Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt lis 20, 2018 5:33 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: TURNIEJ W KRAKOWIE-DYSKUSJA I POMYSŁY
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Od dawna krąży pomysł urządzenia w Krakowie turnieju. Mamy dwie lokacje, które aż rwą się, żeby udostępnić nam miejsce ( Strych i VAN ) do tego jest jeszcze jako rezerwa szkoła Swawolnika.

Pozostaje ustalić termin (proponuję jakoś w okolicach mikołajek)
i doktrynę turnieju. Kusi zrobienie go w formacie ZGRUPOWANIA. Natomiast wiemy, że większość świeżych graczy nie zdoła takowego wystawić.

Wymyśliłem pewną doktrynę i jestem ciekaw Waszego zdania.

Turniej obejmowałby dwie kategorie:

VETERAN (turniej na ZGRUPOWANIA)

OPEN (turniej na podjazdy. Standardowe zasady)

W istocie byłyby to więc aż dwa turnieje w tym samym czasie. Czemu dwa w tym samym czasie, a nie dwa osobno?
Ano dlatego, że gdybyśmy zrobili dwa , to przy turnieju na ZGRUPOWANIA część graczy by była wykluczona i czułaby się z tym kiepsko. A tak nawet "weterani" mają zagwostkę. Grać w kategorii OPEN, czy ZGRUPOWANIEM. Podejrzewam, że większość wybierze ZGRUPOWANIE, dlatego w kategorii OPEN nawet średnio doświadczeni gracze będą mieli szanse na zwycięstwo.

Możnaby więc wykorzystać obie lokacje , a nie są bardzo odległe. Np W Vanie OPEN, a na STRYCHU Zgrupowanie, tudzież odwrotnie.

Dwie nagrody główne.
BUŁAWA KRAKOWSKA WIELKA oraz BUŁAWA KRAKOWSKA POLNA.

Oczywiście realizacja obu turniejów zależeć będzie od zainteresowania. OPEN sądzę, że się odbędzie bez problemów. Kategoria VETERAN musiałaby mieć dolny limit. TJ np 8 zgłoszonych graczy z opłaconym wpisowym.
-------------------------------

Mam jeszcze jeden /osobny/ pomysł, zainspirowany rozmową z MISZCZEM. Mianowicie grzebanie w zasadach.
Wszak jeśli coś zmienimy, gracze od nowa będą musieli przemyśleć balans swoich rozpisek i będzie ciekawiej.

Mam na myśli dwie zmiany
1. promująca słabsze liczebnie podjazdy zmiana, która jest realizowana w tej LIDZE. Tj jeśli różnica punktów wynosi co najmniej 4 ps to jeden efekt na 3 jest wybierany.

2. wydłużenie czasu gry scenariuszy. do 7, albo do 8 tur. To zmieni balans gry. I może być ciekawie.

Można zrobić jeszcze jedną ciekawą modyfikację. W turze 3 rzucamy k6.
na wyniki 1-2 czas gry się nie zmienia
na wyniki 3-4 czas gry wydłuża się o 1 turę (do 7 )
na wyniki 5-6 czas gry wydłuża się o 2 tury (do 8 ) .
Oczywiście jeśli obaj gracze chcą skończyć grę przed czasem, lub jest ona rozstrzygnięta przed czasem, to nie ma co przeciągać.

--------------------------------------
Zdaję sobie sprawę, że moje propozycje mają i zalety i wady. Jest to luźno rzucony pomysł wyssany z 4 dzisiaj kawy :)

Proszę o komentarze i uwagi

"Na wojnach można walczyć bronią, lecz to ludzie je wygrywają. To duch ludzi, którzy podążają i człowieka, który prowadzi odnosi zwycięstwo." George Patton

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: TURNIEJ W KRAKOWIE-DYSKUSJA I POMYSŁY
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

W pełni rozumiem chęci poprawiania niedoskonałych zasad OIM, ale to już nie będzie ta sama gra.

Co do dwóch poziomów turnieju (dwóch turniejów w jednym czasie). Może miałoby to sens, gdyby na turnieju było 20 graczy.

Oczywiście organizator turnieju może sobie ustalać jakie chce zasady.

Ja bym na razie pozostał przy zasadach ogólnych (tak jak gra reszta Polski).

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

hm, mam nieco mieszane odczucia...

W kwestii formatu: Ostatnio ciężko z frekwencją na turniejach, więc Twoje rozwiązanie raczej nie będzie sprzyjać jej poprawie. Wprawdzie zrodziło się (albo może nawet odrodziło) w Krakowie jakieś środowisko, ale to chyba zbyt mało. Nigdy nie jest tak, że wszystkim termin pasuje. W DG jest jedna z najwyższych frekwencji (mniej więcej na poziomie Niepołomic; oczywiście Wilanów jest poza konkurencją) a i tak nie przekracza 20 osób. Kiepsko to widzę. (Zupełnie na marginesie dodam, że ciężko widzę jednodniowe turnieje na poziomie Zgrupowań, bo dwie bitwy to trochę mało, a trzy w ciągu dnia to spory maraton jednak; sam rozkminiam, jak ten problem rozwiązać.)

