Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt gru 12, 2017 11:53 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wybór narodu
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

WerVa pisze:
Dzień dobry wszystkim
Jestem nowy jeśli chodzi o OiM oraz ogólnie dział gier bitewnych. Odkopuje temat ponieważ mam dylemat pod tytułem iconSWE czy iconKOZ . Co do wyboru, jeśli chodzi o Szwecję to obawiam się monotonności w postaci rajtarzy, rajtarzy oraz rajtarzy. A co do kozaków to kwestia braku jazdy z prawdziwego zdarzenia i związanego z tym trudnościami w ataku. Ogólnie preferuje defensywny styl gry stąd wybór tych dwóch nacji. Prosiłbym o pomoc w postaci podpowiedzi/porównań co do tych dwóch armii które pomogą mi w wyborze. Kwestia wyglądu armii, obie podobają mi się mniej więcej na równym poziomie, zresztą jak prawie wszystkie nacje.
Pozdrawiam serdecznie i proszę o wyrozumiałość za odgrzebywanie tematu

Jeżeli chodzi o armię typu zachodniego, to na pewno nie będzie to tak urozmaicona armia jak np. RON. Po prostu taka charakterystyka organizacji wojskowej granego okresu. Posiadanie armii typu zachodniego pozwala Ci dosyć łatwo na granie dowolną tego typu stroną konfliktu (drobne zmiany i możesz grać Cesarstwem, Brandenburgią czy Danią). Z mojego małego doświadczenia wynika, że Szwedzi nie są łatwą do grania nacją. Ta gra boleśnie karze za błędy, a u Szwedów się to bardzo odczuwa. Z drugiej strony można to potraktować jako wyzwanie :) tak jak kolega wcześniej pisał, da się grać i wygrywać wszystkim :)

O Kozakach się nie wypowiem, bo nie grałem i mało grałem przeciw nim, no może poza tym, że w lidze warszawskiej Olbracht samego Chmielnickiego dawno pobił kunsztem i skutecznością :P

A co do Twoich obaw, każda nacja ma swoje plusy i minusy. Szwedzi może nie mają urozmaiconego wyboru jednostek ale mają dostęp do dział na poziomie podjazdu. Mają pancerze i mają arkebuzy, strzał w szarży z pistoletu, doskonałą dyscyplinę taktyczną. Nowe podjazdy dają też pewne urozmaicenie, możesz mieć liczniejsze oddziały ale słabsze w walce.

Kozacy nie mają jazdy z prawdziwego zdarzenia ale mają tabory, broń gwintowaną, jednostki jak plastuni. Są liczni a co za tym idzie mają dużą zwartość.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi :) oraz przepraszam za moją późną odpowiedź. Wybór padł na Kozaków tak więc mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy po dwóch stronach taboru :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Czołem :)
Jako, że nieodwołalnie posypała się moja ekipa od bitewniaków (ja rozumiem, że dzieci, praca, ale "muszę proxować całą armię bo pies zeżarł mi figsy" to już przesada) rozglądam się za czymś nowym. Chciałem zapytać o parę spraw:

-Jako pludrak sercem i rapierem myślałem o iconSWE albo mocno spludraczonej iconRON . Bardziej skłaniam się ku tej drugiej opcji, ale nie wiem na ile to jest wykonalne (i polecane). Nie chodzi mi o jakieś powerbuildy turniejowe, raczej stawiam na klimat swoich oddziałów. Myślałem o zbieraniu oddziałów pod ks. Bogusława, ale znowu nie bardzo wiem czy to nie jest overkill (głównie cenowy) na początek. Jeśli chodzi o playstyle jaki lubię to najbardziej leżało mi granie Warriorami Chaosu w WFB i Khadorem w Warmaszynie.
-Właśnie, jak wypada zbieranie oim cenowo? Bo jak żona zobaczy, że obok szpeju do reko i paru innych systemów na półce zaczynają się materializować kolejne figsy to mogę potrzebować namiaru na jakiegoś dobrego adwokata. Wiem, że im mniej pkt tym taniej itd., ale pamiętam też że np w WFB można było teoretycznie zacząć od 400 pkt na bitwę, ale fun był dopiero powyżej 2-3 tys pkt. Na ile niezbędne są wszystkie podręczniki (w sumie od nich bym zaczynał kupowanie).
-Jak wygląda scena oim-owa w Poznaniu? Jest z kim grać? Na swoich raczej już nie liczę czyli trzeba opuścić jaskinię i szukać kontaktu z ludźmi :D

