Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest czw gru 14, 2017 2:41 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wybór narodu
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

Witaj Wolandzie!

Witamy w naszej małej społeczności :)
Najlepiej jakbyś umówił się z chłopakami - Mario, vojti - i zobaczył jak się gra/oni grają, zobaczył jakie są rozpiski w podręczniku.
Tak jak poprzednicy pisali - granie Litwą na podjeździe daje Ci możliwość wystawianie znacznej ilości rajtarów (do połowy kompanii/chorągwi) podjazdu, na wyższych poziomach natomiast autorament cudzoziemski łatwiej wystawić jako Korona.

W Twoim indywidualnym przypadku kupowanie figurek (typu: typowy podjazd koronny lub litewski) przed zrozumieniem zasad konstruowania rozpiski trochę mija się z celem. Chyba że - od razu - przedstawię Ci co by było najsensowniej (moim skromnym zdaniem) wybrać:
* Najtaniej byłoby zacząć od blistera dowódczego POL-9, dwóch blisterów j. kozackiej POL-6, oraz dwóch-trzech blisterów rajtarów SWE-4 (przykładowo: sugerowana cena detaliczna w naszym sklepie 35+100+70/105). Taki zestaw dałby Ci możliwość grania na 4-5 Punktów Siły jako podjazd litewski 1662-67.
* Opcją pt. "najprościej" jest limitowana czata Gosiewskiego POL-18 (SCD 260), pozwoli Ci grać na 10 Punktów Siły, ale jest trudna w prowadzeniu na "dzień dobry", a jednocześnie zawiera także figurki do wystawienia wspomnianego wyżej podjazdu 62-67 na 5 PSów (choć w ciut innej konfiguracji, bo z dragonami, czyli nawet lepiej). Mógłbyś wtedy poćwiczyć na tym mniejszym podjeździe zanim byś poprowadził husarię Gosiewskiego do boju.

Wracając do wyboru frakcji - pamiętaj, że obok Szwecji jest także Dania ;)

Pozdrawiam!

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Dziękuję za wskazówkę. Pytanie (co prawda już mniej w kwestii wyboru nacji, ale skoro już jesteśmy przy temacie figsów), czy jeśli nie ma dedykowanych polskich rajtarów to mogę użyć zamiast podanego przez Ciebie zestawu SWE-4 imperialnych rajtarów w pancerzach (IMP-2)? I drugie, czy dopuszczalne byłoby pomieszanie figurek z podjazdów dowódczych np. iconRON i iconHRE ? Dowódca w stroju polskim ale z częścią otoczenia po zachodniemu wystrojoną?

Do vojtiego już napisałem.

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

Na wszelkie takie pytania dość dokładnie udziela odpowiedzi ten post. Dodam tylko:
1) Nie bardzo, bo w podjeździe litewskim maksymalnie tylko połowę kompanii możesz wystawić w pancerzach, czyli najwyżej 1x IMP-2 (albo SWE-3, jak już jesteśmy przy opancerzaniu) na 1-2 SWE-4 w podawanym przeze mnie przypadku.
2) Tak, ja bym dopuścił, jeśli oficer podjazdu byłby w stroju polskim
(...choć ww. post nie do końca się zgadza z moim "widzimisię" - patrz punkt XIII).

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

WerVa pisze:
Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi :) oraz przepraszam za moją późną odpowiedź. Wybór padł na Kozaków tak więc mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy po dwóch stronach taboru :)

Super wybór, bo Kazcy to bardzo ciekawa i mocna nacja. Zaznaczę tylko, że co do zasady (przynajmniej dla mnie) Kozacy nie są armią defensywną - są oparci na piechocie i wozach, ale to armia ofensywna :).

Odpowiedz z cytatem  

Witam.
Podręczniki kupione i w trakcie czytania, teraz zastanawiam się nad wyborem nacji. Zależało by mi na zacnej i różnorodnej wizualnie armijce. Niekoniecznie wybitnej, ale elastycznej i dającej radę w różnych aspektach. Armie typu zachodniego raczej mi nie leżą, bo gdy oglądałem zdjęcia jednostek, to nie mogę oprzeć się wrażeniu że to taki "ataku klonów". Zastanawiam się nad: iconRON , iconTRA , iconRUS kozactwo odpada, grałem/gram krasnalami w wfb i strzelającej piechoty mam po dziurki w nosie. Innowiercy też mi raczej nie leżą. X| Co waszmościowie doradzicie, która z powyższych armii spełnia wymagania różnorodności i jest w miarę solidna?

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Okurdemol pisze:
Witam.
Podręczniki kupione i w trakcie czytania, teraz zastanawiam się nad wyborem nacji. Zależało by mi na zacnej i różnorodnej wizualnie armijce. Niekoniecznie wybitnej, ale elastycznej i dającej radę w różnych aspektach. Armie typu zachodniego raczej mi nie leżą, bo gdy oglądałem zdjęcia jednostek, to nie mogę oprzeć się wrażeniu że to taki "ataku klonów". Zastanawiam się nad: iconRON , iconTRA , iconRUS kozactwo odpada, grałem/gram krasnalami w wfb i strzelającej piechoty mam po dziurki w nosie. Innowiercy też mi raczej nie leżą. X| Co waszmościowie doradzicie, która z powyższych armii spełnia wymagania różnorodności i jest w miarę solidna?

iconRUS gra się ciężko, ale najwieksza różnorodność jednostek. Jak lubisz malować to według mnie najlepsze figurki to Kozacy sluzebni, dodatkowo masz dużo dużo bardzo dużo figurek. Liczna Dragonia, co powoduje że masz szansę posiadać dużo figurek
iconRON to latwizna :-D mniej różnorodności i łatwiej się gra.

Odpowiedz z cytatem  

Czyli albo można wyżyć się malarsko, albo też na stole. A co z Siedmiogrodem? Aż tak kiepski, że lepiej o nim nie wspominać? Wizualnie nie wygląda, przynajmniej dla mnie, najgorzej.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Siedmiogród Imo jest wizualnie najfajniejszy w OiM. Masa podstawek z kopiami i proporczykami na nich sprawia że super wygląda na stole. Na pewno nie jest też słaby, ale jeżeli coś w nim zacznie iść źle to zwykle wszystko zaczyna się walić.

Odpowiedz z cytatem  

A tak skrótowo to jak bardzo te trzy nacje różnią się stylem gry? Czy może wszystko jest "na jedno kopyto"? X|

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Okurdemol pisze:
A tak skrótowo to jak bardzo te trzy nacje różnią się stylem gry? Czy może wszystko jest "na jedno kopyto"? X|

Różnią się, iconRON to atak i szybkie manewry, iconTRA to uderzenie z kopiami, jednak o manewry trudniej. iconRUS to obrona, a jak wiesz najlepszą obroną jest atak, więc atak masami wojska. Każda z tych nacji jest inna, wybór należy do Ciebie.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 221 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]