Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pt wrz 21, 2018 11:37 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Walka Patroli a wielkość terenu
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Dwie "dziury" zasad o terenach i ich wpływ na Walkę Patroli (nie dziwię się, że Lubelak wprowadził generator terenu dla swojej grupy)..

Zasady nie mówią jak mały może być teren, więc można wystawić 1mm zagajnik jako punkt do zbadania co jest zgodne z zasadami a sprzeczne z duchem scenariusza i jego zapisami o punktach do zbadania.

Wystawianie terenu nieprzekraczalnego jako elementu do zbadania. Jezioro 30x30 oznacza, że punkt nie zostanie nigdy zbadany. Sprzeczność z zapisami scenariusza - brak możliwości spełnienia warunków zwycięstwa. Oczywiście można wystawić jezioro tak, żeby uniemożliwić przeciwnikowi zgadanie najbliższego nam punktu od jego storny ale to już pewnie wiadomo :P

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Walka Patroli a wielkość terenu
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

O proszę, a pamiętam jak jeszcze przed Wilanowem zaciekle broniłeś poprawności zasad.
Szkoda że wcześniej nie słuchałeś swoich "ziomków" i dopiero pod wpływem coraz głośniejszych narzekań "zachodnich" graczy postanowiłeś zmienić pogląd.
Z tego co widzę, problem terenów to dla nich pikuś w porównaniu do trudności z przeprowadzaniem szarży czy kontrszarży incydentalnej.
IMO robisz problem z niczego, przecież wszystko jest ok i do dogadania przy stole między grającymi. ]:) :P
W tym miejscu (z dziką satysfakcją) pozdrawiam wszystkich konserwatywnych teoretyków zasad. :)

P.S. Życzę powodzenia w wypracowywaniu sposobu wystawiania terenów tak by było to zgodne z zasadami, było zbalansowane w stosunku do każdej armii i każdego scenariusza.
Z przyjemnością przetestuję i poddam ocenie produkt końcowy. ]:)

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Tak też myślałem, kwestia czasu aż zachodni gracze wynajdą te problemy. Poza tym wśród polskich graczy temat krążył od dawna więc to nic nowego.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

@ Lubelak:
Zasady są generalnie bardzo ok, czasem się trafią kwiatki ale to nie znaczy, że zasady są wypaczone (wypaczeni są niektórzy gracze, prawda?). Nie zmieniłem poglądu na temat zasad. Po prostu jeszcze na tę sytuację nie trafiłem - do dzisiaj. Nie oczekuję idealnego balansu. Nie ten poziom skomplikowania, żeby się w to wogóle bawić. Po prostu 1mm teren to bitewna "głupota". Tutaj oczywiście problem rozwiązują zapisy w regulaminie, że gra się terenami ORGANIZATORA. Fakt pozostaje jednak faktem. Brak zapisu o minimalnym rozmiarze terenu - a to można bardzo łatwo naprawić w Potopie.

Problemem też jest brak możliwości zbadania punktu. Wystawienie punktu w jeziorze tak, żeby utrudnić jego zbadanie to ciekawy wybieg i mnie się podoba ale brak możliwości wygrania scenariusza w stopniu dopuszczonym przez scenariusz jest błędem. Ba. Można być chamem i pozbawić przeciwnika np, podium, blokując 2 punkty takimi elementami terenu.

Przyznam, że z Twojej wypowiedzi nic dla tematu nie wynikło. Mam nadzieję, że nie będziesz takich rzeczy pisał przy okazji każdego mojego pytania o niejasność zasad, bo to trochę niepoważne a docinki i sarkazm, cytując Mistrza, "drugiej świeżości" (za to jaka dobra pamięć!). Przykre jest tylko to, że sam się nabijasz z możliwości kulturalnego rozwiązania sytuacji przy stole.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Z tego, co czytam w zasadach, to najpierw wystawia się punkty do zbadania, potem pozostałe. W jaki sposób punkt do zbadania może znajdować się na środku jeziora, jeśli tenże punkt powinien być "to rzeczywiste punkty orientacyjne - wzgórze, jakiś zagajnik, budynek, bród lub most na rzece itp", to ja nie wiem. To już raczej wspomniane jezioro jest tym punktem.

To jest raczej kwestia (jak to określił MiSiO) wypaczenia niektórych graczy, którym chęć wygrania przesłoniła zabawę i, niestety, pewnego rodzaju poddania się iconWG dyktatowi tychże.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Masz rację. Ten zapis jakby wyjaśnia numer ze jeziorem. Niestety nie jest dość stanowczy w zapisie, żeby uciąć problem. W każdym razie mnie wystarczy. Nasuwa się jednak inna wątpliwość t.j. ze całe wzgórze jest do zbadania a nie jego element.