A co do zasad: przy organizacji turniejów też miewałem różne pomysły modyfikujące i uatrakcyjniające rozgrywkę (np. zasada "Bijmy szybciej bo się ściemnia" przy Turnieju Nocnym, albo zasada z rzeką w turnieju Zagłębie vs Śląsk) ale kiepsko się to sprawdzało. Głównie dlatego, że... mało kto o tych modyfikacjach pamiętał. Poza tym to jest trochę tak, jak z szachami: można kombinować z innymi planszami (nawet heksagonalnymi) inną liczbą figur a zawsze okazuje się, że te tradycyjne, wypracowane przez lata, rozwiązania są po prostu najlepsze. Ten wybierany efekt przy dużej różnicy w PSach jest oczywiście do przyjęcia, ale już pomysł z modyfikacją długości trwania scenariusza niekoniecznie. Kombinować można zawsze (np: czemu tylko możliwość zwiększenia liczby tur, a nie także zmniejszenia; jeśli w 3 turze okazałoby się, że gra potrwa jednak krócej, niosłoby to także ciekawe konsekwencje). Macie Ligę, w ramach której regularnie gracie, możecie testować.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Co do frekwencji: można rzucić pomysł i zobaczymy jaki będzie odzew.
Jeśli chodzi o kategorię OPEN to liczę na nowych graczy. A nawet w Krakowie trochę ich jest.
Zgrupowanie natomiast może wystartować już przy 8 graczach. -Faktyczny problem to kwestia czasu- czy ZGRUPOWANIE na 1 dzień ma sens.

Co do kwestii wydłużenia czasu. Sądzę, że rada o tym że, można to najpierw potestować ligowo, jest całkiem dobra. Ale dyskusję można zacząć JUŻ. Wydłużony czas pozwoli na bardziej złożone manewry. Co więcej zwiększy się rola piechoty, która obecnie często po prostu się nie wyrabia z dojściem. I zwiększy się rola jazdy typu zachodniego, tj takiej, która nie ma zasady "mało amunicji"

"Na wojnach można walczyć bronią, lecz to ludzie je wygrywają. To duch ludzi, którzy podążają i człowieka, który prowadzi odnosi zwycięstwo." George Patton

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Myślę że na tego typu ruchy jeszcze za wcześnie.
Ludzie jeszcze raczkują w zasadach (które do i tak łatwych nie naleza)

Dlatego należy szukac jak najprostszego rozwiązania. Jak się środowisko wzmocni będzie można próbować eksperymentow. Choć i ja mam doświadczenie że to nie jest dobra droga.

Mam natomiast inną propozycję by było ciekawie;
Pomysł sprawdził się wcześniej;)

Ze względu na mikołajkowy termin gracze zobowiązani będą do przyniesienie z Saba drobnych fantów dla oponentow. Wartość fantu to ok 2 zł.
Może to być jakiś model, gadzet, czekoladka kto o woli.
Pomysly zostawiamy graczom.

Da to nam szansę poznać się bliżej jak i przypomni że turniej to przede wszystkim dobra zabawa;)

Pułkownik:
Dobry miałeś też pomysł na turniej parowy (oczywiście to tez sprawa jeszcze nie na teraz.. ale z pewnością mogłaby być to niezła zabawa)

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Wydłużenie długości gry promuje podjazdy o wysokiej liczebności.

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  

piotroslav pisze:

no właśnie , a to zabije małe 4 punktowce , którymi też przecież można grać.Jestem zainteresowany kategorią OPEN więc za wydużeniem długości gry jestem absolutnie przeciw.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Borys777 pisze:
piotroslav pisze:

no właśnie , a to zabije małe 4 punktowce , którymi też przecież można grać.Jestem zainteresowany kategorią OPEN więc za wydużeniem długości gry jestem absolutnie przeciw.

Fakt. Tego nie wziąłem pod uwagę.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Wydłużenie gry będzie skutkować tym, że będą same strategiczne / historyczne zwycięstwa, bo zazwyczaj przy 5-6 turze jedna strona zaczyna się mocno sypać. I tylko IMHO sensowne zasady kontrolowania różnych rzeczy i zdobywania punktów za scenariusz powodują, że gra ma potencjał właśnie strategiczny/taktyczny, a nie tylko: jedziemy wybić przeciwnika do zera.

W kwestii turnieju też uważam, że robienie dwóch w jednym terminie to za dużo, ze względu na frekwencję.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Jak dla mnie zgrupowania powinny trwać dłużej, zwłaszcza scenariusz opóźnienie

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]