Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob gru 15, 2018 3:47 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: II LIGA KRAKOWSKA
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Pułkownik - Stanisław
7 PS iconTRA vs 14 PS iconKOZ
Obrona wioski.
Scenariusz 6-0
Straty 3-0

Razem 9-0 małe
5-1 duże

Kozacy mieli miażdżącą przewagę liczebną. Efekty- Entuzjazm, Opóźnienie, Panika, Decydujący moment, Niesubordynacja nie pomogły zrównoważyć przewagi liczebnej.

Semeni i Hajducy obwarowali się w wiosce modląc się i czekając na zapadnięcie zmierzchu. Na lewym skrzydle mieli wzgórze i swoją jazdę Zaciężną Kopijniczą, przeciwko której stały 3 podstawki dragonów, 4 wozy i mooorze szarej pichty. Trochę z tyłu opóźnieni Kozacy Rejestrowi.
Na prawym skrzydle było sprytnie ustawione przez przeciwnika wielkie pole zboża. Za nim Kurtanie i jazda Komitacka. Przeciw nim 2 wozy, kozacy rejestrowi, 3 podstawki dragonów

Na przeciw wsi czerń kozacka w jakiejś niewyobrażalnej ilości i jakaś piechotka w sile 4 podstawek..

No i się zaczęło

Panika opóźniła na chwilkę dragonów kozackich na moim prawym skrzydle. W lukę śmiało weszli kurtanie. Pierwsze liczne i silne salwy nie dały nic Siedmiogrodowi poza zużyciem prochu i podejrzeniem, że Kozacy weszli w konszachty z diabłem.

Kolejne tury wyglądały tak, że tabor na prawym skrzydle podszedł na 10cm do reduty bronionej przez Semenów. Komitaci zmagali się z tym taborem do końca, gry wybijając obrońców i cierpiąc od kartaczy. W przedostatniej turze kurtanie obeszli tabor i ostrzelali na tyle skutecznie broniąca się za taborem piechotę, że ta uciekła. Kolejnym wyczynem kurtan było zastrzelenie dowódcy kozackiego. Po czym dostali ogień flankowy i polegli.

Na lewym skrzydle tabor doszedł na odległość 30cm od wioski. Zastygł w obronie wzmocniony olbrzymią ilością piechoty. Zadał straty załogom domków, ale więcej zrobić nie zdołał. Zasadniczo na tym skrzydle dużo się nie wydarzyło.

W Centrum piechota kozacka ze zmiennym szczęściem ostrzeliwywała hajduków broniących się za płotem. Czerń Kozacka dała się zdezorganizować dwom kolejnym salwom Semenów. Wobec śmierci dowódcy nie próbowali ponowić szturmu.
I tak minęło 6 tur..

Stanisław całkiem mądrze ustawił ugrupowanie. Do obrony.

Natomiast wobec tego, że Siedmiogrodowi wystarczało czekanie- to nie wystarczyło.
Jedyne błędy jakie można zarzucić Kozakom to bierność większego taboru (4 wozy) i 8-10 podstawek piechoty, która stała i czekała na szarżę zaciężnych kopijników. Raczej szarża była mało prawdopodobna. Nawet dobra kawaleria przeciw prawie 3 krotnej przewadze piechoty za wozami.. hymm.. raczej małe szanse.

Do tego Stanisław oddawał inicjatywę pozwalając kurtanom wymanewrować swoją własną lekką jazdę. - co skończyło się dla niego nieprzyjemnie.
No i mając olbrzymią przewagę liczebną w piechocie, nie wyzyskał jej na kluczowym odcinku (przeciw wiosce), wykorzystując bardzo silny i liczny oddział, do osłony skrzydła.

Jak zwykle przy taborze- bardzo zacięta bitwa, kiedy szala może przechylić się na dowolną stronę.
Dziękuję przeciwnikowi

"Na wojnach można walczyć bronią, lecz to ludzie je wygrywają. To duch ludzi, którzy podążają i człowieka, który prowadzi odnosi zwycięstwo." George Patton

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ok, moge być dzisiaj na Strychu. Wiem, że późno daję znać, ale może byłby ktoś chętny na grę? Stanisław pisał, że mógłby przed 18:00.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Z Stanisławem ma zagrać od 17.00 Miłosz. Bo ja jestem pdo dużym znakiem zapytania. Tzn pewnie będę późno ;/

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

robson pisze:
06.12.2018
Pułkownik vs Robson
iconTRA Siedmiogród (7PS) vs iconRON Korona (9PS)
Obrona wioski
Straty: Dopuszczalne vs Duże
Punkty za scenariusz: 6:0
Punkty za straty: 1:0
W sumie: 7:0
Duże punkty: 5:1

Bitwa pod tytułem, "W koło, w koło i jeszcze raz"

Od samego początku Siedmiogród zabunkrował się Hajdukami w wiosce. Korona wykiwała przeciwnika już na etapie ustawiania. Tj wszystkie swoje siły umieściła na swoim lewym skrzydle, a Siedmiogród rozstawił się po równo. Obawiając się symultanicznej szarży na domek, bądź wręcz próby spalenia furażu w pierwszej turze, Siedmiogrodzianie zdecydowali się na rozpaczliwą szarżę na przeciwnika. Kopijnicza zaciężna nie doszła do walki wręcz. Następnie nie zdała morale 3 razy z rzędu i nie pozwoliła się zebrać. W końcu została spędzona z pola przez kozaków z rohatynami. W każdym razie z pewnością Korona nie mogła w pierwszej turze pójść łatwo do przodu.

W wiosce najpierw Hajducy dawali twardy opór. Później zostali wsparci przez Semenów. Korona wpakowała pancernych do centrum wsi. Pancerni wytrzymali dwie tury ognia z domków i od Semenów. Raz szarżowali i przegrali walkę. Za drugim razem kule wreszcie ich dosięgły, stracili podstawkę i nie zdali morale. Furaż został obroniony.

Co robiło drugie skrzydło Siedmiogrodzkie? A no, obchodziło wioskę dookoła patrząc z rozpaczą jak cały podjazd koronny również wioskę objeżdża dookoła uciekając przed sunącym walcem komitatów. Komitaci zdziałali tyle, że w ostatniej turze rozjechali dragonów. Od początku Siedmiogrodzianie powinni przerzucać lewe skrzydło na swoją prawą (nie dookoła, ale dołem) i wesprzeć zdezorganizowaną zaciężną. W każdym razie, pomimo dwóch ciężkich błędów, mamy poważne zwycięstwo Siedmiogrodzian.

Robsonowi dziękuję za grę. Każda tura rodziła duże emocje.

"Na wojnach można walczyć bronią, lecz to ludzie je wygrywają. To duch ludzi, którzy podążają i człowieka, który prowadzi odnosi zwycięstwo." George Patton

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Pawel77 11ps iconTAT - Miszczu 14 ps Litwa
Walka patroli,
Scenariusz 2-6
Straty 0-3
Wynik 2-9
Duże 1-5

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

8.XII
Pułkownik - Elt
7PS iconTRA vs 8 PS iconSWE
Obrona Wioski
Scenariusz 4:2
Straty 0:1

W dużych remis 3:3

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

8.XII
Pułkownik - Stanisław
7PS iconTRA vs 15 PS iconKOZ iconSWE
Walka patroli
Scenariusz 6:4
Straty 1:0

W dużych 4:2

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]