Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn wrz 16, 2019 4:19 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jacek Komuda i proza historyczna
Towarzysz/Companion

A ja tam ksiażki Komudy nawet lubię. Wiadomo, literackiego Nobla za to nie dostanie, ale czyta się nieźle. Ot, lekka, łatwa i przyjemna lekturka. Szczególnie ciekawe są przypisy - dużo mówię o epoce. Ciekaw tylko jestem jak z ich prawdziwością - ale autor jest historykiem i chyba (mam nadzieję) wie co pisze.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower

Z tego co wywnioskowałem z wypowiedzi poprzedników, to nie ma jeszcze doktoratu, więc nie wiem, czy można tak o nim wprost jako o historyku powiedzieć. Owszem, tytuł nie świadczy o człowieku, ale coś tam jednak znaczy.

Odpowiedz z cytatem  

Cytuj:
Owszem, tytuł nie świadczy o człowieku, ale coś tam jednak znaczy.

Bez przesady, taki np. Serczyk jest podobno profesorem a pisząc o powstaniu Chmiela umieścił w książce plan umocnień zbaraskich zrobiony przez Frąsia-który sam napisał że go sobie wykoncypował z sufitu.
A już od 1948 roku nauka polska zna plan Beauplana tych umocnień wydany (choć z brakiem) przez Herbsta.

Odpowiedz z cytatem  

No jasne, jasne, ja się zgadzam. Ale mimo wszystko podałeś jeden przykład. Oczywiście, jest więcej. Jasna sprawa. Ale jednak doktorat coś znaczy, nie da się tego ukryć i nikt mnie w tej perspektywie nie przekona.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Adrian pisze:
Ogólnie nie trawie pisaniny o niczym zdaniami wielokrotnie-bardzo-złożonymi. Wierzę jednak, że ludziom się podoba, skoro dostał Zajdla, a nawet parę.

To że ktoś/coś dostaje nagrode to nie znaczy, że jest to aż tak dobre...
np. Obama dostał pokojową nagrodę Nobla w (bodajże) 2-3 miesiącu urzędowania.... ;)

Komuda może i nie jest wybitnym pisarzem, ale przyjemne się go czyta. Literatura delikatna i smaczna. Jak dla kogoś zbyt prosta to może czas postudiowac encyklopedie ? ;)
To tak samo jak z przygodami Gotreka. Niby banalnie proste i w 100% przewidywalne ale czyta się bardzo dobrze i do nich się wraca :)

Na codzień jest zbyt dużo mądrych rzeczy do czytania czy robienia. I po całym dniu siedzenia w paragrafach przyjemnie jest usiąść do takiej książki. Dla relaksu.

Odpowiedz z cytatem  

Cytuj:
np. Obama dostał pokojową nagrodę Nobla w (bodajże) 2-3 miesiącu urzędowania.... ;)

No nie! O takich cudach to ja jeszcze nie słyszałem. Za co to niby?

Cytuj:
Na codzień jest zbyt dużo mądrych rzeczy do czytania czy robienia. I po całym dniu siedzenia w paragrafach przyjemnie jest usiąść do takiej książki. Dla relaksu.

Zależy od człowieka. To nie jest zasada, którą ot tak można sobie zastosować do całego społeczeństwa. Bo są tacy, którym mnogość mądrych rzeczy nie przeszkadza, ale znajdziemy i drugą stronę medalu, gdzie ludzie za cokolwiek pożytecznego w ogóle się nie wezmą. Także w ten sposób generalizować się nie da.
A od samej literatury wymagać musowo, bo zejdzie zupełnie na psy, jeśli się będzie chciało tylko luźne książeczki o niczym poczytać.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion

Literatura tzw. masowa istnieje od wieków i nie spowodowala jeszcze zejścia całości tejże sztuki na psy. Moim zdaniem lepiej żeby ludzie czytali nawet słabą literaturę, niz by ograniczali się jedynie do telegazety. A Komuda (jak dla mnie oczywiście) nie jest zły. Mam wrazenie że chce spopularyzować epokę i sarmatyzm jako zjawisko społeczno-historyczne. W jego ksiażkach jest sporo akcji, dosć wyraziści bohaterowie i troche smaczków z epoki. Ogólnie możnaby porównać ją do spaghetti-westernów. Niby też dzieła nie najwyższych lotów, ale po latach oglada się miło.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Galzag pisze:
No nie! O takich cudach to ja jeszcze nie słyszałem. Za co to niby?

Naprawde Cie taka nowina omineła czy to ironicze pytanie? :)
http://www.fakt.pl/Pokojowy-Nobel-dla-B ... 230,1.html

No wymagać trzeba zawsze ale nie oczekujmy,że wszystkie książki będa delikatnie sfabularyzowanym dokumentem bo na półkach milibyśmy kilka?... naście?.. dzisiat? pozycji do wyboru. No takiego harlequina (czy jak to sie pisze) do literatury nie zaliczam :) ale literatura łatwa i przyjemna nie musi być gorsza od tej napisanej fachowo.Oby tylko ludziska zaczeli czytać książki a nie tylko
Wrednobrody pisze:
telegazety.
to bedzie dobrze. A kto co lubi czytać to już jego sprawa.

Czy jest to Sienkiewicz czy Komuda ważne, że pisza o interesującej nas epoce i z tej epoki czerpią ;)

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion

Słusznie Waść prawisz!

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Hmmmm... na dzieło Komudy natrafiłem dawno, dawno temu. Przeczytałem... już ledwie pamiętam o co w tym chodziło. To był zbiór opowiadań, a każde można by było streścić w tych słowach: "Seks end przemoc".
Aczkolwiek, nie powiem, to dość pospolite, niezbyt skomplikowane dzieło (wszak jednak nic po tomiku, zbiorze opowiadań, nie powinienem więcej się spodziewać) czytało mi się z przyjemnością.
A Sienkiewicza... jego Trylogia w formie "czytanej" jakoś niespecjalnie przypadła do mego gustu. Ale w sumie niezmiernie rzadko podchodzę do tego typu książek, raczej wolę źródła (AMK) i opracowania historyczne z mej epoki... wyjątek w ostatnim czasie to chyba tylko dzieło Martina i jego "Pieśń".

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]