieje podpis: Witold Janik.
Tzn zgrupowanie mi się podoba i to bardzo, jednak ilość tzw "drobiazgów" jest przytłaczająca.

Gdyby widniał tam podpis Witold Janik to Zgrupowanie ukazałoby się w 2025 roku a po drodze mnie trafiłby szlag kilkukrotnie.
Praca Witka nad małym podręcznikiem trwała ponad 2 lata i skończyła się tym, że większość rzeczy zakończyli i posprzątali po nim Michał z Rafałem.
To tak w kwestii wyjaśnienia sprawy.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Nie znam histori jak i nie znam autorów.
Oceniam jedynie produkt finalny i przypisanych mu autorow.

Komentarz nie miał na celu nikogo obrazić.
Oceniłem jedynie sucho efekt finalny ;)

Sam osobiście nie znosze errat i klasyfikacji (mimo tego że sam miałem okazję je tworzyć w innych systemach).

Jestem pod wrażeniem Małego Podręcznika, ktory przyciągnął mnie do tego systemu. Bo choć ciężko czasami cos znaleźć, to odpowiedź znalazla na każdą dotychczasową sytuację na stole ).

Ostatnio zmieniony czw wrz 13, 2018 7:10 pm przez miszczu, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Sosna pisze:
miszczu pisze:
Z zauważonych jeszcze błędów w druku, tak na szybko:
str 134 - Gdańsk w tle wyznaje siedmiogrodzką politykę.

Patrząc na mały podręcznik jak i zgrupowanie człowiek żałuje że w obu przypadkach nie widnieje podpis: Witold Janik.
Tzn zgrupowanie mi się podoba i to bardzo, jednak ilość tzw "drobiazgów" jest przytłaczająca.

Gdyby widniał tam podpis Witold Janik to Zgrupowanie ukazałoby się w 2025 roku a po drodze mnie trafiłby szlag kilkukrotnie.
Praca Witka nad małym podręcznikiem trwała ponad 2 lata i skończyła się tym, że większość rzeczy zakończyli i posprzątali po nim Michał z Rafałem.

Gdyby była zgoda najpierw polski podręcznik a potem angielski to by było szybciej

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Sosna pisze:
Tak nie do końca to wyjaśniłeś.
W Wilanowie 2015 obiecałeś nam (graczom) rozpoczęcie prac nad MP zaraz po turnieju.
Tak się złożyło, że start przesunął się o kilka miesięcy,a z upływem czasu opadły chęci i możliwości czasowe pracy nad projektem.
Już się wszyscy przyzwyczailiśmy do tego i generalnie godzimy się z tym, ale w tym przypadku uczciwość wymaga wspomnieć kiedy faktycznie rozpoczęło się opóźnienie
Dopiero po PCH 2015 pojawiło się zielone światło i zaczęliśmy pracę z Witoldem w okolicy grudnia 2015.
Nie znałem gościa wcześniej, ale odniosłem wrażenie, że w końcu ktoś się zabrał za to konkretnie.
Jak pokazała przyszłość potwierdziło się to w 100%.
Witold nie tracił czasu ijeszcze przed "zielonym" robił wywiad.
Jeździł na turnieje, dzwonił, mailował i wszystko notował.
Najważniejsze było jednak to, że nie spuszczał nas (graczy) na drzewo.

Samo zadanie było bardzo trudne, ponieważ z jednej strony trzeba było rozwiązać istniejące problemy (tych poważnych co najmniej kilkadziesiąt), a z drugiej pozostawić silnik gry w jak najmniej zmienionej formie, tak żeby gracze nie marudzili. Obrazowo, chcieliśmy zrobić Ferrari z części do Fiata 126p. Żeby tego było mało, idealne pomysły w prosty sposób rozwiązujące takie problemy jak jazda doborowa czy szyk rozproszony, musiały przejść akceptację Rafała. No i tutaj było różnie - raz Rafał akceptował, a raz nie (ku rozpaczy testerów). Do tego wszystkiego dochodziły przerwy kiedy trzeba było czekać na jego odpowiedzi/akceptację nawet kilka tygodni(wiadomo - życie, ale to nie wina Witolda). Do tego dochodziły ograniczenia czasowe playtesterów (też życie i też nie wina Witolda).

