Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pt wrz 21, 2018 5:37 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zgrupowanie - zauważone błędy, uwagi itp.
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Albo ustalić, że kto pierwszy wystawia znacznik ten też pierwszy wystawia jednostki zwiadu.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Sekretarz królewski/Royal secretary

(jeszcze) nieoficjalna errata/klaryfikacje

Errata

s. 33 i 35

W paragrafie Cele gry zamiast „3-4 podstawki” powinno być napisane „3-5 podstawek”.

s.43

Zdanie

Oddział wystawia się tak, żeby w całości zmieścił się w 20 cm od znacznika rozkazu i dalej niż 20 cm od kluczowych dla scenariusza punktów i jednostek
przeciwnika.

zamieniamy na:

Oddział wystawia się tak, żeby w całości zmieścił się w 20 cm od znacznika rozkazu i dalej niż 20 cm od kluczowych dla scenariusza punktów, jednostek i znaczników dla niewystawionych jednostek zwiadu przeciwnika.

s. 63

Pomiędzy skadronem pancernych a skwadronem rajtarów na poziomie I powinno powinno znaleźć się słowo „ALBO”

s. 74

Pomiędzy skadronem ordyńców a watahą kazindżi w podstawie Zgrupowania powinno znaleźć się słowo „ALBO”

s. 75, 77, 89

Kazindżi w tych Zgrupowaniach korzystają z zasady Dobrzy wojownicy.

s. 81

Zgrupowanie może utworzyć jedną batalię – tyle, ile ma oddziałów pikinierów.

s. 82.

Zamiast: +1 PS za Podpułkownika (dwa rozkazy) powinno być napisane: + 1 PS za Pułkownika (dwa rozkazy)

s. 97

Darbzen I oka na poziomie II powinien odejmować jeden punkt zaopatrzenia, a nie go dodawać.
Azabowie/segbani na IV poziomie nie powinni być oznaczeni gwiazdką.

s. 105

Pomiędzy blokiem sołtadów muszkieterów, a rotą strzelców grodowych na poziomie III powinno powinno znaleźć się słowo „ALBO”

s. 107

Dragoni pograniczni nie mogą utworzyć batalii.
Pomiędzy skwadronem rajtarów a skwadronem Kozaków dońskich na poziomie IV powinno powinno znaleźć się słowo „ALBO”

s. 112

W podstawie zgrupowania powinna znaleźć się lekka jazda szeklerska, a nie jazda szeklerska.

s. 113

Piechota miejska za 1 punkt zaopatrzenia może zostać wyposażona w muszkiety, a nie muszkiety hiszpańskie.

s. 119

W uwagach należy dodać:

*Możesz utworzyć maksymalnie 2 batalie, każdą składającą się z 1 bloku pikinierów, 1-2 skwadronów muszkieterów i 0-2 dział regimentowych.

s. 121

Można wystawić wóz amunicyjny albo wóz transportowy.

s. 129

Wóz amunicyjny na poziomie II powinien dodawać jeden punkt zaopatrzenia, a nie go odejmować.

Klaryfikacje

s.10

Taktyki może wybierać wyłącznie gracz słabszy – ich wybór następuje już po porównaniu sił zgrupowań.

s. 11

Tabory, wozy transportowe, amunicyjne oraz wielbłądy są pomijane podczas sprawdzania czy zgrupowanie jest zgrupowaniem pieszym, konnym czy mieszanym.

s. 37

Taktyka „Pozoranci” dotyczy wyłącznie jednostek wystawionych w kroku J, a nie zwiadu.

s. 78

Znaczniki, o których mowa w zasadzie małe kompanie to Znaczniki strat.

s. 105

Oddział strzelców grodowych na poziomie III liczy 6 czarnych podstawek oraz 2 szare.

s. 107

Oddział strzelców grodowych na poziomie I liczy 6 czarnych podstawek oraz 2 szare.

Pytania

Zgrupowanie duńskie z nowej wojny - jazda kozacka nie ma zasady pływanie. Celowo czy przez przeoczenie?

Celowo

Czy strzelcom (w Zgrupowaniu Piechoty i Obronie Granicznej) celowo zabrano łączenie w roty 4-12-podstawkowe (obecne i na podjeździe, i na dywizji), czy przez przeoczenie?

