Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt gru 11, 2018 1:51 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2784 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Czy dobrze rozumiem, nie rozumiem itd.
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Marsz (MP str 68): "Jednostki w Szyku Rozproszonym nie muszą formować kolumny aby maszerować"
Doborowa kawaleria (MP str 77): "Jednostka jest wystawiana jak każda Jednostka w szyku zwartym. Poruszasz ją jednak tak jak jednostkę w Szyku Rozproszonym, tzn. poruszasz najpierw jedna Podstawkę a następnie pozostałe, tak aby by po zakończeniu ruchu Jednostka dalej tworzyła szyk Zwarty."

Wiem, że to czepianie się na poziomie studenta pierwszego roku prawa, ale: "Poruszasz ją tak jak" nie jest równoważne "Na czas wykonywania ruchu jest w Szyku Rozproszonym". Aby interpretacja Dundersona była pewna, powinno to brzmieć:

A)
Marsz (MP str 68): "Jednostki poruszające się w Szyku Rozproszonym nie muszą formować kolumny aby maszerować"
Doborowa kawaleria (MP str 77): "Jednostka jest wystawiana jak każda Jednostka w szyku zwartym. Poruszasz ją jednak tak jak jednostkę w szyku rozproszonym, tzn. poruszasz najpierw jedna Podstawkę a następnie pozostałe, tak aby by po zakończeniu ruchu Jednostka dalej tworzyła szyk Zwarty."

lub

b)
Marsz (MP str 68): "Jednostki w Szyku Rozproszonym nie muszą formować kolumny aby maszerować"
Doborowa kawaleria (MP str 77): "Jednostka jest wystawiana jak każda Jednostka w szyku zwartym. Poruszasz ją jednak tak jakby była w Szyku Rozproszonym, tzn. poruszasz najpierw jedna Podstawkę a następnie pozostałe, tak aby by po zakończeniu ruchu Jednostka dalej tworzyła szyk Zwarty."

Ja powiem, że zawsze maszerowałem i tak to rozumiałem, dopiero miszczu zwrócił mi na zapis uwagę i w sumie wydaje mi się, że ma pewną rację ;)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

1)
miszczu pisze:
Co ciekawe w przypadku incydentalnego kontaktu nie przysługuje odskok.
Odskok deklaruje się po deklaracji szarży a przed ruchem szarżującego.

Chciałbym wrócić do tego fragmentu bo spotkałem sie z innymi interpretacjami. To jak w koncu jest? Cześć osób twierdzi ze jako iż oddzial X w który wpadamy incydentalnie (lub wpadniemy jeśli oddzial Z zrobi odskok) staje sie nowym celem szarzy to można deklarować odskok.

Mamy taką sytuację:

A

Z
X

Oddzial A deklaruje szarżę na Z. X jest dokladnie za nim. Z deklaruje odskok, czy X może w tym momencie także zadeklarować odskok?
Jeżeli oddziały nie będą idealnie za sobą, lekko po skosie czy coś. Z zadeklaruje odskok, wykona go, A jedzie w stronę Z, okazuje się że incydentalnie wpada w X.

X może zadeklarować odskok?

2) robson & miszczu - w pełni sie z Wami zgadzam.

@Duderson & Witold - jak się odniesiecie do zapisu z ramki nt. marszu: "Jednostka musi być w kolumnie lub w Szyku rozproszonym".

Nie ruszać sie jak SR, tylko być w nim.

A Doborowa Kawaleria tylko rusza się jak Szyk rozproszony. Nie jest nim. Ignoruje zasady nt. obrotow itd w trakcie poruszania się, ale nie "jest" w SR. Nie stoi w takim szyku jak SR, nie ma -1 do wyniku walki w terenie czystym.

A żeby maszerować to musisz "stać" tudzież "być" w kolumnie lub Szyku Rozproszonym. A nie ruszać sie jak on.

Galeria - viewtopic.php?f=17&t=1985&start=30

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

No i wrócił dobry Bombel ;)
Co do doborowej to właśnie tak to rozumiem.

Co do szarż i podskoków to dla mnie sprawa jest jasna. Odskoki deklarujemy w odpowiedzi na deklaracje szarzy (a dokładniej jej obranemu kierunkowi)

W przykładzie który podejesz jeśli na drodze ruchu w stronę wroga który odskoczył napatoczy się odział to dostaje szarżę bez możliwości odskoku (jest już wedle zasad za późno na reakcję)