Żeby wszystko było cacy, zasady muszą być kompatybilne, a nie da się iśc na przód z kolejnymi problemami dopóki nie rozwiąże się poprzednich.
Przykład: Jazda Doborowa mogła być uregulowana dopiero po ustaleniu zasad szyku rozproszonego, szyk rozproszony dopiero po ustaleniu zasad ruchu i szarży, szarża dopiero po... itd. itp.
Żeby wszyscy zrozumieli, proponuję sięgnąć na forum do tematu w którym publicznie dyskutowano o szarży przez most i sposobie w jaki to rozwiązać.
Teraz te kilkanaście dni dyskusji pomnóżmy przez kilkadziesiąt problemów i już mamy kawał czasu.

Po przebrnięciu fazy koncepcyjnej dla każdego elementu, trzeba to było poskładać i posprawdzać.
Sprawdzanie to spotkanie się ludzi przy grze, ewentualnie samodzielne rozstawianie figurek i analizowanie jak rozwiązania działają w praktyce.
Przy sprzyjających warunkach w tygodniu można zagrać 1 grę (to i tak kilkukrotnie lepsza średnia niż u przeciętnego gracza).
JAk coś wyszło w grze, ewentualnie jak jakiś powergamer wyłapał zagrożenie, trzeba było na nowo wszystko analizować.
Czasami dyskusja dotyczyła jednego wyrazu.
Chcieliśmy uniknąć wpadek jak przy słynnej dezorganizacji 1 podstawkowego oddziału - kto nie wie, niech odgrzebie temat dotyczący rozbieżności w zapisie zasad polskich i angielskich opublikowanych przez WG.

Jak już wszystko się poskładało i posprawdzało, trzeba było zrobić proofreading.
No i tutaj kolejna dłubanina - tu trzeba dać przecinek, tam trzeba z dużej litery napisać, tu zamienić walcząca na Szarżująca, tam zastąpić może na musi itd.

Do przestudiowania była treść wszystkich podręczników, FAQ-ów, errat, turniejowych interpretacji Rafała, zasad armii itd.
Trzeba było raz na zawsze wyeliminować, albo znacząco ograniczyć tzw "...a Rafał powiedział..."

Tak wyglądały prace w krótkim zarysie.

Spędziłem z chłopakami (Witold, Olbracht, Zbyszek i inni) na telefonie, kilkaset godzin.
Drugie tyle poświęciłem na zbieranie materiałów, a trzecie tyle na analizowanie i szukanie rozwiązań.
Witold miał tak do n-tej potęgi, bo oprócz mnie miał innych playtesterów, graczy, Rafała, grafików itd.

Na Afterze Mowiłem Ci, że nie oczekuję żadnej rekompensaty i zrzekam się wszelkich praw do jakichkolwiek efktów mojej pracy, bo robię to żeby dobrze nam się grało.
Nie słyszałem jednak, żeby za ogrom pracy którą włożyliśmy (playtesterzy) w ten czy inne projekty, ktokolwiek nam podziękował.
"Dzięki chłopaki, że odwaliliście kawał dobrej roboty, dzieki wam mogliśmy zając się promocją innej gry, a dodatkowo gracze będą mieli o co prosili"
Zamiast tego jest fala nieuzasadnionej krytyki, która rykoszetem trafia we współtworzących MP.

W kontekście tego co powyżej, po przeczytaniu Konradzie twojego niesprawiedliwego wpisu, powiem wprost - z Waszym podejściem i waszą praktyczną wiedzą na temat systemu, nie zrobili byście tego nigdy.

Argumenty?
Przez te kilka lat poznałem was (ekipę WG), niejednokrotnie z wami dyskutowałem, lubię was mniej lub bardziej jako ludzi, ale jeżeli chodzi o kwestię zasad gry, mechanikę i praktykę to leżycie. Ty stworzyłeś system, ale grając z Tobą w Chorzowie mieliśmy (gracze) wrażenie, że gramy z początkującym graczem - nie znałeś elementarnych zasad ruchu czy walki. Rozumiem, nie masz czasu na zgłebianie/utrwalanie zasad/zapomniałeś itd., ale jaką w takim razie masz legitymację merytoryczną, do tego żeby oceniać czy prace nad usprawnieniem zasad trwały długo lub krótko. Subiektywnie możesz stwierdzić, że dwa lata to długo, ale obiektywnie patrząc, przeredagowanie zasad w tej ilości i stworzenie z nich spójnej całości, to jak prace komisji przy ustawie. Oczywiście możesz powiedzieć, że jednak stworzyłeś tą grę, ale czy widziałeś ile było w niej błędów? Zanim się pojawił kolega Witold nazbierałem ponad 300, z czego ponad 100 weszła do oficjalnego FAQ-u 3.0. Witold zebrał tego kilka razy więcej.