Celowo. Tak  jak  i  janczarom oraz mołojcom

Na IV poziomie brandenburskiego korpusu ekspedycyjnejgo jest Kapitan pieszy (rozumiem że brandenburski). W Zgrupowaniu nie ma piechoty brandenburskiej tylko duńska, czy nie powinien to być Kapitan duński (jak Pułkownik na poziomie I)?

Nie.

Siedmiogrodzkiej zgrupowanie OBLĘŻNICZE na piechocie nie jest defensywne, ale gdańskie OBLĘŻNICZE na piechocie - jest. To aby nie błąd?

Nie. 

Czy specjalnie szwedzkie zgrupowanie obrony terytorialnej nie jest zgrupowaniem defensywnym?

Nie.

Różny koszt działa średniego w Wojewodzińskim zgrupowaniu piechoty i w Obronie Granicznej jest zamierzony?

Tak

Kiedy określa się koszt scenariusza? Opisane jest, że w kroku zwiadu można umieścić podstawki w domkach, wiosce itp. Czy to jest wtedy, czy jednak przed wyborem taktyk, efektów. 

Po wybraniu scenariusza wybierasz ile wystawisz piechoty etc. w wiosce. To określa ci ostateczny koszt scenariusza. Później przechodzisz do kolejnych kroków - zakupu umocnień, taktyk i efektów etc. 

Czy sotnia podjazdowa może mieć rohatyny? Zawsze liczyła się - jak dotąd - do limitu jednostek z rohatynami, a tu nagle zostali w ogóle bez takiej możliwości

Nie.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Dziekuje.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Glorfindel pisze:

Czy strzelcom (w Zgrupowaniu Piechoty i Obronie Granicznej) celowo zabrano łączenie w roty 4-12-podstawkowe (obecne i na podjeździe, i na dywizji), czy przez przeoczenie?

Celowo. Tak  jak  i  janczarom oraz mołojcom

Każda piechota mogła się skwadronować po 12 podstawek, 4 podstawki to był minimalny rozmiar więc w sumie nie wiem czemu tu była wątpliwość

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Cytuj:
Czy specjalnie szwedzkie zgrupowanie obrony terytorialnej nie jest zgrupowaniem defensywnym?

Nie.

Czyli wynika z tego, że przez przypadek nie jest zgrupowaniem defensywnym :D ;)

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Brawo za tempo i merytoryczność. iconSPARTA
Jestem pod wrażeniem.

Wątpliwość budzi tylko jeden zapis:
Cytuj:

Kiedy określa się koszt scenariusza? Opisane jest, że w kroku zwiadu można umieścić podstawki w domkach, wiosce itp. Czy to jest wtedy, czy jednak przed wyborem taktyk, efektów. 

Po wybraniu scenariusza wybierasz ile wystawisz piechoty etc. w wiosce. To określa ci ostateczny koszt scenariusza. Później przechodzisz do kolejnych kroków - zakupu umocnień, taktyk i efektów etc. 
Czyli podejmujemy decyzję o ilości jednostek, nie wiedząc jak duże są wioski i generalnie jak wygląda pole bitwy? :O Umocnienia też podnoszą koszt scenariusza, a kupuje się je później. Opis przy scenariusza mówi wyraźnie że obrońca wystawia jednostki i płaci za nie w kroku H. Jak porównuję, to zapis jest żywcem przepisany z podjazdów. Co przemawia za taką zmianą ?

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

Pierwsza porcja ode mnie. Rzeczy, które najbardziej zapamiętałem podczas lektury - na początku nie spisywałem, bo myślałem, że będzie mniej tego wszystkiego, a potem już mi ręce opadły. Gratulacje dla Leszczyca - Twój post i wątek mnie zmobilizowały, żeby to jednak wypisać. Starałem się pominąć rzeczy, które już zostały wymienione w tym wątku. Pomijam literówki, błędy interpunkcyjne, stylistyczne itp. Nie pomijam rzeczy, które warto poprawić w wersji angielskiej. Zacząłem od końca książki.

