Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz lis 18, 2018 2:48 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: "Lubelskie" Zasady Dywizyjne
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Leszczyc pisze:
A skąd ta wytyczna za ##? Podręcznik mówi wyraźnie tylko o wydawaniu rozkazu jednostkom z pułku sojuszniczego, a nie o wydawaniu wytycznej dowódcy takiego pułku. W zasadach lubelskich też takiego zapisu nie widzę.

Podręcznik Główny strona 49 - Wytyczne.

W skrócie Wytyczna to Rozkaz wydany przez Dowódcę Wyższego Szczebla dowódcy pułku (tak jak pułkownik wydaje rozkazy jednostką w pułku).

Potop "nadpisał" rozdział 23 PG dotyczący dowódców. Natomiast Wytyczne są opisane w rozdziale 6 PG - Faza Rozkazów. Tutaj nic się nie zmieniło. 8-)

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Nie mam przy sobie podręcznika, więc nie sprawdzę, ale czy oby na pewno dobrze mnie zrozumiałeś? Czym są wytyczne to ja dobrze wiem :) Chodzi mi o podstawę "prawną", zgodnie z którą pułk sojuszniczy otrzymuje "droższe" wytyczne niż inne pułki.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Leszczyc pisze:
Chodzi mi o podstawę "prawną", zgodnie z którą pułk sojuszniczy otrzymuje "droższe" wytyczne niż inne pułki.

Rzeczywiście nie zrozumiałem. :P

Odpowiedź na Twoje pytanie jest na stronie 176 PG. Trzeci akapit w opisie Karty Dywizji. Nie ma napisane wprost, że Wytyczna kosztuje punkt rozkazu więcej i można mieć wątpliwości co do tego, czy jeżeli wszystkie jednostki w pułku sojuszniczym traktuje się jak Niesubordynowane, to Dowódcę też. Ale jeżeli przekazanie punktu rozkazu dowódcy sojuszniczego pułku kosztuje jeden PR więcej, oraz Dowódca jest też jednostką (z wyłączeniem zasad z rozdziału dotyczącego Dowódców) wszystko przemawia, że Wytyczna kosztuje o 1PR więcej. Oczywiście jest to interpretacja "na logikę" i najlepiej, żeby to było napisane wprost w zasadach. :-D

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

A widzisz, to ten zapis ja bardzo dobrze znam i moim zdaniem wynika z niego zupełnie co innego. IMHO jest logiczne, że jednostki z pułku sojuszniczego ociągają się ze słuchaniem dowódcy nie swojej nacji, ale dowódca sojuszniczego pułku jednak jest na tyle zdyscyplinowany, żeby głównodowodzącego słuchać normalnie, subordynowanie. Także ja od ponad dwóch lat wołam o oficjalną klaryfikację tego zapisu :)

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Logika dobra jak każda inna. :D

Zbieranie Niesubordynowanych jednostek "kosztuje" normalnie 1PR, podobnie podbijanie testów nie jest wydawaniem Rozkazów tylko Punktów Rozkazów. Więc czemu nie wydawanie Wytycznej? :blush:
Zwłaszcza, że wszystkie inne przypadki korzystania z Punktów Rozkazów Dowódcy Wyższego Szczebla w stosunku do jednostek Sojuszniczych zostały wymienione na str. 176. ;)

Co do zdyscyplinowania dowódców pułków (nawet własnych), to bym jednak nie przesadzał. :-D

Nie ma co czekać na oficjalną wykładnię. Poprosimy Lubelaka o dopisek w Klaryfikacjach.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

1. Dopisałem w klaryfikacji o wytycznnej przy sojusznikach.
2. Zwiększyłem koszt Zasadzki i Przeprawy z 10% do 20%.
3. Wykreśliłem "standardowy" z opisu Zasadzki i DO - było wprawdzie opisane pod każdym z efektów kto nie może iść na Zasadzkę lub w DO, ale "standardowy pułk" w opisie budził wątpliwości.

P.S. Do Adama i Geralta - jak ktoś nie wysyła Zwiadu to i tak się rzuca na straty - wszystko było napisane, ale wy woleliście zapytać się ułomnego Lubelaka więc macie za swoje. :-D

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

Lubelak pisze:
P.S. Do Adama i Geralta - jak ktoś nie wysyła Zwiadu to i tak się rzuca na straty - wszystko było napisane, ale wy woleliście zapytać się ułomnego Lubelaka więc macie za swoje. :-D
Czyli dobrze mi się kołatało ;P

Lekcja na przyszłość: organizator powinien mieć przynajmniej 1 egzemplarz zasad turnieju WYDRUKOWANY :)

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Witold Janik pisze:
Lekcja na przyszłość: organizator powinien mieć przynajmniej 1 egzemplarz zasad turnieju WYDRUKOWANY :)
Jest to standardowa opcja na Lubelskim Turnieju Dywizyjnym, a co więcej, zasady w wersji papierowej otrzymuje każda drużyna.
W tym roku będzie identycznie, ale ze względu na obszerność zasad, każdy z gracz powinien zapoznać się z zasadami wcześniej.
Zdecydowanie przyspieszy to rozgrywki i pomoże graczom w zaplanowaniu strategii gry.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

swawolnik pisze:
Logika dobra jak każda inna. :D

Nie twierdzę, że jedyna słuszna, ale nie wiem, czy w zgodzie z autorem.

Nie ma co gdybać, wyjaśniło się przynajmniej "po Lubelsku" :)

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Twoja uwaga jest jak najbardziej słuszna. Wskazałeś możliwość różnej interpretacji zasad.
Najważniejsze jest, żeby zasady były ustalone przed grą, a nie w trakcie (np. walką bokserską , czy nudniejszym sposobem, rzutem kostką :D ).
Brakowało ewidentnie tego zapisu w PG.

U Czarnieckiego - zasada Okrutnik
Nielubiany – Wylosuj jeden własny pułk. Traktuje jednostki z tego pułku jak
Niesubordynowane. Żeby przekazać punkt rozkazu Dowódcy tego pułku Czarniecki
musi wydać 1 dodatkowy Punkt Rozkazu.

Też nie ma jasności co do Wytycznej. Jeżeli traktujemy Dowódcę pułku jak jednostkę Niesubordynowaną, to Wytyczna też powinna kosztować bazowo 2PR ( z zasady Niesubordynowany i zasad wydawania Wytycznej str 49 PG), a wprost nie ma tego zapisanego.

Natomiast, co gdy wylosowany zostanie pułk Sojuszników? Nie ma podwójnej Niesubordynacji. :D
A może "własny pułk" oznacza, że pułk Sojuszniczy nie jest brany pod uwagę w losowaniu? ]:(
Jest to wskazane przy zasadzie Kłopoty Skarbowe, że nie dotyczą jednostek sojuszniczych, a tutaj nie ma. Ale zaraz! iconSPARTA Jednostki sojusznicze, to nie to samo co pułk z zasadą Sojusznicy. ]:( itd.

Uwielbiam się tak bawić, a moim celem jest poprawa grywalności Naszego Ulubionego Systemu, ponieważ wiem, że bardzo trudno jest pisać zasady językiem nie dającym pola do przeróżnych interpretacji. :blush:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]