Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt paź 23, 2018 11:24 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Turniej na Polach Chwały 2018, 29-30.09
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Stanisław, nie ma co gadać. Twoja wypowiedź i Twoja obecność - EKSTRAKLASA. Dziękuję Ci też za pomoc od rana przy montowaniu wystawy i stołu do bitwy pod Prostkami.

Odpowiedz z cytatem  
Székelyispán
Awatar użytkownika

Było to moje pierwsze spotkanie ze Zgrupowaniem w tej ostatecznej formie. Oceniam je bardzo pozytywnie, daje możliwość grania jednostkami niedostępnymi na Podjeździe, daje poczucie grania dużej bitwy, jednak bez rozdmuchanej buchalterii, którą przeładowana jest dywizja. Oczywiście kłują w oczy i przeszkadzają niedoróbki, które akurat dotknęły także moich bitew. Np. w scenariuszu Opóźnienie przeciwnika, mieliśmy z MiSiO-em tyle samo PS i nie można było ustalić, który gracz jest słabszy. W związku z tym, nie mogliśmy grać tego scenariusza i znowu dostałem Opanowanie przeprawy, dla mnie scenariusz vs. Szwecja wyjątkowo niekorzystny.

Druga uwaga dotyczy właśnie opanowania przeprawy. Dostępne na turniejach modele rzeki są bardzo szerokie, mają ponad 15 cm. Ale nawet w przypadku grania na 10 cm, jak to jest opisane, do walki wręcz zgrupowania konnego ze zgrupowaniem pieszym dochodzi dopiero w 4-5 turze (z bardzo niewielkimi wyjątkami). Do strumienia jest bowiem 30 cm. 20 cm ruchu – pierwsza tura, 10 cm do brzegu – 2. tura, 10 cm w strumieniu – 3. tura. Jednostka w ruchu wyjdzie na drugi brzeg, jeżeli jest uszykowana w jeden szereg w 4. turze, jeżeli w dwa, to dopiero w 5. Szarża niewiele tu przyspiesza. W tym czasie armia piesza strzela wszystkim co ma. W pierwszej bitwie z Jurkiem, może doszło do jednej walki, a może nie, już nie pamiętam. Grając z MiSiO-em udało mi się przejść dwoma jednostkami w 3 turze, ale reszta (w tym moja piechota), nawet nie doszła na odległość strzału.

Dlatego postuluję rozważenie, aby strumień miał 5 cm. I tak będzie sporą przeszkodą dla jazdy, ale umożliwi przejście na drugi brzeg turę wcześniej.
W bitwie z Jurkiem (przegrana taktyczna) ogrywałem ten scenariusz i jak pisałem byłem rozstrzeliwany bez możliwości dotarcia do brzegu. W bitwie z Michałem (przegrana strategiczna), także strumień, co prawda trochę namieszałem, ale w decydującej chwili moi Kurtanie nie zdali testu i uciekli, co spowodowało, ze nie mogłem zdobyć wioski i sprawy się posypały.

Bitwa z Pawłem (wygrana strategiczna) była już bardziej manewrowa, mimo że przeciwnik był na piechocie. Udało się pogonić najsłabsze ogniwo (dragonów ze zwiadu) i wyrąbana drogą złamać jedno ze skrzydeł.

Ostania bitwa z Jarkiem była jedną z najbardziej ekscytujących jakie grałem. Losy ważyły się do końca, udało mi się złamać RON, ale zabrakło czasu na obsadzenie drugiego wzgórza i wyjście poza planszę. Zagraliśmy zaledwie 3 tury z sześciu.

Dziękuje wszystkim za spotkanie i gry, Jaremie za pożyczenie figurek - jeszcze się nie dorobiłem własnego całego zgrupowania Rakoczego, mimo, że ostatnio malowałem w iście ekspresowym tempie.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Dzięki Sowabud. Świetna gra w miłej atmosferze.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Turniej był świetny. Zgrupowanie baaardzo mi się podoba, choć faktycznie mam wrażanie, że przynajmniej niektóre scenariusze są źle "wyskalowane" i armia oparta na piechocie i artylerii ma po prostu trudniej, bo brakuje jej czasu na osiągnięcie celów. Mam na myśli m. in. opóźnienie przeciwnika. W takim przypadku czasem dochodzi do absurdalnych sytuacji, że można prawie doszczętnie rozbić armię przeciwnika, ale grę się przegrywa bo zabrakło tej jednej tury żeby np doczołgać się do jakiegoś wzgórza. Te dodatkowe 5 cm strefy rozstawienia niewiele zmienia. Też moim zdaniem w opóźnieniu przeciwnika obrońca ma absurdalnie głęboką strefę rozstawienia (POŁOWA STOŁU!), co czyni np zasadzkę całkowicie bezużyteczną, nie mówiąc już o tym, że piechota atakującego nie ma praktycznie żadnych szans "wyjść" za krawędź obrońcy. Być może rozwiązaniem było by zwiększenie limitu tur do 8. W tej sytuacji też większego znaczenie nabrałby wozy z amunicją. Każda kolejna tura idzie już coraz szybciej, więc chyba nie wydłużyłoby to jakoś dramatycznie czasu gry. I tak mi się wydaje, że 4 godziny na zgrupowanie to minimum żeby spokojnie dograć do końca (co raczej wyklucza ten format z turniejów 1-dniowych).

Wszystkie rozegrane przeze mnie gry były bardzo fajne i emocjonujące. Bardzo dziękuję moim przeciwnikom (Sowabud, Cichy, Cezar, Adek). Frustrujące było jedynie to, że często brakowało czasu żeby dograć nawet te skromne 6 tur, co zwykle było dla mnie bardzo niekorzystną okolicznością (szczególnie w grze z Cichym). 8| Mam wrażenie, że rozgrywanie zwiadu, rozstawianie oddziałów i pola bitwy zajmuje nieproporcjonalnie dużo czasu względem reszty gry, ale to pewnie kwestia (jak ktoś słusznie zauważył), jeszcze braku pewnej rutyny, co przyjdzie z czasem. 8-|

Także wielkie podziękowania dla organizatorów: jak zawsze kawał dobrej roboty, dzięki! iconWG
Co do pytania, które padło na koniec turnieju: jestem za tym żeby następny Wilanów był na zgrupowanie, choć trzeba się liczyć z tym, że może to spowodować spadek liczby uczestników mistrzostw.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Jeszcze jedno: ktoś pożyczył mi 2 podstawki muszkieterów. Krajarek, to chyba Ty? Na koniec turnieju wszyscy tak szybko się rozeszli, że nie zdążyłem się zorientować, że trzeba ich oddać. W każdym razie właściciela proszę o priv. :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]