Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pt gru 06, 2019 2:58 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 925 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pytania początkującego (cz. VI)
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Lubelak pisze:
Zakaz istniał w czasach gdy dowódca był normalną podstawką i jego odłączenie implikowałoby różne dziwne sytuację, jak np. rozerwanie multicombatu. Obecnie nie ma takiego zakazu, więc jak najbardziej może.

To już nie wiem w co mam wierzyć, jak mam żyć. X|

Zabijaliśmy w sobie sumienia!
Zdobywaliśmy twierdze, miasta!
Wyżywaliśmy się na niewiastach!
Niemowlęta na halabardach
Poznały, co gniew i pogarda!
W wypełnionych ciałami okopach
Tak rodziła się Europa!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Glaukon pisze:
Lubelak pisze:
Zakaz istniał w czasach gdy dowódca był normalną podstawką i jego odłączenie implikowałoby różne dziwne sytuację, jak np. rozerwanie multicombatu. Obecnie nie ma takiego zakazu, więc jak najbardziej może.

To już nie wiem w co mam wierzyć, jak mam żyć. X|
W zasady. Skoro dowódca potrafi uciec z okrążenia po wybicie jego jednostki, to tym bardzi j może się od niej odłączyć w fazie ruchu.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant

Tak... bardzo lubię jak Lubelak zajrzy do tego tematu.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

1) Wystawianie 2x pola - liczy się jako jeden wybór terenu, ale czy jako jeden czy dwa tereny? Przy standardowych 6 terenach, jeśli jeden z graczy się na to zdecyduje, mamy na stole 6 czy 7 terenów? Co, jak i dlaczego.

2) Opóźnienie Przeciwnika, wystawianie terenów - Silniejszy wystawia pierwszy teren. Ale pierwszy z tych które pozostały do wystawienia bo wzgórza są wystawiane wspólnie, czy pierwszy - razem z jednym ze startowych wzgórz? W jakiejś erracie / FAQ była precyzowania odległość wzgórz od środka stołu / krawędzi bocznych?

3) Losowanie jednostek - np. przy efekcie Panika czy Opóźnienie - podręcznik zostawia dowolność losowania graczom. Wiadomo, że jak Panika czy Opóźnienie wejdzie 2x w ten sam oddział to się marnuje, bo oddział nie może być podwójnie zdezo lub dwukrotnie opóźniony. Co w sytuacji, jak gracze nie mogą dojść do porozumienia w kwestii metody losowania, bo jedna zwiększa, a inna zmniejsza szansę że Panika czy Opóźnienie wejdzie 2x w ten sam oddział. Jak Wy gracie? Opóźnione/spanikowane jednostki uwzględniacie przy kolejnych losowaniach tych samych efektów czy nie?

Galeria - viewtopic.php?f=17&t=1985&start=30

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Bombel pisze:
1) Wystawianie 2x pola - liczy się jako jeden wybór terenu, ale czy jako jeden czy dwa tereny? Przy standardowych 6 terenach, jeśli jeden z graczy się na to zdecyduje, mamy na stole 6 czy 7 terenów? Co, jak i dlaczego.

To gdzieś było dyskutowane na forum, z tego co wiem stanęło, że jest to "jeden wybór terenu", czyli nie zmniejsza ilości wystawianych "wyborów terenów"

Bombel pisze:
2) Opóźnienie Przeciwnika, wystawianie terenów - Silniejszy wystawia pierwszy teren. Ale pierwszy z tych które pozostały do wystawienia bo wzgórza są wystawiane wspólnie, czy pierwszy - razem z jednym ze startowych wzgórz? W jakiejś erracie / FAQ była precyzowania odległość wzgórz od środka stołu / krawędzi bocznych?

Literalnie rzecz ujmując, to wydaje mi się, że silniejszy wystawia pierwsze wzgórze, a drugie jest dodawane. Nigdzie nie widziałem żeby było uszczególnione jak mają stac wzgórza i z tego co wiem, to niektórzy gracze to wykorzystują.

Bombel pisze:
3) Losowanie jednostek - np. przy efekcie Panika czy Opóźnienie - podręcznik zostawia dowolność losowania graczom. Wiadomo, że jak Panika czy Opóźnienie wejdzie 2x w ten sam oddział to się marnuje, bo oddział nie może być podwójnie zdezo lub dwukrotnie opóźniony. Co w sytuacji, jak gracze nie mogą dojść do porozumienia w kwestii metody losowania, bo jedna zwiększa, a inna zmniejsza szansę że Panika czy Opóźnienie wejdzie 2x w ten sam oddział. Jak Wy gracie? Opóźnione/spanikowane jednostki uwzględniacie przy kolejnych losowaniach tych samych efektów czy nie?

