Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn gru 16, 2019 7:46 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Książki
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Przejrzałem książkę o której wspominałem, to książeczka odnosząca się do miejscowości a nie osób z trylogii.Nie ma tam nic na temat nazwiska o którym mi pisałeś na pw.
Poza tym książek opisujących czasy i osoby z trylogii jest sporo:
W.Czapliński, Glosa do trylogii
T.Jodełka, Trylogia Henryka Sienkiewicza-studia, szkice ,polemiki
A.Kersten,Sienkiewicz-'POTOP'-historia.
S.Sandler, Wokół Trylogii.
Natomiast z nowszych opracowań J.Płosiński, Potop szwedzki na Podlasiu.- z terenu który Cię interesuje.Niestety także i tu brak szukanych przez Ciebie informacji. Trzeba pamiętać że w owych czasach fantazje i legendy miały licznych zwolenników i propagatorów ;)

Odpowiedz z cytatem  
Strażnik Wielki Koronny
Awatar użytkownika

dobywszypałasza pisze:
Przejrzałem książkę o której wspominałem, to książeczka odnosząca się do miejscowości a nie osób z trylogii.Nie ma tam nic na temat nazwiska o którym mi pisałeś na pw.
Poza tym książek opisujących czasy i osoby z trylogii jest sporo:
W.Czapliński, Glosa do trylogii
T.Jodełka, Trylogia Henryka Sienkiewicza-studia, szkice ,polemiki
A.Kersten,Sienkiewicz-'POTOP'-historia.
S.Sandler, Wokół Trylogii.
Natomiast z nowszych opracowań J.Płosiński, Potop szwedzki na Podlasiu.- z terenu który Cię interesuje.Niestety także i tu brak szukanych przez Ciebie informacji. Trzeba pamiętać że w owych czasach fantazje i legendy miały licznych zwolenników i propagatorów ;)

odnośnie przodka to dysponuje tylko wyrokiem infami z okresu potopu za atak na wojska miłościwie panujacego szweda i zapisy w dziennikach rodzinnych o zaborze dworku w Kuleszach Kościelnych (miejscowośc załozona przez moich przodków), co zresztą zostało anulowane później na sejmie.

z opowieści (nie popartych faktami na piśmie) wiem że mój przodek po tym jak radziwił przeszedł do szwedów puscił mu wraz z przyjaciółmi (swoimi) dworek który w arende wynajmował w którym "podjazd rajtarji stojacej spalił wraz ze stodołą i kilku członków rodziny radziwiła (jakich to niestety nie wiem) uśmiercił. Po tym wydarzeniu podal nogę z podlasia i gdzieś w polsce szwedom krzywde z partyzantami robił

tyle wiem

UWAGA! NIE UŻYWAM EMOTIKONÓW WIĘC NIE TRAKTUJCIE WYPOWIEDZI JAKO ATAKÓW NA SIEBIE

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Lublin
Awatar użytkownika

Ostatnio trafiła mi sie książka na allegro "Cudnów - Słobodyszcze 1660" Łukasz Ossoliński za dosłownie pare złotych, więc pomyślałem żeby ją kupić. Zna ktoś ta pozycje i może mi coś o niej powiedzieć, szczególnie czy warta uwagi?

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Może być ;) Nieco kontrowersji w kwestii kilku tez które autor postawił, ale czyta się nieźle.

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Lublin
Awatar użytkownika

Kadrinazi pisze:
Może być ;)

Już takie twoje stwierdzenie i nie żałuje wych "paru groszy" na tą książkę :P

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Poszukuje czegos "ogolnego" o Kozakach, by sie bardziej troche wyedukowac nt mojej "glownej" armii w OiM. Studia historyczne niestety porzucilem w trakcie przerabiania starozytnosci,wiec mam w domu sporo atlasow historycznych z Mezopotamia,Rzymem i Egiptem, ksiazek full o Sumerach, ale o Kozakach, to pewnie tylko w Trylogii bym cos znalazl :)
Bede bardzo wdzieczny za wskazanie mi jakiegos tytulu/tytulow.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Wojskowość Kozaczyzny Zaporoskiej w XVI-XVII wieku autorstwa Macieja Franza - mimo pewnych błędów i niedociągnięć powinna być wystarczająca.

Odpowiedz z cytatem  

Czy miał ktoś z was do czynienia z książką, pt. The Dutch Army and the Military Revolutions, 1588-1688? Chętnie zapatrzyłbym się w takową, lecz cena skutecznie mnie odstrasza. Jeżeli ktoś ma w swoich rękach ową pozycję, to czy może mi powiedzieć, jakie informacje występują w niej o dragonach? Czy wnosi ona nowe ustalenia w tym temacie?

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Niestety o dragonii za dużo w niej nie ma. Dosłownie kilka zdań o tej formacji w opisie armii niderlandzkiej do 1618, brak nawet genezy nazwy formacji. Dodatkowo autor popełnił poważny błąd merytoryczny, utożsamiając dragonów z konnymi arkebuzerami. Książka jest bardzo interesująca, ale niestety ma sporo braków :(

Odpowiedz z cytatem  

Cytuj:
autor popełnił poważny błąd merytoryczny, utożsamiając dragonów z konnymi arkebuzerami

To samo zrobili nasi tłumacze Annales Kochowskiego.
Cytuj:
Ostatnio trafiła mi sie książka na allegro "Cudnów - Słobodyszcze 1660" Łukasz Ossoliński za dosłownie pare złotych, więc pomyślałem żeby ją kupić. Zna ktoś ta pozycje i może mi coś o niej powiedzieć, szczególnie czy warta uwagi?

Autor zupełnie niechcący uchwycił w źródłach proporcję między liczbą Tatarów w wyprawie a ich liczbą do boju, tylko że tę liczbę ogólną uznał za przesadzoną, he, he.
WArto też dodać że zaniżył znacznie liczebność polskiej czeladzi i wozów taborowych-w tym miejscu szacunki Romana Romańskiego (którego książek raczej nie polecam) są dużo bardziej realistyczne.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 214 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]