Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pt sie 23, 2019 6:44 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytania do historyków
Ciura obozowy/Camp follower

Korzystając z tego, że na forum widzę sporą grupę ludzi obytych ze źródłami historycznymi i wszelakimi opracowaniami historycznym, chciałem zasięgnać informacji których znalezienie zajęło by mi 10 krotnie więcej czasu.

Z racji tego iż żeglarz ze mnie od lat niepamiętnych czuję się żywo zainteresowany krótka i może niezbyt głośną historią marynarki Polskiej.
Jeżeli ktoś z obeznanych w temacie mógłby mi wskazać w jakich książkach /najlepiej polskich ale i anglojęzycznymi nie pogardzę/ mogę znaleźć trochę informacji na tematy:

- bitwy pod oliwą
- szwedzkim ataku na okręty polskie stojące przy ujściu Wisły /chodzi mi o walki pod Latarnią o ile dobrze pamiętam/
- informacje o udziale polskich okrętów w trakcie wojny 30letniej na służbie habsburskiej Ligi Katolickiej zwłaszcza informacje o kapitulacji Wismaru i wcieleniu naszych okrętów do marynarki szwedzkiej.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek źródła informacji :)

I na marginesie wertując podręcznik do OiM widzę, że w składzie szwedzkiej dywizji może wchodzić polski pułk kawalerii, w którym o ile się nie mylę można wystawić husarie w związku z tym pytanie czy historycznie zdarzyło się żeby husaria walczyła po stronie szwedów stając przeciwko naszym chorągwią?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pytania do historyków
Fältherren
Awatar użytkownika

Zacznę od husarii ;) Szwedzi mieli w służbie w okresie 1612 (lub 1613) - 1615 pułk złożony przynajmniej z trzech chorągwi husarii (o tym niedługo napiszę na blogu), kilka chorągwi przeszło także na ich służbę w 1655 roku, ale szybko powróciły na łono jedynej słusznej armii.

Co do działań morskich - po angielsku to raczej nic nie znajdziesz, sugerowane języki to przede wszystkim niemiecki, acz nie wiem jak u Ciebie z tym językiem?

Odpowiedz z cytatem  

Niemiecki bardzo słabo, ale jak to mówią lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.
Odnośnie husarii to czekam w takim razie niecierpliwie na wpis na blogu.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

O Oliwie masz HBka, są też dokumenty Komisji Morskiej, acz te są nietłumaczone, więc tylko niemiecki, wrzuciłem też ;) O tym jak Gustaw II Adolf strzelał do naszych okrętów przeczytasz w pracy Eugeniusza Koczorowskiego Liczba Skórzaki przeciw okrętom. Co do kwestii Wismaru, polecałbym się skontaktować z Maxgallem z forum historia.org.pl, to jego konik :) Na tamtejszym forum zresztą nieco ciekawych informacji o bitwie pod Oliwą:
http://forum.historia.org.pl/topic/4698 ... pod-oliwa/

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Kadrinazi pisze:
, są też dokumenty Komisji Morskiej, acz te są nietłumaczone, więc tylko niemiecki, wrzuciłem też ;)

Jest tłumaczenie opisu bitwy sporządzonego przez Komisję Okrętów. Zaczyna się tak
Prawdziwy i istotny przebieg zaciętego spotkania pomiędzy [okrętami] Jego Królewskiej Mości króla Polski i Szwecji i okrętami księcia Sudermanii Gustawa Adolfa na redzie gdańskiej w roku 1627 w pierwszą niedzielę adwentu. Dobra sprawa wreszcie zwycięża. Drukowane w roku 1628.
Nie masz tego Michale ? Jakby coś zeskanuję i podeślę.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

To co z tego potrzebowałem mam, jako szczur lądowy nie jestem ową potyczką aż tak zainteresowany ;)

Odpowiedz z cytatem  

Hbka?
Ja skanem jestem żywo zainteresowany :)

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Wystarczy na chomiku spojrzeć, od groma ich tam jest.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Dla przybliżenia tematu, Iłża wg Dahlberga (miejscowość z której pochodzę niedaleko Radomia) i pobieżna historia działań z czasu Potopu na okolicznych terenach.

Obrazek
http://www.ilza.info/pl/historia/okresy ... wedzi-w-iy

Szwedzi wkroczyli do miasta we wrześniu 1655 roku w pościgu za pośpiesznie wycofującymi się wojskami Jana Kazimierza. Sama obrona Iłży prowadzona przez bliżej nieznany oddział Polaków, który okopał się na wzgórzu św.Leonarda na drodze z Radomia, trwała tylko pół dnia. Po tym krótkotrwałym oporze Polacy wycofali się, oddając niezniszczony zamek i miasto w ręce szwedzkie.

W zajętym mieście pozostawił król szwedzki, Karol Gustaw, garnizon, którego zadaniem było umocnienie szwedzkiego panowania w Małopolsce i przeciwdziałanie rozwijającej się partyzantce. W lutym następnego roku Szwedzi próbowali zatrzymać pod Iłżą Piotra Czarnieckiego, usiłującego się tutaj przebijać na Polesie po pomyślnym zakończeniu oblężenia Częstochowy. Potyczka ta nie przyniosła jednak żadnych rezultatów. Kiedy w sierpniu 1656 roku po trzydniowej bitwie o Warszawę Karol Gustaw poświęcił wszystkie garnizony z Małopolski, opuszczający Iłżę Szwedzi zniszczyli zamek i miasto. Przybyły do Iłży tegoż roku oddział polskich dragonów pod dowództwem płk. Krzysztofa Wąsowicza zastał w mieście większość domów w ruinie.

Rozmiarów klęski dopełnił kolejny przemarsz Szwedów w kwietniu 1657 roku tak, że wycofujący się z Polski w czerwcu tegoż roku książę siedmiogrodzki Jerzy II Rakoczy obozował w mieście wśród ruin i zgliszcz. Po tych zniszczeniach z rąk szwedzkich stała się Iłża ofiarą napaści nie opłacanych i niekarnych gromad żołnierzy polskich. Te pozbawione żołdu watahy żołnierzy stały się istną plagą dla wielu i tak już zniszczonych wojną polskich miasteczek i wsi. W 1662 roku żołnierze ci zawiązali w dobrach Świętokrzyskich biskupów krakowskich konfederację pod nazwą Związku święconego. Przez prawie rok, pertraktując z królem, pustoszyli okoliczne wsie i miasteczka biskupiego klucza, a do wycofania i rozwiązania konfederacji zmusiła ich epidemia zarazy, która wybuchła w maju 1663 roku i tak jak poprzednia z 1658, roku zdziesiątkowała ludność.

Czy na podstawie zdawkowego opisu ktoś może zaproponować lepsze, szersze źródła niż takie lolalne opracowania, szczególnie dotyczącze wytłuszczonych kwestii mając na celowniku przełożenie tego na tło własnej armii OiM. Czyli interesujące najbardziej będzie ustalenie nazw, składu jednostek biorących udział w bronieniu/zdobywaniu, okupowaniu z wymienionych w tekście nacji. Gdzie szukać takich informacji i nie utonąć?

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

W sumie informacje bazowe już są, gdyż wiedząc kiedy dana armia przez Iłżę przechodziła można z grubsza znaleźć jej skład. Z detalami jak garnizony może być trudniej, zwłaszcza szwedzkie są z reguły problematyczne. Interesuje Cię konkretna lista źródeł/opracowań czy od razu przefiltrowane informacje?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]