To co Witold zrobił w 2 lata, Ty i twoi pracownicy nie potrafilibyście zrobić przez 6 lat.
Praktycznie każde wasze działanie w kierunku usprawnienia zasad, było wynikiem oddolnej inicjatywy i upartośi graczy.
Ileż to razy słyszałem, że się czepiamy, a później jak przychodziło do turniejów czy redagowania FAQ-u/Erraty, prosiliście o pomoc w rozstrzyganiu problemów z zasadami.
Dlaczego gracze szli po wykładnie do nas (graczy powergamerów) a nie do sędziego WG?
Bo wiedzilei że u sędziego mogą dostać wykładnię z księżyca, nie mającą kompletnie oparcia w tym co sami napisaliście w zasadach.
Rozumiem, że Rafał jest autorem gry i ma prawo robić wykładnię zasad, ale jako prawnik wiesz, że ma to też swoje granice.
Jeżeli autor ustawy napisał że czegoś nie wolno, to wiąże to również jego.
Jak chce zmiany musi zmienić ustawę. Podobnie z grą.
Legendarny dowódca teleportujący się jak w Star Treku ze strefy zagrożenia, to najlepszy przykład na to, jak turniejowa interpretacja Rafała, została dodana jako obowiązująca zasada, wbrew dotychczasowym zasadom (i logice).

Teraz możesz się obrazić itd.,ale nie da się przejść obojętnie wobec tak niesprawidliwej oceny.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

@Lubelak: bardzo dziękuję za ten post. Lbardzo dobrze opisany

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Ja od siebie dodam, że jako playtester nie miałem za wiele czasu na pracę nad tym, zresztą wtedy już prace PT oprócz osób wymienionych przez Pawła dogorywały. De facto oni byli jedynymi aktywnymi PT.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

A tak jeszcze pomyślałem, że dodam...
Sosna pisze:

WOW. Szef Wargamera zarzuca komuś niedotrzymanie terminu. To jest po prostu najlepszy żart 2018 roku.

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

... a karawana jedzie dalej:

s. 8, Punkty Złamania za plądrowanie obozu:
Tabelka podaje "2 - Jeżeli wróg splądruje obóz". W podręczniku występują dwa scenariusze, w których jest obóz: Odsiecz oraz Obrona obozu. Nie ma jednak podanej ogólnej definicji plądrowania.
W Obronie obozu jest zasada szczegółowa zastępująca zasadę ogólną, mówiąca że gracz otrzymuje 1 Punkt Złamania za splądrowanie każdego z dwóch znaczników, tj. przejęcie kontroli nad znacznikiem.
Co zaś z Odsieczą? Scenariusz mówi o kontroli obozu - nie ma nic o plądrowaniu. Czy - jak mniemam - nie ma tutaj "plądrowania obozu"? Jeśli tak, to czy w takim razie zapis główny w tabelce jest martwy, skoro jedyny scenariusz do którego się odwołuje ten przepis i tak zmienia wymienioną w nim wartość?
W każdym bądź razie, chyba trafniejszym byłby zapis w tabeli na str. 8: "X" bądź "1 lub 2 - Jeżeli wróg splądruje obóz (w zależności od scenariusza)".

s. 36, Pozoranci:
Czy - przyjmując, że mam odpowiednią liczbę Punktów Zwiadu - mogę z tej taktyki wysłać oddział w DO/Zasadzkę, oraz wykupić drugi, identyczny Efekt Zwiadu? Obydwa efekty Zwiadu mają napisane "Ten efekt można wybrać tylko raz.", jednak taktyka nie jest efektem.

s. 37, Silny podjazd:
Pierwsze zdanie jest jakby ucięte i może być niezrozumiałe. Jak się jedynie domyślam - chodzi o możliwość wystawienia jednej z jednostek wymienionego tam rodzaju, o ile taka jednostka znajduje się w naszej rozpisce?
oraz
Jeśli dobrze rozumiem - jeśli gracz grający duńskim Zgrupowaniem wojsk w Skanii wykupi taktykę Silny podjazd, a następnie na początku kroku H wylosuje jeden z dwóch pierwszych wyników z zasady "Snapphanar", to i tak otrzymuje dodatkowe Punkty Zwiadu, niezależnie czy wystawi snapphanarów w kroku H, J, czy też w Zasadzce lub Dalekim obejściu, tak?

