Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz wrz 23, 2018 8:50 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: GENERATOR PROBLEMÓW
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Obecnie obsadzanie budynków wygląda tak.
Piechota musi być w 10 cm od budynku i mieć rozkaz obrona. Oficer w 20cm musi wydać punkt rozkazu i wskakują.

Pytanie- czy oficer dołączony do innego oddziału też może ten punkt wydać? Sprawdzaliśmy w podręczniku. Jest wymieniona litania rzeczy, których ten oficer zrobić nie może, a wydania punktu na zajmowanie budynku w tej litanii nie ma. Logika wskazywałaby, że nie może, ale przepisy tego nie stwierdzają.

Proszę o wyjaśnienia

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: GENERATOR PROBLEMÓW
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Z tego co pamiętam to jest gdzieś zapis że dowódca dołączony do oddziału może wydawać rozkazy tylko w zakresie tego oddziału. Prosiłbym o sprawdzenie bo nie mam teraz dostępu do podręcznika.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

@Wasil no właśnie nie ;)

Czym innym jest "Wydanie Rozkazu" a czym innym "Wydanie Punktu Rozkazu"

Jest napisane co może robić, czego nie. Jest napsiane ze nie może wydawac rozkazow innym oddziałom czy modyfikować ich testow. Ale nie ma nic o tym ze nie może wydawać pkt rozkqzów jeśli inny oddział chce wejść do domku. Ten fragment tego nie zabrania.

Podobnie Opóźnienie Ostrzału...

Ale opóźnienie ostrzalu to dopiero hit - nigdzie nie jest zapisane, że sie to robi w zasięgu dowodzenia Dowódcy. Więc... Wystarczy, że dany dowódca jest na planszy ;)

Bo np. przy Pościgu jest napisane, że jednostka ktora chce się powstrzymać od Pościgu musi miec Dowódcę w zasięgu jego dowodzenia (i oczywiście musi on wydac Punkt Rozkazu)

Galeria - viewtopic.php?f=17&t=1985&start=30

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

No to kolejny problem.
Jednostka szarżowała sobie beztrosko, a przeciwnik się dał radę wycofać.
Jednostka utrzymała rozkaz szarży- zdała odpowiedni test.

Tura kolejna. Przeciwnik wygrał inicjatywę. Próbuje drugą jednostką zaszarżować z flanki. Dojdzie w pierwszym ruchu.

Pytanie brzmi.
Czy mogę go kontrszarżować, pomimo, że jestem w szarży? Mam dowódcę w zasięgu i punkt na przekierowanie.
Oprócz tego mam zasadę DOBOROWA KAWALERIA, ale to chyba nic tu nie zmienia

Zastanawiałem się nad tym turę wcześniej.
Bo mogłem zmienić tej jednostce rozkaz z szarży na szarżę na początku tury :)
Wtedy kontrszarżowanie jest w pełni legalne

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Postaram się zobrazować cała sytuacje która opisał Pułkownik dokładniej. Mieliśmy troche więcej smaczków.

Plik z grafiką w zalaczniku.

Legenda:
Niebiescy siedmiogród
Czerowni Korona
Wszystkie odziały to kawaleria z zasadą doborowa kwaleria.

1. Rozpoczyna sie nowa tura. Kawaleria siedmiogrodu której w poprzedniej turze nie udalo sie dojść do odziału A Korony podtrzymuje rozkaz szarży.
Gracz Korony wydaje rozkaz szarzy na oddział B zostawiajc ruch na oddziale A (chce uniknąć frontalnego starcia z kopiami).

Ponieważ korona wygrala incjatywę wykonuje szarze i w pierwszym jej kroku (ponizej 20 cm) ma dopaść wroga,

Plan niby doskonały ale....

Gracz siedmiogrodu wykorzystujac ze oddział B jest w jego polu widzenia (180 stopni) deklaruje kontrszarżę
I teraz pytania:
a) czy to legalne skoro mial podtrzymany rozkaz szarży na odział A. Ew jeśli nie to czy za punkt rozkazu może zmienić reakcję na oddział B?
b) jeśli to legalne to czy dobrze to zrobiliśmy.
Tzn modele siedmiogrodu obróciły się o 180 stopni (przodem by nie wykręciły podstawki) następnie zrobiły zwrot ustawiaac się jakby podstawka po podstawce w kolumne i w takiej formacji skontr szarzowaly (idac na wprost nie mogac zachaczyć oddzialu A). Ale ponieważ to doborowa Kawaleria to w drugim ruchu rozwineli w pelni szyk poszerzajac max front.

Słowem z szarży na bok wyszlo frontalne starcie (mega gięta sprawa).

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Nie rozumiem obrazka, ale z opisu wygląda ma gruby wał.

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Widzieć widziała, kontrszarżować mogła. Zastanawia mnie natomiast, czy mogła tak rozwinąć szyk, i czy zasięg ruchu owej kontrszarżującej jednostki uwzględniał, że tylna podstawka nie może przekroczyć ruchu podstawowego. Bo wtedy mogłyby się nie spotkać, pozostały ruch w doszarży znów dzielą na pół, i nagle może wyjść że oddział B jednak ma impet ;)

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Jeśli niebieski jechał w czerwony oddział A, to nie mógł kontrszarżować na inny oddział

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant

miszczu pisze:
Postaram się zobrazować cała sytuacje która opisał Pułkownik dokładniej. Mieliśmy troche więcej smaczków.

1. Rozpoczyna sie nowa tura. Kawaleria siedmiogrodu której w poprzedniej turze nie udalo sie dojść do odziału A Korony podtrzymuje rozkaz szarży.
Gracz Korony wydaje rozkaz szarzy na oddział B zostawiajc ruch na oddziale A (chce uniknąć frontalnego starcia z kopiami).

Ponieważ korona wygrala incjatywę wykonuje szarze i w pierwszym jej kroku (ponizej 20 cm) ma dopaść wroga,

Plan niby doskonały ale....

Gracz siedmiogrodu wykorzystujac ze oddział B jest w jego polu widzenia (180 stopni) deklaruje kontrszarżę

1. Kawaleria siedmiogrodu ma już cel szarży z poprzedniej tury i nie można jej zmieniać celu za punkt rozkazu z dowódcy, ani tym bardziej kontrszarżować chyba że wyda się nowy rozkaz szarży na początku tury.
2. Pomijając 1 punkt to nie jesteś w stanie oddziałem siedmiogrodu kontrszarżować tak aby nie wpaść na oddział A korony, ponieważ musisz utrzymać szyk w jakim jest ustawiony oddział na początku szarży

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

piotroslav pisze:
Jeśli niebieski jechał w czerwony oddział A, to nie mógł kontrszarżować na inny oddział

Masz rację, nie zauważyłem tego faktu. Jeśli miał szarżę z poprzedniej tury to nie mógł zmienić celu.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]