Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz lut 25, 2018 9:23 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: IMAGO BELLI CZELADŹ + ustawka za kasę
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Moja rada: Dajcie mi pod komendę 2 półki jazdy z 2 skwadronami po 6 husarii i zdobędę ten tabor. iconSPARTA

A tak na poważnie, czy jest już ustalony skład naszych dywizji?

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

Adamie to tajne informacje 8) :D

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign

Wasil pisze:
A tak na poważnie, czy jest już ustalony skład naszych dywizji?

Tak poważnie, to jest.
Ale nic tu nie napiszemy, bo szpiedzy MOS/KOZ też czytają. Kontakt tylko przez zaszyfrowane listy ;)

Wasil pisze:
Dajcie mi pod komendę 2 półki jazdy z 2 skwadronami po 6 husarii i zdobędę ten tabor. iconSPARTA

Trzeba rozważyć tą propozycje :)

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Średnia wieku jak na OiM raczej niebywała :)

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Fajnie

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Krótka fotorelacja z otwarcia wystawy na blogu: https://histogry.blogspot.com/2018/02/imago-belli-iii.html

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Bitwa coraz bliżej, ale mam jeszcze parę myśli skierowanych do graczy.

1. Widoczna na stole Werbka to Strumień, a nie Rzeka (MP s. 71)

2. Jak już pisałem gdzie indziej, ustaliliśmy z von Bertholdem cele scenariusza: jednym z nich jest przesunięcie jednego z taborów (na zdjęciach widać go w środku obozu kozackiego, koło ruin Kutyszcza, taki blok 2x3 wozy) w kierunku Cudnowa. Ciągle jednak mam pewną wątpliwość - bo takie rozwiązanie zakłada, że cała reszta wozów taborów może stać, a przecież gramy historyczną bitwę, gdzie ten tabor wycofywał się na Cudnów. I nawet nie chodzi mi o samą historyczność, ile o to, czy ten tabor, dwadzieścia parę wozów, z mnóstwem mołojców za nim, będzie możliwy do rozbicia (nie mam zbyt dużego doświadczenia w rozbijaniu taborów, dlatego nie wiem do końca jak to będzie wyglądało w praktyce, a na próby nie będziemy mieli czasu). Do tej pory te bitwę, w znacznie jednak mniejszej skali, graliśmy tak, że połowa taborów musiała osiągnąć założoną linię. Teraz myślałem czy nie zrobić tak, aby wozy taborowe nie mogły dostać rozkazu Obrona. Rzucam tę myśl w kierunku wszystkich uczestników, żebyśmy to jeszcze do niedzieli jakoś przemyśleli i rano już przy stole podjęli decyzję. Zdjęcia jak jest ustawiony stół (wstępnie) można zobaczyć na FB moim oraz iconWG

3. Modele specjalne - nie ustalaliśmy tego, ale myślę że gońców (po 1 na każdego dowódcę dywizji) spokojnie można dopuścić. Kozacka czarownica (w sumie nawet co najmniej dwie) też już są pod Lubarem. Także Kozak na palu, ale ten na razie nie ma zasad specjalnych...

4. Rozpiski chyba już są gotowe, ale tak jeszcze dopowiem, że o ile nie musimy trzymać się sztywno składów dywizji (tak ustalaliśmy na początku) to jednak w ramach poszczególnych pułków trzymamy się struktur podręcznikowych. Berthold wypatrzył, że dywizja RON w 1660 roku może wystawić max 10 podstawek husarii, tak też przyjęliśmy. Ale niech się Moskwicinie nie cieszą, bo to i tak daje 20 husarii :)

Nie wiem czy jeszcze coś na ten moment. Przypominam, że spotykamy się o 9. Gadułów zostawiamy w pieleszach, żebyśmy jednak te parę etapów rozegrali. Koniec imprezy przewidziany jest na +/- 18 ale raczej nie chciałbym, żeby ten + zbytnio urósł.