Według mnie wmawianie przeciwnikowi metody losowania, która pozwala "zmarnować" efekt jest niesportowe i niedopuszczalne. Po to są efekty, aby wyrównać szanse graczy, a nie po to, żeby silniejszy miał mieć dobrze. Nie wiem jak to jest, to powinno być już dawno wyjaśnione na jakimś dużym turnieju (np. Wilanów) i powinna obowiązywać interpretacja stamtąd...

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Sprawa w sporej mierze tyczy min moich sytuacji na stole. Dziękuje Bombel że to poruszyłeś

Bombel pisze:

1. Na ten tamat słyszałem juz kilka interpretacji. W tym dwie rózne i zarazem sprzeczne od sędziów na Wilanowie. Należało by wreszcie to uściślić.
2. Tutaj znow warto uścislić. Na moje pierwsze wzgorze wystawia atakujacy drugie obronca (gdzie ma do wyboru tak naprawde wielkosc wzgorza) i znów pierwszy teren ma atakujacy. I teraz wydaje sie to bardzo boostowac atakujacego. Ale scenariusz jest tak dobry dla obroncy ze dla mnie dzieki temu jest to sprawiedliwe rozwiązanie :)
3. Tutaj znów właśnie w wilanowie padła decyzja o możliwości dublowania efektów. Czy to dobrze czy źle nie oceniam. Natomiast inne efekty są jasno opisane ile razy mogą się pojawić i jeśli wylosujemy ten sam odział co robić. Panika tego nie ma. Znów do uściślenia. trafienie 3+ razy takim efektem na różne odziały ustawia grę.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Pkt. 3
Już to wyjaśniłem wieczorem na turnieju, nie masz opisanego sposobu losowania jednostek.
W związku z tym można przeprowadzić tak, aby nie dublowac efektu np. masz 3 paniki, a posiadasz 6 skwadronow możesz mieć 6 ponumerowanych kartek, wyciagasz 3 z numerami skwadronow. Za pomocą kości logujesz najpierw jeden skwadron z 6, potem jeden z 5, a na końcu jeden z 4.

Odpowiedz z cytatem  

Taka sytuacja. Oddział o szerokości 4 podstawek w ruchu dodatkowym szarżujących dojechał przeciwnika , stykając się frontem jednej ze swoich podstawek z narożnikiem wroga. Instrukcja mówi iż teraz powinien wykonać obrót mający na celu zetknięcie się z jednostką wroga pozostałymi podstawkami, . Obrót ten jest jednak limitowany zasięgiem ruchu. Co się dzieje gdy tego już brakuje? Walczą tylko stykające cie ze sobą 2 podstawki ?? a co się dziej gdy zasięgu ruchu dla obrotu brakuje części podstawek ??

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant

Brat Vincenty pisze:
Taka sytuacja. Oddział o szerokości 4 podstawek w ruchu dodatkowym szarżujących dojechał przeciwnika , stykając się frontem jednej ze swoich podstawek z narożnikiem wroga. Instrukcja mówi iż teraz powinien wykonać obrót mający na celu zetknięcie się z jednostką wroga pozostałymi podstawkami, . Obrót ten jest jednak limitowany zasięgiem ruchu. Co się dzieje gdy tego już brakuje? Walczą tylko stykające cie ze sobą 2 podstawki ?? a co się dziej gdy zasięgu ruchu dla obrotu brakuje części podstawek ??

Jesli zabrakło, to walczą tylko te dwie podstawki i ...
Doczytaj walkę w zasięgu 2 cm. Tam jest kilka warunków. Między innymi trzeba mieć odsłonięty front podstawki, która miałaby walczyć bez stykania.

Jeśli ruchu zabrakło tylko części podstawek, to one do spółki z koniecznością zachowania koherencji limutują ruch całego oddziału. Trochę inaczej to wygląda w zwartym i w rozproszonym i w doborowej jeździe.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Mnie to zastanawia taka rzecz: doborowa jazda

1) szarżując w szyku rozproszonym - czy można przechodzić przez swoje jednostki w szyku rozproszonym lub szarżujące w szyku rozproszonym, na zasadach ruchu w szyku rozproszonym? (zgadywałbym, że tak).

2) Wykonując ruch - czy można przechodzić przez swoje jednostki w szyku rozproszonym (np. Wołosi) na zasadach ruchu w szyku rozproszonym? (Zgadywałbym że tak). Czy można przechodzić przez inne jednostki z zasadą doborowa jazda na zasadach ruchu w szyku rozproszonym (zgadywałbym, że nie - patrząc na zasady literalnie, choć skłaniam się także ku polemice na rzecz tego, że można).

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 925 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]