"ALBO" - jeszcze:
s. 107, poz. IV - brakuje?
s. 121, poz. III, wozy - brakuje?

s. 67 oraz 69, koszty husarii pospolitego ruszenia
Ja rozumiem, że przyjęto taki model w OiMie, że Litwini to nasi ubożsi krewni, więc wszystkiego jest raczej u nich mniej* ale myślę, że to jest po prostu błąd, że koroniarze mieliby za te same 2 PSy dostawać 2 podstawki pseudo-husarii więcej. To, że mogą dostać więcej, to już jest coś. Poziom IV w rozpisce Korony (błąd w numeracji poziomów!): tutaj chyba powinno być +2PS. Wtedy płaci się ogólnie 1 PS za 2 podstawki w całym zgrupowaniu i wszystko się zgadza. Opcjonalnie: przy obydwu husariach Koroniarze mają 2+1 i w Uwagach +1PS za 2 podstawki husarii pospolitego marudzenia.
A jeśli mieliby mieć tę husarię niższym kosztem niż Litwini, to to się dla mnie kupy nie trzyma, zaburza balans gry i proszę o historyczne uzasadnienie, bo ja takowego nie widzę, mimo posiadanej wiedzy.
*) Mam rozpisane historyczne zgrupowanie litewskie z możliwością wystawienia 10 podstawkami husarii, tj. ok. 40% składu, więc oczywiście nie zawsze się to sprawdza.

s. 78, ostatni akapit, pierwsze zdanie: brak kluczowego wyrazu (wynika on z kolejnego akapitu, ale nie tylko początkujący gracze mogą mieć problem ze zrozumieniem reguły) oraz ogólnie to zdanie nie wyraża tego, co nam chciał autor zapewne powiedzieć: "Otrzymujesz znaczniki strat w liczbie równej połowie... itd.". W innym przypadku zdanie to jest bez sensu w rozumieniu przepisów tej gry :)

s. 96 - wataha segbanów ma złe ikonki

s. 97, poz. IV: wataha segbanów albo azabów ma symbol gwiazdki "*" - to nie jest błąd??? :|
Jeśli nie, to może jakiś bonus w statystykach powinni mieć? :-D

s. 111 oraz 113, poz. III, piechota miejska: raz jest ikonka z muszkietami hiszpańskimi (!) a raz jest opis (niby bzdura, ale kolejny dowód niechlujstwa, w każdym razie - warto poprawić w wersji angielskiej)

s. 112, środkowy rząd Podstawy Zgrupowania, druga pozycja, brak wyrazu: "Skwadron jazdy szeklerskiej lekkiej" (można wywnioskować, że o ten rodzaj jazdy akurat chodzi z uwag na następnej stronie)

s. 126:
1. Czy iconPRU Korpus ekspedycyjny w Danii nie ma żadnych ograniczeń dotyczących jego składu (tj. liczby skwadronów sojuszniczych)? Teraz można wystawić zgrupowanie, w którym 7/8 skwadronów to sojusznicy, w tym 6 duńskich. Tak, wiem, że Sojusznicy generują mniej Motywacji.
2. Czy wzorem struktur z "Armii" t.1 nie byłoby sensownie dać możliwość wystawienia takiego zgrupowania, w którym połowa lub ponad połowa skwadronów jest duńska, jako duński właśnie (wtedy należy odwrotnie traktować zapisy o Sojusznikach dla jednostek i dowódców duńskich oraz brandenburskich)? I byłoby legitnie (skoro w "Armiach" się dało), a i gracze byliby bardziej zadowoleni, że jest de facto więcej struktur, i - na przyszłość - nie trzeba by marnować papieru na wersję duńską... Same korzyści, panie...

c.d.n.

Co do postu z erratą - sugeruję w klaryfikacjach również podawać numerację stron i trzymać się kolejności.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Sam już nie pamiętam, które "ALBO" już zostało zauważone. A to ze strony 106? Blok pikinierów jest czwartą jednostką czy wystawiany zamiast skwadronu strzelców?

ten jest ok - MM

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Zgłaszam błąd w druku:

s. 82.
jest: +1 PS za Podpułkownika (dwa rozkazy)

powinno być: + 1 PS za Pułkownika (dwa rozkazy)

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Z zauważonych jeszcze błędów w druku, tak na szybko:
str 134 - Gdańsk w tle wyznaje siedmiogrodzką politykę.

Patrząc na mały podręcznik jak i zgrupowanie człowiek żałuje że w obu przypadkach nie widnieje podpis: Witold Janik.
Tzn zgrupowanie mi się podoba i to bardzo, jednak ilość tzw "drobiazgów" jest przytłaczająca.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]