Przypominam też o możliwości kupienia figurek i akcesoriów do OiM. Cena będzie promocyjna, i bez wysyłki. Żebym nie musiał tego wszystkiego z powrotem do Warszawy odsyłać ;)

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

krajarek pisze:

2. Jak już pisałem gdzie indziej, ustaliliśmy z von Bertholdem cele scenariusza: jednym z nich jest przesunięcie jednego z taborów (na zdjęciach widać go w środku obozu kozackiego, koło ruin Kutyszcza, taki blok 2x3 wozy) w kierunku Cudnowa. Ciągle jednak mam pewną wątpliwość - bo takie rozwiązanie zakłada, że cała reszta wozów taborów może stać, a przecież gramy historyczną bitwę, gdzie ten tabor wycofywał się na Cudnów. I nawet nie chodzi mi o samą historyczność, ile o to, czy ten tabor, dwadzieścia parę wozów, z mnóstwem mołojców za nim, będzie możliwy do rozbicia (nie mam zbyt dużego doświadczenia w rozbijaniu taborów, dlatego nie wiem do końca jak to będzie wyglądało w praktyce, a na próby nie będziemy mieli czasu). Do tej pory te bitwę, w znacznie jednak mniejszej skali, graliśmy tak, że połowa taborów musiała osiągnąć założoną linię. Teraz myślałem czy nie zrobić tak, aby wozy taborowe nie mogły dostać rozkazu Obrona. Rzucam tę myśl w kierunku wszystkich uczestników, żebyśmy to jeszcze do niedzieli jakoś przemyśleli i rano już przy stole podjęli decyzję. Zdjęcia jak jest ustawiony stół (wstępnie) można zobaczyć na FB moim oraz iconWG

Z każdej grupy Taboru oznaczyłbym połowę wozów które mają dotrzeć do wyznaczonego ostatecznego miejsca i dałbym właśnie wszystkim wozom rozkaz 'ruch'. W ten sposób nie tylko te bliżej wyznaczonego punktu ale i te idące na samym końcu też by musiały tam dotrzeć- kwestia już po wystawieniu armii które dokładnie to mają być i tyle... jedziemy z tym koksem! 8)

krajarek pisze:
3. Modele specjalne - nie ustalaliśmy tego, ale myślę że gońców (po 1 na każdego dowódcę dywizji) spokojnie można dopuścić. Kozacka czarownica (w sumie nawet co najmniej dwie) też już są pod Lubarem. Także Kozak na palu, ale ten na razie nie ma zasad specjalnych...

Dałbym jednak po max 2x gońców (bo o tym była wcześniej mowa nie o 1x 8) ) na wodzów dywizji bo to jednak spora przestrzeń oraz serio wprowadziłbym możliwość wykorzystania ich do opcji 'dalekosiężnej' wydania 1 pkt rozkazu.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

W każdej armii jest 2-3 dowódców w stopniu równym regimentarzowi, więc jak dla każdego dodamy po 1 gońcu, to na to samo wyjdzie ;). Jako że nie gramy na wytyczne, nie musi być jeden zdefiniowany dowódca na stronę - oni na polu bitwy pełnić będą taką rolę trochę modelarską, trochę żeby podbijać testy. Możemy się umówić, że dowódca moskiewski jest główny (w celu np. podbicia Inicjatywy) w armii MOS/KOZ, a Potocki w RON/TAT. Podstawek regimentarskich (4x4) będzie na polu bitwy więcej, bo każda dywizja będzie miała swojego dowódcę (już teraz na stole stoją po dwaj dowódcy RON, MOS i KOZ, choć do bitwy ci nadliczbowi oczywiście zostaną zdjęci. Mam też na podstawce 4x4 wielką czwórkę (Skrzetuski, Wołodyjowski, Zagłoba i Podbipięta) i nie zawaham się jej użyć ;) Jeszcze nie wiem jak, ale raz graliśmy z Zagłobą w ten sposób, że każda jednostka znajdująca się 20 cm od Zagłoby, zanim się ruszyła, testowała Morale, czy rusza do boju, czy jednak pije dalej :)

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

To Jarku rozumiem że Podbipięta swoim katowskim mieczem 'ścina' za jednym zamachem odrazu 3x podstawki przeciwnika :D
A taki Wołodyjowski to walczy za 10x innych podstawek :D
Skrzetuski natomiast... hym jako przedni oficer husarski dałbym +k10 do wyniku walki dla wszystkich jednostek husarskich i pancernych ]:)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]