Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt paź 23, 2018 8:40 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Historyczna Bitwa PROSTKI 1656
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

krajarek pisze:
To czekamy na decyzję :) (rezerwację już masz)

Z tą piechotą Wallenrodta było tak, że nie wzięła udziału w bitwie (stała w okolicach Ełku). Dodaje ich do bitwy, żeby trochę zbalansować siły obu stron (i tak nadal jest przewaga RON/TAT). Będą w północnej części mapy, ale postaram się tak ułożyć scenariusz, żeby odegrali jakąś rolę.

A, jeszcze jedno. Do powyższej rozpiski dopisuję jeszcze garść szlachty mazowieckiej i podlaskiej pod Oskierką, bo jakoś wylecieli mi z głowy. Biorę swoich.

Dzięki Jarku, ale właśnie dlatego że nie pewna moja jest obecność to wybrałem drugo-rzędną rolę opartą na piechocie 8)
btw zawsze ich można dać na tyłach do obrony obozu i puścić na nich np tych pospolitaków Oskierki na dalekie obejście żeby siły brand-swe wziąć w dwa ognie :) (bardziej jak w Potopie)
btw zarzuć może mapkę coby rozeznać się wstępnie w przestrzeni przyszłej batalii

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Też już myślałem tę stronę, że Twoja obecność/nieobecność będzie elementem scenariusza: albo się ta piechota pojawi, albo nie ;)

(to żart oczywiście)

Z mapką sprawa jest trudniejsza. Bo po paru miesiącach przerwy wracam trochę do tematu analizy tej bitwy i doświadczam tego, co mi się zdarza bardzo często przy różnych badaniach historycznych: że napisać to wszystko można, gorzej jak to będzie trzeba zwizualizować. Być może wyważam już dawno otwarte (przez prof. Augusiewicza) drzwi, ale mam kilka wątpliwości odnośnie terenu bitwy. W końcu się zmobilizuję, i w ciągu paru dni odwiedzę Bibliotekę Śląską, żeby zobaczyć mapę Prus Wschodnich mojego ulubionego Naronowicza-Narońskiego, bo jeszcze mi jej brakuje do pełni obrazu.

Ogólnie założenie jest takie, że środkiem pola, nieco skośnie, będzie płynęła rzeka Ełk. Wiem, że taka przeszkoda może zbytnio skanalizować bitwę, więc rozważam, czy na całej długości nie powinna być traktowana jako bród (według relacji z epoki woda sięgała do pasa i w zasadzie była łatwa do przebrnięcia). Z drugiej strony na południe od Prostek historycznie był bród. No i oczywiście dwa mosty. Po prawej (wschodniej) będzie trochę lasów i bagien, po lewej (zachodniej) - wzgórza.

Planik bitwy łatwo znaleźć w necie, jednak rzecz w tym, że na starych mapach rzeka Ełk (Łęg) płynie w pewnym oddaleniu (na wschód) od Prostek i wpada bezpośrednio do jeziora, a nie omija go jak obecnie. Położony nieco na północ od Prostek Ostrokół jest dziś na lewym (wschodnim) brzegu rzeki, a na tych najstarszych ujęciach - na prawym, i to także nie nad samą rzeką (jak ktoś ma HB "Prostki" Augusiewicza, znajdzie tam mapkę według Suchodolca, jeśli dobrze pamiętam, z 1763 roku). Nie jest to bez znaczenia jeśli chodzi o obraz i przebieg bitwy. Obóz brandenburski był gdzieś w okolicach tego słupa granicznego, według Augusiewicza na prawym brzegu rzeki. Może ten obrazek, który na szybko zrobiłem, to unaoczni.

Obecnie analizuję w miarę od podstaw przebieg bitwy, sprawdzę jeszcze tę mapę Narońskiego. Myślałem nawet, czy nie skonsultować z Augusiewiczem. Wiem, że rzecz jest w zasadzie bez znaczenia, ale takie korekty czasem się przecież zdarzają - vide: Radosław Sikora i bitwa pod Kłuszynem.

Podsumowując - mapkę i jakiś zarys scenariusza opublikuję, jak już sam nie będę miał większych wątpliwości.

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Siły RON/TAT już skoncentrowane, pozostaje jeszcze tylko wyznaczenie roli Gosiewskiego:

Wasil
Alexander
Skoscianski
(Krajarek)

Prusy jeszcze w pieleszach, na razie jeszcze bez konkretnych przydziałów (oprócz piechoty):

Kaduceusz
Lubelak
Szczepan9898
.........

Nie wiem jeszcze, jak to się rozłoży dokładnie, ale wychodzi na to, ze poszukujemy jeszcze jednego poddanego elektorskiego. Kto przyjmie niewdzięczną rolę Radziwiłła?

Jeszcze w kwestii podstawek dowódców: po stronie pruskiej będą dwie (Waldeck i Radziwiłł), po stronie RON chyba tylko jedna (Gosiewski) bo Tatarów jest trochę mało. Wszystkie 4x4 i pomalowane. I tu mam pytanie - ma ktoś Gosiewskiego na podstawce dywizyjnej (4x4)? Tradycyjnie nie gramy na Wytyczne.