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

Bombel pisze:
@Duderson & Witold - jak się odniesiecie do zapisu...
Pamiętam, że grając na którymś z turniejów, z dużo bardziej doświadczonymi graczami, tak właśnie - jak ten zapis do tej pory interpretowałem, czyli JD maszerować może i w linii, i po skosie (już po "reformie" JD i skasowaniu zmian szyku) - mi pokazano: jest Forsowny Marsz, więc polska jazda ustawiona w linii robi 30cm do przodu. I widziałem to regularnie.
Podczas prac nad MP nikt nic nie zgłaszał w tym temacie, w żadnym FAQ temat nie przypominam sobie żeby był poruszany... Teoretycznie - patrząc na zapis sensu stricte - podniesione powyżej uwagi świeżych graczy są absolutnie słuszne, być może część starych graczy po prostu ten zapis nadinterpretowało... Ale tak szczerze? Nie jestem Rafałem Szwelickim, więc nie wiem jak powinno być tak naprawdę. A zajęcia w szkole z polskiego ze zgadywania "co autor miał na myśli" zawsze mnie wkurzały. Więc to pytanie nie jest do mnie de facto.
Szkoda, że ostatnio nie udzielają się takie osoby, jak Olbracht, Lubelak albo Jarema.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Witold, nie chciałem abyś to brał personalnie. Po prostu się wypowiedziałes jak i Duder, więc Was przywołałem ;)

To do czego się odniosłeś to jest jeden z problemów OIMa. Dużo rzeczy jest zakorzenionych "bo tak". "Bo tak sie u nas gra", "bo tak wszyscy grają" itd.

Ja też to widziałem regularnie. Ale to nie znaczy, że tak jest dobrze ;)

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

robson pisze:
Doborowa kawaleria (MP str 77): "Jednostka jest wystawiana jak każda Jednostka w szyku zwartym. Poruszasz ją jednak tak jak jednostkę w Szyku Rozproszonym, tzn. poruszasz najpierw jedna Podstawkę a następnie pozostałe, tak aby by po zakończeniu ruchu Jednostka dalej tworzyła szyk Zwarty."

Wiem, że to czepianie się na poziomie studenta pierwszego roku prawa, ale: "Poruszasz ją tak jak" nie jest równoważne "Na czas wykonywania ruchu jest w Szyku Rozproszonym". Aby interpretacja Dundersona była pewna, powinno to brzmieć:

A)
Marsz (MP str 68): "Jednostki poruszające się w Szyku Rozproszonym nie muszą formować kolumny aby maszerować"
Doborowa kawaleria (MP str 77): "Jednostka jest wystawiana jak każda Jednostka w szyku zwartym. Poruszasz ją jednak tak jak jednostkę w szyku rozproszonym, tzn. poruszasz najpierw jedna Podstawkę a następnie pozostałe, tak aby by po zakończeniu ruchu Jednostka dalej tworzyła szyk Zwarty."

lub

b)
Doborowa kawaleria (MP str 77): "Jednostka jest wystawiana jak każda Jednostka w szyku zwartym. Poruszasz ją jednak tak jakby była w Szyku Rozproszonym, tzn. poruszasz najpierw jedna Podstawkę a następnie pozostałe, tak aby by po zakończeniu ruchu Jednostka dalej tworzyła szyk Zwarty."

Ja powiem, że zawsze maszerowałem i tak to rozumiałem, dopiero miszczu zwrócił mi na zapis uwagę i w sumie wydaje mi się, że ma pewną rację ;)

To przekornie się zapytam
Jak poruszycie jednostkę JD w normalnym ruchu? Musicie ja traktować jak jednostkę w szyku rozproszony, która ma wadę że jest w szyku zwartym na końcu ruchu.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

JD nie "traktuje się" jak Szyk Rozprszony. Jedynie poruszasz ją jak SR. Jest jednostką w szyku zwartym ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wyjątkiem jest to, że podczas ruchu "poruszasz ją jak jednostkę w szyku rozproszonym [...]"

Ani razu "nie jest traktowana" jak szyk rozproszony. Jedynie stosuje te same zasady nt. Ruchu. (No i szarzy rzecz jasna).

Ma również wadę, że jest w Szyku zwartym na początku ruchu ;) a wiadomo jak jednostki, które "stoją" w szyku zwartym maszerują :D

Do maszerowania:
1) Szyk zwarty stoi w kolumnie.
2) Szyk rozproszony sobie stoi jak chce.

A JD w szyku rozproszonym nie stoi ;)

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Bombel w tym przypadku wykładnia zwężająca jest nieuzasadniona. Skoro rusza się jak w ruchu rozproszonym to może też maszerowac. Minusem jest ze np. strzelamy jak do zwartego. Bo jak sam napisałeś RUSZA sie jak w rozproszonym (brak wpisu np o tresci "za wyjatkiem.." i jak sam bardzo slusznie zauważyłeś STOI jak w zwartym.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

tak czytam teraz i dochodzę do wniosku, że JD jednak nie powinna maszerować, chyba, że jest w kolumnie xD ponieważ jest ewidentnie zapis, że musi być w szyku rozproszonym xD

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

1. JD poruszasz jak szyk rozproszony, nie jak zwarty.
2. JEDNOSTKI te nie są w szyku zwartym.
Przeczytajcie sobie stronę 77

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2784 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]