Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest czw sie 13, 2020 10:55 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 993 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 96, 97, 98, 99, 100
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pytania początkującego (cz. VI)
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Dla przykładu chodzi mi o taka sytuację. jak na rysunku. Wg interpretacji Robsona jednostka czerwona ma dłuższy odcinek frontu po stronie bocznej, zatem powinna szarżować na bok jednostki niebieskiej a wg. Mnie i "Zasad gracza" jednostka czerwona jest w większości w strefie przedniej jednostki niebieskiej i powinna szarżować na front. A jak powinno być poproszę o rozstrzygnięcie mądrzejszych ode mnie w tej materii.

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Ja zawsze grałem tak jak ZK powiedział, czyli "tam gdzie front", ale RAWowo - no tutaj moim zdaniem zaczyna się dyskusja.

@Enma - gdzie szarżuje jednostka masz napisane w przytoczonym fragmencie.

Nie można dostawić się do boku "jeżeli na początku danej fazy Szarży (w Ruchu Podstawowym lub Dodatkowym), szarżujący znajdował się w większości w przedniej (lub tylnej) strefie Jednostki przeciwnika będącej celem Szarży."

Nie ma mowy nic o frontach.

@robson - rysunek ze strony 34. to warunki wręcz laboratoryjne :D

IMFO - do klaryfikacji jak najbardziej tak, ale lekceważącym "szukaniem dziury w całym" absolutnie bym tego nie nazwał - przychodzi do Ciebie gracz, który zawsze grał tak. Wytłumacz mu, dlaczego ma być tak jak grasz (w sumie to gramy, bo ja robię tak samo), a nie tak jak jest napisane w podręczniku. Serio, jestem ciekaw argumentów ;)

Obecne rozgrywanie tego (czyli wjazd tam gdzie masz większość frontu, a nie większość jednostki), jest jak najbardziej podyktowane logiką, ale no wg mnie jest... niezgodne z zasadami :D

Galeria - viewtopic.php?f=17&t=1985&start=30

Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Enma_ pisze:
gdzie szarżuje jednostka rozpatrujemy na podstawie widoczności jej, a ta jest określana na podstawie przedniego szeregu
Drugi raz z rzędu proszę ... przeczytaj, odpowiedz, nie strzelaj.
Znowu pójdzie fama że Lublin tak gra. ]:(

robson pisze:
No właśnie tak. Sprawdzając, czy jednostka może szarżować, sprawdzasz czy fronty podstawek przechodzą poza linie definiujące boki.
IMHO, sprawa do dopisania do klaryfikacji sędziowskich, jeśli ktoś aż tak chce szukać dziury w całym.

Str. 34 MP, pierwszy akapit.
Atakujemy stronę celu wg pozycji Szarżującego (a nie jego frontu, czołowej podstawki czy tego tego co widzi).
Szarżujący to cała jednostka.
Jeżeli Szarżujący jest w kilku strefach, o strefie na którą szarżujemy, decyduje większość Szarżującego - znowu nie jego frontu, czołowej podstawki czy tego tego co widzi.

Do rysunku jest opis.
Jak w przepisach o ruchu drogowym - do znaku poziomego musi być znak pionowy.
Przeczytajcie opis do rysunku.

P.S. Przerwa w graniu spowodowana epidemią zbiera żniwo. :D

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 993 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 96, 97, 98, 99, 100

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]