Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr wrz 19, 2018 11:25 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Obrona przeprawy
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Lublin uwielbia obronę przeprawy, a ja uważam ten scenariusz za najbardziej nudziarski.
Mam kilka zastrzeżeń do tego scenariusza, jedynymi przejściami przez rzekę, są bród i most.
Most, który przy umiejętnym rozstawieniu wojsk okazuje się wielką pułapką, bród nie do przejścia dla kawalerii. Wydaje mi się, za duży bonus jest dla graczy broniących brodu +2 do wyniku walki oraz -2 do wyszkolenia dla atakującego, brak impetu.
Nie mam koncepcji na wygranie starcia, wydaje mi się, że cena scenariusza jest zbyt słaba. W Dywizji rzeka jest już bardzo droga, a w Podjeździe, gdzie jest mało sił strzelających (artyleria, piechota) jest bardzo tania.
Zmiana w erracie zasad pływania, powoduje że obrońca ustawiając siły na moście i brodzie oraz jazdę pomiędzy tymi elementami, która zablokuje próbę przeprawy.
Odległość brodu od mostu, według moich wyliczeń oraz prób turniejopwych, teoretycznych oraz praktycznych (dzięki NetCop), jeżeli szarża przez bród nie uda się w 3 turze, zabraknie czasu na dojście do mostu. Tu znowu umiejętnie poprowadzona jazda osłaniająca rzekę praktycznie zatrzyma możliwość dotarcia do mostu.
Ostatnie potyczki pokazują, że scenariusz polega na wymianie ostrzału i zadaniu strat. Ostatnia tura to wydanie rozkazów obrona i wytrzymanie ostrzału przeciwnika.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Obrona przeprawy
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

zk1944 pisze:
Lublin uwielbia obronę przeprawy, a ja uważam ten scenariusz za najbardziej nudziarski.
Mam kilka zastrzeżeń do tego scenariusza, jedynymi przejściami przez rzekę, są bród i most.
Most, który przy umiejętnym rozstawieniu wojsk okazuje się wielką pułapką, bród nie do przejścia dla kawalerii. Wydaje mi się, za duży bonus jest dla graczy broniących brodu +2 do wyniku walki oraz -2 do wyszkolenia dla atakującego, brak impetu.
Nie mam koncepcji na wygranie starcia, wydaje mi się, że cena scenariusza jest zbyt słaba. W Dywizji rzeka jest już bardzo droga, a w Podjeździe, gdzie jest mało sił strzelających (artyleria, piechota) jest bardzo tania.
Zmiana w erracie zasad pływania, powoduje że obrońca ustawiając siły na moście i brodzie oraz jazdę pomiędzy tymi elementami, która zablokuje próbę przeprawy.
Odległość brodu od mostu, według moich wyliczeń oraz prób turniejopwych, teoretycznych oraz praktycznych (dzięki NetCop), jeżeli szarża przez bród nie uda się w 3 turze, zabraknie czasu na dojście do mostu. Tu znowu umiejętnie poprowadzona jazda osłaniająca rzekę praktycznie zatrzyma możliwość dotarcia do mostu.
Ostatnie potyczki pokazują, że scenariusz polega na wymianie ostrzału i zadaniu strat. Ostatnia tura to wydanie rozkazów obrona i wytrzymanie ostrzału przeciwnika.

Zgadzam się w zupełności. Nie raz pisałem, jak nudny jest ten scenariusz.

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

On nie jest nudny, tylko za tani w podjezdzie :P Gdyby byl drozszy, to do atakow by czesciej dochodzilo.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

pnzr pisze:
On nie jest nudny, tylko za tani w podjezdzie :P Gdyby byl drozszy, to do atakow by czesciej dochodzilo.

W sumie racja. Grając z Tobą było ciekawie, bo to husaria Gosiewskiego broniła przeprawy i doszło do walki wręcz, a nie tylko ostrzału. No i dowódca jest narwany do szarżowania. ]:(

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Wczoraj na turnieju pierwsze bitwy na wszystkich stołach - obrona przeprawy :D w późniejszych bitwach też się trafiała.
Brakuje motywacji aby ten most przejąć w 100%, bo większość graczy zadowala się remisem za scenariusz, a decydują punkty za straty. Gdyby tak zmienić wartość punktową aby zmusić do ataku byłoby ciekawiej. Przykładowo 6pkt za zdobycie/utrzymanie mostu, przy remisie 2pkt dla słabszego 0 pkt dla silniejszego ale jednoczesnym podniesieniem ceny do 3 PS za scenariusz (+ cena umocnień).

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

NetCop pisze:
Wczoraj na turnieju pierwsze bitwy na wszystkich stołach - obrona przeprawy :D w późniejszych bitwach też się trafiała.
(..)

Dlatego zagrałem drugą bitwę zasadzkę, bo już mam dość obrony przeprawy. Chyba zmienię wybór scenariusza obronę przeprawy na 1-2, a walkę patroli 5-6, bo to najczęściej wypadający wynik na kostce. Za wyjątkiem moich gdzie wypadają same 8.
Gracze z wczorajszego turnieju mogli zobaczyć jak wygląda taki rzut.

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

Nie jestem pewny.Przypominam sobie co najmniej 6 bitew, w których jako silniejszy zdobywałem most - 2x przeciwko Tatarom, 2x Kozakom z wozami i bez wozów oraz po 1x przeciwko Szwedom i Turkom.

3x most zdobyłem i 3x współkontrolowałem. Nigdy nie było nudno, za każdym razem atakowałem w 1 turze, czasem przez most, czasem przez bród.

Osobiście nie mam problemu z tym scenariuszem.

Innymi słowy: Nie wiem jak dla innych nacji, ale dla RONu z zasady nie jest nudny.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

No bo jak RON jest przegięty to nie ma problemu :D :D :D

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

Zk gra RONem :P.

Tu jedyna przewaga RONu to pistolety (Szwedzi też mają i jeszcze strzał w szarży) oraz zaciąg na brodzie (1 kość).

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Ewentualnie może coś by dało poszerzenie mostu o dodatkową podstawkę. Mając możliwość szarży dwiema podstawkami kawalerii, nie jedną już bardziej można próbować forsować most.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]