Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob kwie 20, 2019 10:24 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: IV Warszawska Liga OiM - tabela, wyniki, raporty
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

MSZ pisze:
Wasil pisze:
Faktycznie zapomniałem że jest przepis o manewrach w ruchu ale mało kto o tym pamięta że możesz zrobić max 2 manewry w tym max jeden ruch i strzelić po ruchu. Przeważnie wszyscy liczą że każdy manewr to 5cm i wykonujesz ich tyłu żeby nie przekroczyć wartości ruchu do 20cm a na koniec strzelasz po ruchu.

Można zrobić 2 manewry w ruchu i strzelić - ograniczenie dotyczące liczby manewrów i strzelania dotyczy manewrów specjalnych (w obronie).

W "Podręczniku Gracza" na str. 28 napisane jest, że ilość manewrów w ruchu zależy od Wyszkolenia jednostki:
wyszkolenie 3 to 1 manewr w ruchu
wyszkolenie 4 to 2 manewry w ruchu
wyszkolenie 5 to 3 manewry w ruchu

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

wiem, wczoraj to znaleźliśmy. Dodatkowo znalazłem zapis (szkoda że dopiero w domu) o tym że niezależnie od wykonanych manewrów można wykonać strzał po ruch - tak to jest jak swoje wiesz ale żeby się dłużej nie kłócić wierzysz na słowo.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

miszczu pisze:
Tak samo jak brak nowej edycji lub zmian zasad (np scenariuszy) by powiało świeżością a nie stagnacja która odbiera graczy a co za tym idzie klientów.

Co więcej zgrupowanie jest super formatem ale tzw dla elit (czyli ludzi którzy pomalowali już naprawdę dużo modeli) a to podjazdy zawsze będą nakręcać rynek i stanowić podstawowy format turniejów.

I to one powinny być w sposób ciągły stymulowane.
Jeśli to nie nastąpi wszystko z czasem zwyczajnie z tzw nudy zdechnie.

Kilka obserwacji jest niecelnych.

Nowy podręcznik to kupa pracy włożona w wyprostowanie wielu niejasności i problemów. Scenariusze i zasady zostały zmienione tak, że gra się lepiej.
Nie ma wymogu grać pomalowanymi figurkami - to wymóg WG do uzyskiwania dukatów, ale dukatów już nie ma, więc i nie ma powodu, żeby to ograniczenie stosować.
Zgrupowanie może i jest elitarne, ale to raczej dlatego, ze potrzebne jest więcej figurek i czasu na grę i przez to drugie jest to kulejący format turniejowy - jak nie jesteś ograny, to nie ma szans rozegrać do końca w wyznaczonym czasie.
No i to nie jest tak, ze z czasie zdechnie, tylko już zdechło jakiś czas temu.

Co do scenariuszy - dobre ćwiczenie - spróbuj zrobić scenariusz samodzielnie. Może się okazać, że napisanie trzech nowych, zbalansowanych, jest bardzo trudne.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Piotrek chciałbym Ci to jakoś wytłumaczyć ale obawiam się że i tak tego nie pojmiesz albo co jest bliższe prawdy nie będziesz chciał ;)

Odpowiem czesciowo;
Nie muszę niczego sprawdzać bo napisałem dziesiątki scenariuszy na których grywała pozniej cała Polska.

Nowa edycja nie ma na celu poprawić zasady tylko stworzyć coś nowego. Może być z błędami ale niech będzie nowe.

Granie niepomalowanymi modelami pozostawiam bez komentarza ;) Każdy bawi się tak jak lubi ;)

Mi obecny OiM bardzo się podoba (bom swierzak)
Tobie nie.
Dlatego spytam z czystej ciekawości.
Po co na to tracić czas? ;)

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Mi się obecny OiM bardzo podoba, nie wiem skąd pomysł, że nie.

Skoro nie odpowiada Ci granie niepomalowanymi modelami, to czemu narzekasz, że Zgrupowanie jest elitarne, bo trzeba malować?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

piotroslav pisze:
Mi się obecny OiM bardzo podoba, nie wiem skąd pomysł, że nie.

Skoro nie odpowiada Ci granie niepomalowanymi modelami, to czemu narzekasz, że Zgrupowanie jest elitarne, bo trzeba malować?