Co do wzgórza jako punktu orientacyjnego to właśnie tutaj można wystawić 1mm wzgórze. Tzn NIE można, bo kopiec kreta nie daje żadnej wskazówki orientacyjnej ale literalnie można. Choć wydaje mi się, że intencje autora zasad, jak każdego prawa tez są istotne.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

W sumie nigdzie nie jest napisane, że nie można jako terenu wystawić legowiska smoka, zwróconego wejściem do strefy wystawienia wroga. Smok oczywiście wyłazi w I turze i rozwala całą armię wroga, wygrywasz 6(+tyle, ile punktów zbadasz):0, bo Ty się w tym czasie - powiedzmy - kryjesz za lasem. Jeśli ktoś tak gra, jak pisałeś, to moim zdaniem jest to całkiem logiczna i na podobnym poziomie reakcja.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Nie ma terenu Jama Smoka... Choć Kiedyś nie było też pola a jednak niektórzy je wystawiali.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

A gdzie w podręczniku jest spis terenów i napisane, że żadnych innych wystawić nie można?

Zresztą ok - nawet jeśli to terenem jest wzgórze - Z PIECZARĄ Z LEŻEM SMOKA :)

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

MiSiO pisze:
@ Lubelak:
Przyznam, że z Twojej wypowiedzi nic dla tematu nie wynikło.
Jak to nie wynikło? Spowodował, że jeden z największych "zasadowych konserwatystów" wspomniał o potrzebie naprawiania "dziury w zasadach" i to już w Potopie. :D Jeszcze trochę i zaczniesz pisać o Erracie 3.0 :-D
Cytuj:
Mam nadzieję, że nie będziesz takich rzeczy pisał przy okazji każdego mojego pytania o niejasność zasad, bo to trochę niepoważne a docinki i sarkazm, cytując Mistrza, "drugiej świeżości" (za to jaka dobra pamięć!).
Niepoważne jest wypowiadanie się w temacie o którym nie ma się zielonego pojęcia.
Jeszcze bardziej niepoważne jest zarzucanie przy tym ludziom złych intencji, kiedy de facto chcą tylko pomóc.
I tak, mam dobrą pamięć, szczególnie do sytuacji które wioną hipokryzją.
Cytuj:
Przykre jest tylko to, że sam się nabijasz z możliwości kulturalnego rozwiązania sytuacji przy stole.
Nabijam się z próby zrobienia z tego generalnej zasady. Jeżeli ktoś zna odrobinę "ludzką naturę", wie że w ferworze walki tzw. fair play potrafi być mocno subiektywne.
Skoro można dogadać się przy stole, to po co założyłeś ten temat?

Ponadto TAK, zdarzają się wypaczeni gracze - zaliczam do nich zarówno tych którzy dla wyniku potrafią wystawić 30 cm jezioro, jak i tych którzy twierdzą że "takie rzeczy się nie zdarzają" i próbują bojkotować pozytywne działania innych "świadomych" graczy. Skoro rozwiązanie problemu z minimalnym terenem jest takie proste, z chęcią zapoznam się z tym pomysłem - uchylisz rąbka tajemnicy? Oczywiście nie mówię tu o martwej zasadzie "tereny Organizatora", bo na chwilę obecną, żaden znany mi turniej (poza powergamerskim Lublinem), nie był w stanie zagwarantować pełnej gamy terenów zgodnych z zasadami/fair play i wymagał od graczy kreatywnego zastępowania ich quazi-terenami.

Wracając do meritum - w Lublinie mamy zasadę która nie pozwala wystawiać terenów uniemożliwiających realizację zadań scenariusza (punkt może być w jeziorze, ale maksymalnie do 9,99 cm od jego brzegu).

Teren w walce patroli "powinien być terenem" - w powergamerskim Lublinie gramy że MUSI być terenem i tym samy problem z "krecimi kopcami" mamy rozwiązany. Problem "smoczej jamy" rozwiązuje baza terenów oparta o podręcznik i erratę. Niby wyraz MUSI można dogadać przed grą pytanie tylko co w przypadku gdy jeden gra piechotą a drugi kawalerią. Co jeżeli jeden przyjechał z Poznania i gra że "może być terenem", a drugi przyjechał z Krakowa i zawsze wystawiał "krecie kopce" walcząc swoim RON-em w walce patroli? Jaki kompromis zastosować żeby był balans, zgodność z zasadami no i oczywiście żeby po rozstawieniu terenów dalej było miło przy stole? :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]