Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz wrz 24, 2017 10:34 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mały Podręcznik. Wersa beta - dyskusja
Namiestnik

solider pisze:

TUTAJ NIE CHODZI O TO ABY NIE CIĄĆ TATARA, ALE ABY ZROBIĆ TO Z GŁOWĄ! PRZEMYŚLCIE PROPOZYCJĘ CICHEGO, NA MP CZEKALIŚMY PONAD DWA LATA, MIESIĄC, CZY DWA NA DODATKOWE ZMIANY, NIE ROBI RÓŻNICY.

??
Robi. Przykładowo opóźnia wypuszczenie zestawów startowych dla 2 graczy.
Poza tym, dude, nie chcesz grać Tatarami, bo są słabi, to graj Ronem, czy innym Siedmiogrodem.
W każdym systemie masz lepsze i słabsze armie - nawet w szachach nie masz pełnego balansu.

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Cichy zwraca uwagę na istotne problemy, ale na tym etapie chyba nie ma sensu dyskutować nad zmianami w lekkiej jeździe, bo i tak się nic nie zmieni. Sam gram Tatarami ale już kładę lagę na ich osłabianie. Zwłaszcza że ta zmiana w lekkiej jeździe bardziej szkodzi Siedmiogrodowi niż Tatarom. Tatarzy po prostu będą unikać jeszcze bardziej zwarć. Trochę to komplikuje sytuację ale trudno. Większym problemem dla Tatarów jest wysyp podjazdów defensywnych niż zmiana w lekkiej jeździe.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

Piotrze dla mnie nie robi, czekam na MP tyle czasu że serio, przykładowe dwa miesiące mi nie robią różnicy. Uważam że lepiej poczekać niż wypuścić babola, a potem robić do niego erraty. Tatarami i tak będę grał bez względu na to co postanowią twórcy. Mam prawo do wyrażenia swojej opinii, co właśnie czynię. ;)

Co do iconTRA to zniknie ze stołów, bo kto normalny będzie grał podjazdami ofensywnymi z takimi karami do walki wręcz. Mocno nieprzemyślany ruch, ale jak pisze Cezar, za późno juz na zmiany.

iconTUR - podjazd w trakcie malowania.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

solider pisze:
Co do iconTRA to zniknie ze stołów, bo kto normalny będzie grał podjazdami ofensywnymi z takimi karami do walki wręcz. Mocno nieprzemyślany ruch, ale jak pisze Cezar, za późno juz na zmiany.

pisałem o tym to usłyszałem, że odzywa się gracz iconTUR dbający tylko i wyłącznie o swój interes.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Przytulić cię? To ja napisałem. Z tego co pamiętam, nie byłeś przeciwnikiem samej zasady, tylko chciałeś, żeby obowiązywała tylko wtedy, gdy walczy sama lekka jazda. Krótko mówiąc Tatarzy dalej by dostawali po dupie, ale Turcja w kombinowanych szarżach z sipahami już nie. A jeśli chodzi o Siedmiogród, to i tak wszyscy grają rabunkowym, gdzie lekkiej jazdy są 4 podstawki - i przeważnie ostrzeliwują wroga lub walczą z podobnymi sobie oddziałami.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

z myślą o tobie dunderson wyciągnąłem wypowiedź :)

Duderson pisze:
Enma_ pisze:
Cytuj:
-1 Oddział z zasadą Lekka Jazda (kumulatywne
ze wszystkimi innymi modyfikatorami).

dodał bym zapis, że działa to w przypadku gry walczy tylko sama lekka jazda.

Enma lobbujący za Turcją jak zawsze na posterunku

wbrew pozorom turcja najmniej na tej zasadzie obrywa. Najwięcej traci iconTAT , iconTRA w ronie lekka jazda poleci w odstawkę też.

+ lekka jazda zrobi się już totalnie bezużyteczna w ataku na wioskę, ponieważ wyciągnięcie takich muszkieterów dla tatara z zadania bardzo trudnego robi się awykonalne.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Dziękuję ci za potwierdzenie, że napisałem prawdę. A teraz ja również przytoczę swoją odpowiedź
Duderson pisze:
W iconRON lekka jazda poleciała w odstawkę dawno temu - inne armie mają to samo co iconRON taniej, więc nie opłaca się w nią inwestować. Turcja to w 90% przypadków mix sipahów i lekkiej jazdy, więc to ona będzie miała w większych starciach dodatkowy -1 do wyniku walki. iconTRA oberwie, ale rabunkowemu się to należy, a bojowym mało kto gra. Lubelak tłumaczył mi ostatnio, że do wycinania piechoty w budynkach Tatarzy są najlepsi, teraz będą mieli pod górkę, ale nadrabiają to możliwością odrzucania jednego z wyników scenariuszy wylosowanych przez przeciwnika (tak naprawdę przeciwnik musi wylosować obronę wioski 2 razy, żeby ją wybrać). W Tatarach ograniczenie tej zasady do walk, w których uczestniczy sama lekka jazda niewiele daje - u nich tylko Jazda Doborowa nie ma tej zasady.

Odpowiedz z cytatem  
Pułkownik/Colonel
Awatar użytkownika

Oj! Panowie! Widzę, że słabo znacie Siedmiogród.

Rabunkowy też nie dostanie po dupie! Grałem nim bardzo wiele raz i ani razu nie wystawiłem Kurtan. Osobiście wolę wystawić Hajduków i Lekką Szeklerską. Może raz widziałem u innego gracza SIE, jak miał wystawionych Kurtan.

Fakt, Bojowy już całkowicie pójdzie do lamusa.

Pytanie, czy "naprawa" zasad ma odbywać się kosztem nacji, a nie zasad gry? To jest klucz do całej tej dyskusji.
Bo Zachód gra armiami zachodnimi i płacze, że wschód ich leje armiami wschodnimi :D

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Cichy pisze:
Bo Zachód gra armiami zachodnimi i płacze, że wschód ich leje armiami wschodnimi :D

I w tym chyba cały problem, bo to dość "mało" historyczne jak na grę, w której do historyczności autorzy przykładają tak dużą wagę.

Прикованными к веслам на галерах!

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

solider pisze:
Ostatnio rozegrałem (łącznie z Wilanowem i turniejem w Płocku) jakieś 6 gier przeciwko Tatarom, wszystkie wygrałem, 5 z nich to była obrona przeprawy - Tatarzy jej bronili. Tatarzy nie wygrają samym strzelaniem, a scenariusz to nie wszystko
Z cyklu "nie znam się, to się wypowiem" :D - znajomość plusów i minusów tej nacji podpowiada mi, że Obrona przeprawy Tatarami to jeden ze słabszych wyborów jeśli chodzi o scenariusz, jaki można wybrać dla tej nacji. Przecież podstawą Tatarów jest manewrowość, wciąganie przeciwnika w głąb, oskrzydlenie... Jednym słowem teoria mówi, że to najgorszy scenariusz do obrony, bo niweluje wszelkie atuty tej armii. Prędzej czy później będzie musiała wejść w zwarcie z silniejszym przeciwnikiem w dwóch, z góry określonych miejscach - a to nie o to przecież chodzi. Więc w takiej konfiguracji absolutnie mnie te 5 wygranych bitew nie dziwi - błąd gracza (chyba, że na kostkach same 5tki...).
Gdzieś się mylę?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]