Źle to odbierasz. Nie ma słowa o narzekaniu.
Pokazuje tylko że próg wejścia w sam system jest duży, a w samo zgrupowanie nawet bardzo.

I chodzi tu głównie o element modelarski.
Czas potrzebny do pomalowania odpowiedniej ilości modeli na poziom zgrupowania, to nie tzw dwa weekendy.
Mozna wynajac pędzel - wiąże się z finansami
Turniej w tym formacie to też min dwudniowa impreza ( bo ciężko nazwać dwie rundy turniejem)

Czyli jakby nie spojrzeć gra dla elit. I to w rozumieniu nie finansowym tylko na poziomie zaangazowania ;)
Zarówno gracza jak organizatora.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

piotroslav pisze:
miszczu pisze:

No i to nie jest tak, ze z czasie zdechnie, tylko już zdechło jakiś czas temu.

Co do scenariuszy - dobre ćwiczenie - spróbuj zrobić scenariusz samodzielnie. Może się okazać, że napisanie trzech nowych, zbalansowanych, jest bardzo trudne.

Z całym szacunkiem, ale z tym "już zdechło", to trochę przesadzone. Był moment, że system przeżywał zapaść- ale teraz wystarczy popatrzeć ilu nowych graczy się ostatnio pojawia, ile nowych turniejów i jaki ruch.

Nie chwaląc się zbytnio- wystarczy spojrzeć na Kraków. Jeden, dwóch aktywnych ludzi, rok czasu i nagle mamy Ligę, prawie 20 graczy, która rozgrywa więcej spotkań niż pozostałe ligi razem wzięte. A ile grania jest poza Ligami- to już nie wspomnę

Co do zbalansowanych scenariuszy. To się da zrobić. Problem w tym, żeby zbalansować je liczbowo z pozostałymi. Tzn, żeby cały wahlarz scenariuszy był zbalansowany

Natomiast to że trudne- to jedno- ale zrobić to TRZEBA i kropka. Inaczej system się nie będzie rozwijał.

"Na wojnach można walczyć bronią, lecz to ludzie je wygrywają. To duch ludzi, którzy podążają i człowieka, który prowadzi odnosi zwycięstwo." George Patton

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Kusi mnie zrobienie turnieju... i.. nazwać go

"Ostateczne przegięcie"

"Jazda po bandzie"

czy tak jakoś.

I rozegrać go na wyłącznie nowych scenariuszach. Kompletnie nowych. Ogłosić konkurs- niech gracze przysyłają projekty.
Sędziowie zrobią selekcję..

Jak by to ująć.. nie będzie balansu, ani żadnej sprawiedliwości....

Ale zabawa będzie przednia.

Kto by chciał wziąć w czymś takim udział?

"Na wojnach można walczyć bronią, lecz to ludzie je wygrywają. To duch ludzi, którzy podążają i człowieka, który prowadzi odnosi zwycięstwo." George Patton

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Wystarczy spojrzeć gdzieś poza Kraków, żeby mieć szersze spojrzenie.
Znaczy, wiesz ja sie nie będę upierał, że to martwy system, bo nie jest. Porównuję do czasów z kickstarterów. Tyle.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Wasil pisze:
O braku znajomości zasad nie ma co mówić (to nie ja cofalem się 20cm bez rozkazu)

Przecież sam mi powiedziałeś, żebym tak zrobił, do cholery. Za to nie ja zaczynałem w dobrym humorze i z "mogę nawet przewalić, i tak nic mi nie zagrozi w tej lidze" i że "ja obronię ten furaż", a potem - jak było pod koniec AŻ 0:2, to był prawie płacz, że jak to tak i że nie da się tego scenariusza wygrać.

Wyraźnie zaznaczyłem, że JA TEŻ CZĘSTO zaglądam do podręcznika, bo wszystkiego nie pamiętam. Ty też byś mnie parę razy oszukał, licząc źle wynik walki, gdybym sam nie liczył. Ale ja to uznaję za błąd, a nie specjalnie oszustwo. No ale może jestem naiwny.

Tak samo zapominaliśmy parę razy o moim entuzjazmie. Dragonami i tak strzeliłeś. Ale problemem jest to, że wycofałem się o 10 cm za dużo. Nosz...

Adaś, odpuść wreszcie, bo właśnie dlatego coraz mniej chce mi się grać w ten system.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]