Rozumiem, że odpowiedzi na resztę moich pytań (husaria pospolitego marudzenia, elitarni azabowie, duńscy Brandenburczycy) są w opracowaniu? Bo ja nie żartowałem z tymi pytaniami. Przy takiej ilości błędów musimy (my - gracze-klienci) spytać się o każde "podejrzane" miejsce, bo może to jest zwykły błąd typu "Ctrl+C Ctrl+V". Jak przy tej husarii - skoro jest pomylona numeracja poziomu (taki jaki wyżej), to może i zamiast +1 PS, które też jest linijkę wyżej, miało być +2? - tak podpowiada logika konstrukcji dotychczas publikowanych rozpisek gry.

Odpowiedz z cytatem  
Sekretarz królewski/Royal secretary

Cytuj:
s. 8, Punkty Złamania za plądrowanie obozu:
Tabelka podaje "2 - Jeżeli wróg splądruje obóz". W podręczniku występują dwa scenariusze, w których jest obóz: Odsiecz oraz Obrona obozu. Nie ma jednak podanej ogólnej definicji plądrowania.
W Obronie obozu jest zasada szczegółowa zastępująca zasadę ogólną, mówiąca że gracz otrzymuje 1 Punkt Złamania za splądrowanie każdego z dwóch znaczników, tj. przejęcie kontroli nad znacznikiem.
Co zaś z Odsieczą? Scenariusz mówi o kontroli obozu - nie ma nic o plądrowaniu. Czy - jak mniemam - nie ma tutaj "plądrowania obozu"? Jeśli tak, to czy w takim razie zapis główny w tabelce jest martwy, skoro jedyny scenariusz do którego się odwołuje ten przepis i tak zmienia wymienioną w nim wartość?
W każdym bądź razie, chyba trafniejszym byłby zapis w tabeli na str. 8: "X" bądź "1 lub 2 - Jeżeli wróg splądruje obóz (w zależności od scenariusza)".

Zapis jest na tzw. wszelki wypadek (tak jak i w MP) - rozważamy kwestie ich (tzn. obozów) wprowadzenia.

Cytuj:
s. 36, Pozoranci:
Czy - przyjmując, że mam odpowiednią liczbę Punktów Zwiadu - mogę z tej taktyki wysłać oddział w DO/Zasadzkę, oraz wykupić drugi, identyczny Efekt Zwiadu? Obydwa efekty Zwiadu mają napisane "Ten efekt można wybrać tylko raz.", jednak taktyka nie jest efektem.

Tak.

Cytuj:
s. 37, Silny podjazd:
Pierwsze zdanie jest jakby ucięte i może być niezrozumiałe. Jak się jedynie domyślam - chodzi o możliwość wystawienia jednej z jednostek wymienionego tam rodzaju, o ile taka jednostka znajduje się w naszej rozpisce?

Zdecydowanie tak.

Cytuj:
Jeśli dobrze rozumiem - jeśli gracz grający duńskim Zgrupowaniem wojsk w Skanii wykupi taktykę Silny podjazd, a następnie na początku kroku H wylosuje jeden z dwóch pierwszych wyników z zasady "Snapphanar", to i tak otrzymuje dodatkowe Punkty Zwiadu, niezależnie czy wystawi snapphanarów w kroku H, J, czy też w Zasadzce lub Dalekim obejściu, tak?

Niestety nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.

Cytuj:
Rozumiem, że odpowiedzi na resztę moich pytań (husaria pospolitego marudzenia, elitarni azabowie, duńscy Brandenburczycy) są w opracowaniu?

Azabowie znaleźli się w erracie wczoraj, a reszta nie jest błędem.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]