Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz lip 22, 2018 4:47 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bitwy Historyczne - Bitwa pod Warką
Prowiantmagister Cekhauz Wilcza
Awatar użytkownika

Zamieszczam proponowany przez mnie scenariusz historycznej Bitwy pod Warką. Starałem opierać się na dostępnych mi materiałach źródłowych. Starałem się znaleźć kompromis między historycznością a grywalnością nie jest to jednak scenariusz doskonały i wymagać zapewne będzie poprawek. Od razu powiem iż na mapie nie zaznaczyłem na mapie wielkości obszaru bitwy, który należy racjonalnie modyfikować w zależność od wielkości Armii graczy gdyż przyjąłem w założeniu iż będą grali w oparciu o własne rozpiski a nie kurczowo trzymać się historycznych. Dodatkowo jest to jakby wersja alfa całego scenariusza
Obrazek

Siły:
Szwedzi 1 dywizja: Dowódca: Margrabia Fryderyk von Baden-Durlach. (historycznie ok 2,500 tys.)
Polacy 1-2 dywizje: Dowódcy Stefan Czarniecki i Jerzy Lubomirski ( W wypadku gry na 1 dywizje można rozstawić pułki w obu strefach rozstawienia patrz mapka). (historycznie ok 4-4,5 tys uczestniczących w bitwie)

Mapa:
Obrazek

Zasady Specjalne.
Brak Piechoty: Siły Szwedzkie składały się głównie z Rajtarii i Dragonii oraz małej liczny piechoty ochraniającej Tabor dlatego należy uznać iż Szwedzi nie mogą wystawić pułku piechoty.

Straż Tylna: Szwedzki dowódca musi wystawić 1 pułk jako straż tylną, nie może to być najsilniejszy pułk. Pułk musi być oddalony co najmniej 40 cm od sił głównych i 20 cm od oddziałów polskich. (historycznie Dragoni pod dow Rittera)

Tabor: Szwedzi prowadzili ze sobą znaczny tabor załadowany żywnością oraz sprzętem wojskowym (amunicja, proch). Szwedzki dowódca musi wystawić od 5 do 8 wozów taborowych (nie wliczają się do punktów siły dywizji). Szwedzi mogą pobierać z nich amunicję.

Husaria: Strona polska może wystawić maksymalnie 4 chorągwie husarii na całe siły. ( historycznie w bitwie brały udział 4 chorągwie [ z moich źródeł - do weryfikacji)

Dalekie Obejście: Strona polska może wysłać maksymalnie 1 pułk na Dalekie Obejście. (Nie ma możliwości zastosowania Zasadzi i Forsownego marszu) Straty przy stosowaniu dalekiego obejścia liczone jak przy normalnych zasadach zwiadu.

Punkty Zwycięstwa:
Za obronienie taboru za każdy wóz 2 PZ
Za zdobycie taboru za każdy wóz 1 PZ
Za Zniszczenie straży tylnej: w 1-2 turze 3 PZ, 3 turze 1PZ,
Za zabicie Dowódcy straży tylnej 1 PZ
Za utrzymanie straży tylnej:w 3-4 turze 3 PZ, 5 i wyżej 5 PZ i minus 1 PZ dla wroga
Za przeżycie dowódcy straży tylnej 2 PZ
Reszta tak jak standardowo
Obrazek

Bitwa przewidziana na 10 tur.

Co o tym sądzicie? co poprawić??? jeśli uważacie że coś powinno zostać zmienione piszcie czekam na konstruktywną krytykę. :D

Edit: Poprawiłem nazwę Szweda:] Oraz żeby nie było niedomówień mapkę z Czarnieckim 8-)

http://zarekwar.blogspot.com/

Ostatnio zmieniony czw maja 27, 2010 9:48 pm przez zarek, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bitwy Historyczne - Bitwa pod Warką
Fältherren
Awatar użytkownika

Imho klasyczny przykład (obok chociażby Kircholmu, Kłuszyna czy Tczewa) bitwy której nie da się porządnie odwzorować na bitewnym stole, ale brawo za próbę :) Co do taboru - tam nie tylko były zapasy czy amunicja, ale i bogate łupy, dlatego też Szwedzi nie chcieli go porzucić.
Szwedzki d-ca to oczywiście Fryderyk von Baden-Durlach, pozbawiłeś go części tytułu ;)

Dla zainteresowanych:
ODB armii szwedzkiej:
viewtopic.php?f=3&t=75

ODB koronny:
viewtopic.php?f=2&t=71

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

zarek pisze:

Edit: Poprawiłem nazwę szweda:]

A możesz też zmienić 'Czarneckiego' na Czarnieckiego na mapce? ;)
Źle mi się to nazwisko kojarzy , połóżmy więc tamę polityce na tym forum :) ;)

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Kielce
Awatar użytkownika

zarek kawał dobrej roboty , wszystko z namaszczeniem przygotowane , brawo ...ja wciąż na etapie początkowego malowania modeli ...nie podejmę się rozegrania tego scenariusza

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

żałuję, że nie mogę rozegrać tego scenariusza (dopiero kompletuje podjazd iconPL )
kawał dobrej roboty BRAWO!!

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Kadrinazi pisze:
Imho klasyczny przykład (obok chociażby Kircholmu, Kłuszyna czy Tczewa) bitwy której nie da się porządnie odwzorować na bitewnym stole, ale brawo za próbę :)

Świetna robota! I zachęcająca do kolejnych badań-analiz-przygotowań kolejnych scenariuszy.

To bardzo dobry pomysł, warto podjąć próby przygotowania kolejnych bitew, nawet jeśli "nie da się porządnie odwzorować na bitewnym stole".

Bo czym jest wargaming, jeśli nie jedynie próbą odwzorowania rzeczywistej bitwy ;)

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik
Awatar użytkownika

Doskonały pomysł, chylę czoła.
Moim zdaniem, dywizja szwedzka powinna składać sie z trzech regimentów rajtarii najemnej ( Ahlefelda, Waldecka i Siegela). Jako jednostki nowo zaciężne, nie powinny mieć statusu weteranii. Do tego dorzuciłbym regiment rajtarii krajowej weteranów oraz regiment dragonów.
Co do sił Lubomirskiego i Czarneckiego, to znalazłem tylko info o 10 pułkach jazdy i kilkuset dragonach (ok. 8 tys), ale w związku z rabunkiem taborów magrabiego, zastanowiłbym się nad szerszym zastosowaniem zasady rabusie :D

Popisane:2ch.husarskie, 15ch.kozackich, 4ch.wolontarskie, 2ch.wołoskie, 2ch.tatarskie, 7ch.pancernych, 2ch.piechoty łanowej, ch.janczarów, 28k.rajtarów, 17k.piechoty, 9k.dragonów,2 j.nadwornej,13 dział, dowódcy i tabory

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

A z jakiej racji tam krajowi weterani? No i regiment Siegela to jakiś dziwny twór, którego nie potwierdzają inne ODBy.

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Kadrinazi pisze:
A z jakiej racji tam krajowi weterani? No i regiment Siegela to jakiś dziwny twór, którego nie potwierdzają inne ODBy.

Zapewne z HB-ka Skworody ;)

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

U tego pana to akurat nic nie dziwi, nawet jednostki których mogło nie być na polu bitwy (vide 'Hammerstein 1627') ;)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]