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant

Mam dobrego adwokata w razie :D

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

W Poznaniu jest nas dwóch :| A gramy tylko na Mistrzostwach Zachodu, poszukaj informacji w dziale turnieje, spotkania... Jest też temat o lidze poznańskiej. Jak masz pytania to śmiało pisz.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Woland pisze:
-Właśnie, jak wypada zbieranie oim cenowo? Bo jak żona zobaczy, że obok szpeju do reko i paru innych systemów na półce zaczynają się materializować kolejne figsy to mogę potrzebować namiaru na jakiegoś dobrego adwokata. Wiem, że im mniej pkt tym taniej itd., ale pamiętam też że np w WFB można było teoretycznie zacząć od 400 pkt na bitwę, ale fun był dopiero powyżej 2-3 tys pkt. Na ile niezbędne są wszystkie podręczniki (w sumie od nich bym zaczynał kupowanie).

Nie połapie się, serio. Moja się nie połapała :) Zwyczajnie w tej ilości umysł kobiety nie zauważa że jest coś nowego.

Podręczniki są niezbędne, przynajmniej dwa pierwsze. "Armie..." są wisienką na torcie, niby zupełnie zbędną w świetle zasad, ale za to jak urozmaica!
Tu masz na tyle dobrze że mniejszym podjazdem możesz z powodzeniem toczyć boje z większym przeciwnikiem. Finansowo z pewnością wychodzi lepiej niż Młotek :)

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Woland pisze:
Czołem :)
Jako, że nieodwołalnie posypała się moja ekipa od bitewniaków (ja rozumiem, że dzieci, praca, ale "muszę proxować całą armię bo pies zeżarł mi figsy" to już przesada) rozglądam się za czymś nowym. Chciałem zapytać o parę spraw:

-Jako pludrak sercem i rapierem myślałem o iconSWE albo mocno spludraczonej iconRON . Bardziej skłaniam się ku tej drugiej opcji, ale nie wiem na ile to jest wykonalne (i polecane). Nie chodzi mi o jakieś powerbuildy turniejowe, raczej stawiam na klimat swoich oddziałów. Myślałem o zbieraniu oddziałów pod ks. Bogusława, ale znowu nie bardzo wiem czy to nie jest overkill (głównie cenowy) na początek. Jeśli chodzi o playstyle jaki lubię to najbardziej leżało mi granie Warriorami Chaosu w WFB i Khadorem w Warmaszynie.
-Jak wygląda scena oim-owa w Poznaniu? Jest z kim grać? Na swoich raczej już nie liczę czyli trzeba opuścić jaskinię i szukać kontaktu z ludźmi :D

Jeżeli chodzi o RON i pludractwo to trzeba szukać po stronie Litwy, ale jakoś wybitnie raczej nie będzie. Finansowo jest nieporównywalnie z WFB na korzyść OiM. Na turniejach spotkasz i duże podjazdy i małe, nikt z góry nie jest przegrany a fun jest zawsze.

Podręczniki potrzebne są dwa, główny oraz Potop. Armie jak kolega pisał, to dodatek rozwijający ilość dostępnych podjazdów. W przygotowaniu jest mały podręcznik, który będzie zawierał w sobie erraty itd. tylko nie wiem kiedy mniej więcej ma być wydany.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

iconRON litewski to dobry wybór jeśli chcesz mieć więcej autoramentu cudzoziemskiego w swoich szeregach. Generalnie moim zdaniem litewski podjazd z Rajtaria i doborowymi pancernymi którym grałem na samym Początku mojej przygody z OiM i teraz do niego powróciłem jest jednym z najlepszych podjazdów. Także polecam, śmiało możesz iść w iconRON

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Dziękuję za szybkie odpowiedzi :)

Własnie zobaczyłem info o lidze poznańskiej, jak ja was nie zauważyłem na wydziale?

Moja jest spostrzegawcza, wyczaiła nawet taki drobiazg jak nowe ostrogi ("Tej, ale tego to nie miałeś przy butach").

Litwa jest bardzo spoko, MDL się zajmuję, nazwijmy to zawodowo ;)

Czyli przed wyprawą na zakupy warto zakupić podręczniki, trochę je poczytać i na tej bazie sobie zaplanować wydatki?

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

tak by było najlepiej acz ja np zacząłem odwrotnie jak to u mnie bywa i wpierw zakupiłem sobie kilka figsów a dopiero potem podręcznik zacząłem dokładniej wertować 8) który w sumie przeleżał u mnie z 2 lata na półce zanim znalazłem czas i chęci do gry w OiM :) Na pewno musisz sobie zobaczyć jakie są podjazdy i jak się je poprawnie buduje a dalej to zakup paru blisterków ew całego gotowego podjazdu i grać, grać i jeszcze raz grać- bo teoria teorią a praktyka jak zawsze pokazuje że rządzi się swoimi prawami 8)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]