W kwestii OdB - w armii Waldecka była jeszcze grupa szlachty pruskiej (jak pospolite ruszenie) - i tu pytanie do strażników koszerności: da się ich jakoś wystawić (chodzi o modele) w armii pruskiej? Choćby dla kolorytu, bo pewnie większej roli nie odegrają. Mogliby się pojawić w ramach jednostek dywizyjnych.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Historyczna Bitwa PROSTKI 1656 [Niepołomice 29.09.18]
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Tych rajtarów mamy tylko zwykłych czy częściowo w pancerzach?
Chodzi głównie o obsadzenie stanów jak w rozpisce ale przy tym delikatnie zwiększyła by się siła.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

To byłoby pytanie do kogoś bardziej kompetentnego, zwłaszcza że w armiach typu zachodniego nie czuję się mocny :) Ale moim zdaniem tak: gramy według zasad "OiM" więc trzymałbym się tych "firmowych" rozpisek, oczywiście trzymając się okresu. Zatem dopuściłbym te pancerze w proporcjach określanych przez podręcznik. Może byłbym przeciwny, gdybyśmy po stronie RON nie wystawiali petyhorców, ale jak to określił Zk1944 - Litwa bez petyhorców to jak Asterix bez Obelixa :) Ta bitwa ma być - tak inne organizowane przez mnie - swoistym miksem historii i zabawy.

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Rajtarzy bez pancerzy przy takiej ilości husarii i braku większego wsparcia piechoty po stronie sprzymierzonych to by było zbyt proste :)

Czy możemy zamieniać doborowych kozaków/petyhorców na pancernych?

krajarek pisze:
W kwestii OdB - w armii Waldecka była jeszcze grupa szlachty pruskiej (jak pospolite ruszenie) - i tu pytanie do strażników koszerności: da się ich jakoś wystawić (chodzi o modele) w armii pruskiej? Choćby dla kolorytu, bo pewnie większej roli nie odegrają. Mogliby się pojawić w ramach jednostek dywizyjnych.

Myślę że spokojnie za szlachtę pruską może robić 8 podstawkowy skwadron brandenburskich rajtarów obrony krajowej. Taki skwadron może nie jest zgodny z przepisami ale powinien oddawać klimat :)

krajarek pisze:
pozostaje jeszcze tylko wyznaczenie roli Gosiewskiego

Skoro siły główne Gosiewskiego są wystawiane przez krajarka to proponuję żeby dowodził :D KRAJAREK WODZEM!

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Popieram!

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Jeszcze możecie tego żałować :) No ale że w naszej XVII-wiecznej historii bywały takie przypadki, gdzie koło rycerskie decydowało o awansach, więc i ja Waszą wolę przyjąć mogę. Gdyby to była jakaś gra rankingowa, albo turniejowa, to bym odmówił - w końcu mam też stworzyć scenariusz. No ale przecież gramy dla fun-u. To dowodzenie i tak będzie tylko iluzoryczne, liczę na pomoc sztabu.

@Wasil - po co chcesz zmieniać kozaków na pancernych, zresztą zasady OiM chyba tego nie przewidują w chorągwiach litewskich? Gramy przecież z petyhorcami (chyba że jako znany Koroniarz nie masz tych ostatnich, ale to się zorganizuje). Pamiętaj też, że w pułku Połubińskiego masz królewską chorągiew husarską Jana Kazimierza (Warszawa, s. 29).

Mam pytanie do twórców. Czy gdzieś kiedyś przymierzaliście się już do zasad specjalnych Waldecka? jakby co, będzie trzeba wymyślić, ale może już coś macie? Przy okazji - mimo obecności dwóch głównodowodzących (podstawki 4x4) w armii elektorsko/szwedzkiej, tylko Waldeck będzie tym głównym (podbijanie inicjatywy).

Statystyki Radziwiłła bierzemy z Armii OiM, s. 58. Z zasad specjalnych pasują chyba tylko: Surowy oraz Intrygant.

Statystyki Gosiewskiego niby są (Armie..., s. 15) choć z czasów gdy jeszcze nie hetmanił. Może są jakieś nowe, na wyższym pozomie dowodzenia?

* * *

Według wstępnych ustaleń gramy tam, gdzie w ubiegłym roku, czyli obok zamku, w "MerCeDeSie" (Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa)

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

krajarek pisze:
@Wasil - po co chcesz zmieniać kozaków na pancernych, zresztą zasady OiM chyba tego nie przewidują w chorągwiach litewskich? Gramy przecież z petyhorcami (chyba że jako znany Koroniarz nie masz tych ostatnich, ale to się zorganizuje). Pamiętaj też, że w pułku Połubińskiego masz królewską chorągiew husarską Jana Kazimierza (Warszawa, s. 29).
Słowa)

Petyhorców mam 2,5 skwadronu, więc starczy. Akurat zasady pozwalają zamienić doborowych petyhorców na doborowych pancernych i doborowych kozaków na pancernych i tu jest klucz do sukcesu Litwy :) Można wystawić i petyhorców, i pancernych dlatego lubię Litwę na dywizji

O chorągwi królewskiej nie musisz przypominać, specjalnie zaklepałem ten pułk :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Tego nawet nie wiedziałem, może dlatego, że nigdy nie grałem Litwą (poza Gosiewskim, ale akurat jego ta zasada nie dotyczy). Zatem jeśli jest taka możliwość, to ok, ale liczę też na obecność petyhorców.

Mam tę mapę Narońskiego - rewelacja, na niej oparty będzie układ stołu.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]