Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob wrz 22, 2018 3:33 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jacek Komuda i proza historyczna
Ciura obozowy/Camp follower

Zauważyłem ostatnio ciekawą dyskusję na temat literatury Jacka Komudy i ogólnie tej związanej z historią. Zastanawia mnie, co sądzicie o owym autorze, a raczej o jego twórczości i - przede wszystkim - czego tak naprawdę oczekujecie od prozy historycznej (czy raczej light fantasy). Jakie tematy chcielibyście, by któryś z autorów poruszył? Jaki okres objął, ewentualnie jaką tematykę?

Cóż, otwieram dyskusję. Nawet odpowiedzi dość luźno związane z tematem mogą być dla mnie satysfakcjonujące.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jacek Komuda i proza historyczna
Awatar użytkownika

Ja bardzo lubię Komudę - nie jestem w stanie ocenić jego zgodności z ówczesnymi realiami, ale chyba jest wysoka, skoro doktorat robi z tego okresu. Jego podejście do życia, co widziałem na spotkaniu, jest mocno sarmacko-szlacheckie co widać też w książkach.
Niech pisze jak najwięcej, może bardziej wymagające intrygi bo ta z Samozwańca jest grubymi nićmi szyta

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Nie przepadam za prozą Komudy. Dałem radę przeczytać bodaj dwie książki i dałem sobie spokój. Męczyłem się przez całą lekturę, więc nie było sensu tego ciągnąć :)

Odpowiedz z cytatem  

Ja osobiście - bo jako autor wątku wypada, bym także swoje stanowisko przedstawił - również jakoś za prozą pana Komudy nie przepadam. Przeczytałem dopiero... kilka opowiadanek, bo na dobrą sprawę niedawno zacząłem. Jednym się mocno zawiodłem, drugie już jakoś mnie zachęciło, na trzecim znów się zawiodłem, itp. W każdym razie nie pasuje mi sposób przedstawiania (zbyt dużo ilość akcji moim zdaniem), a także w pewnym sensie realia (to już kwestia danego tekstu, więc nie podaję szczegółów).

A Ty, Kadrinazi, mógłbyś podać jakieś szczegóły? Czy po prostu ciężko stwierdzić dlaczego, ale zwyczajnie się nie podoba?

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Po prostu mi się nie podoba :) Ja się wychowałem na 'Trylogii', dla mnie żadna współczesna powieść historyczna o XVII wieku się nawet do tego nie zbliżyła. Poza tym Komuda nie jest jakimś wybitnym pisarzem, ot produkuje liczne czytadła, ale jak dla mnie nie jest to żadne wybitne pióro. A tu jeszcze Lewandowski i Pilipiuk też się za epokę biorą, strach się bać...
W swoim czasie była ciekawa dyskusja na historykach, acz przygasła ;)
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=54249

Odpowiedz z cytatem  

Na "Trylogii" powiadasz? No patrz, ja ostatnio sobie zacząłem odświeżać i od razu stwierdziłem podobnie: niech mi ktoś coś lepszego opartego na historycznych realiach napisze, niż Sienkiewicz, to koniec świata będzie. I jak do tej pory prawda. Nikt nie zdołał i nikt - mam nadzieję - nie zdoła.

Co do Pilipiuka, to chyba tylko Oko Jelenia, aczkolwiek z nowościami nie jestem na bieżąco.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

Pierwsze powieści Komudy nawet mi się podobały ,kolejne już nie koniecznie ,w kółko to samo X|
Poza tym na wspomnianym przez Radka spotkaniu (domyślam się ,że chodzi o Pola Chwały) pan Komuda akurat na mnie nie zrobił najlepszego wrażenia ,tym bardziej ,że to miał być wykład historyczny !!! a pan Komuda przyszedł z piwkiem i opowiadał dosłownie o pludrackich pedałach dosiadających konie z d... wzięte, i w sumie nic konkretnego nie powiedział (po za wyśmiewaniem wszelakich nieprzyjaciół RON) ,nadrabiał za niego Radosław Sikora.

Ostatnio zmieniony wt maja 15, 2012 10:03 pm przez Corsarii, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Przyznam że ja akurat nie odczuwam potrzeby czytania powieści historycznych o XVII wieku, źródła z epoki są wystarczająco wciągającą i bardzo często nader rozrywkową lekturą. Jednak to 'Trylogii' zawsze chętnie wracam, dla mnie jest to po prostu coś wspaniałego, był to bowiem pierwszy kontakt z epoką i zawsze będę z przyjemnością czytał powieści Sienkiewicza. Diabły, przekleństwa i grafomański seks nie jest mi w tego typu literaturze potrzebny ;)

Odpowiedz z cytatem  

Cytuj:
Jednak to 'Trylogii' zawsze chętnie wracam, dla mnie jest to po prostu coś wspaniałego, był to bowiem pierwszy kontakt z epoką i zawsze będę z przyjemnością czytał powieści Sienkiewicza. Diabły, przekleństwa i grafomański seks nie jest mi w tego typu literaturze potrzebny

Prawdu każe !
Zresztą Sienkiewicz jak na razie okazuje się najbardziej rzetelnym historykiem spośród powieściopisarzy.
Ostatnio zaintrygowało mnie skąd wziął nazwisko dowódcy ordy astrachańskiej obecnej pod Zbarażem w 1649 roku (Kurdłuk)-ja go nie znam, znane mi źródła także(chyba że na strarość ślepnę :blush: ), opracowania również, a wiedząc że zdecydowaną większość nazwisk i faktów zaczerpnął z bardzo rzetelnego Kubali i ze źródeł, mam prawdziwie trudną zagadkę-wymyślił czy znalazł to nazwisko ?
Co do Komudy-można poczytać jedną dwie książki, a potem staje się niestrawny, jedyny jego tekst do którego wracam to artykuł historyczny o bitwie pod Łojowem (bo jeszcze nie nabyłem przebiegu walk na Litwie Biernackiego), brakuje tam jedynie mapek.

Odpowiedz z cytatem  

Aż przyjemnie się czyta tego typu komentarze, bo jednak się można przekonać, że kultura zupełnie w dzisiejszych czasach nie upadła i do literatury nie ciągnie wyłącznie banalna historia naładowana wszechobecnym, prymitywnym seksem, a także podobnymi kwestiami.

A co do Sienkiewicza nie mam się czego przyczepić. Z jego książek faktycznie bije niesamowita wręcz autentyczność.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]