Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz sie 25, 2019 3:32 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Niezwyciężeni (nowy historyczny pdf)
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Cytuj:
To może zerknijmy do pdf-a.
"+1 PS za wystawienie rajtarów krajowych w podstawie podjazdu."
"+2 PS za wystawienie na pozostałych poziomach."

Nie wiem jak dla reszty, ale ten zapis jest dla mnie jednoznaczny.
Kupuję rajtarów na poziomie 4 PS płacę +1 i biorę wszystko co jest.
Kupuję na poziomie 5PS+ płacę +2 i biorę wszystko co jest.
Żeby zapis potwierdzał "Twoją " (oficjalną?) wersję, powinien brzmieć chociażby tak jak ten na str 117 "Potopu", przy partii wolontarskiej Oskierki.

prawdopodobnie widzę jaka jest różnica w naszej interpretacji - Ty czytasz ten zacytowany fragment jako jeden ciąg, ja patrze na niego jak na dwa odrębne zdania, dokładnie gdzie Ty postawiłeś kropkę:

+1 PS za wystawienie rajtarów krajowych w podstawie podjazdu - nie ma zapisu, że nie mogę na innych poziomach niż podstawowy wykupić ich.

+2 PS za wystawienie na pozostałych poziomach - tak samo, nie ma obowiązku kupowania tego poziomu.

Widzę to tak samo jak wozy w Kozackim podjeździe podręcznikowym: +1 PS za dwa wozy taborowe nie masz zapisu, że trzeba kupić wszystkie, gdyby pójść tym tokiem myślenia, to trzeba byłoby wykupić wszystkie wozy na każdym poziomie, a tak nie jest.

Co do mojego wyniku, to miło mi ze nas porównujesz, ale ja na turnieje jeżdżę jako statysta bardziej co widać po moich "osiągnięciach" :)

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

Sensowne jest to co napisał Adrian, ale mimo wszystko przychylam się do poglądu Lubelaka. Świeży jestem, ale postaram się to sensownie uargumentować.

Na stronie 175 podręcznika głównego jest przykład budowania podjazdu i wyraźnie tam napisano, że "Po prawej mamy dodatkowych Dowódców i Jednostki. Dowódcy ci i jednostki dostępne są od konkretnego poziomu. Zazwyczaj podstawki w jednostkach dodatkowych są szare ale mogą zdarzyć się czarne - oznacza to, że przy określonym poziomie otrzymujemy takie podstawki za darmo."
Może nie bezpośrednio to widać z zapisu, ale wydaje mi się, że wykupując silniejsze w PS poziomy NIE mamy opcji wyboru wstecz, tylko - jak wskazuje cytat - "przy określonym poziomie otrzymujemy".

W omawianej przez was sytuacji, decydując się na poziom PS: 5 z mamy dostęp do czterech podstawek Rajtarów krajowych, a koszt na dole jest +2 PS.
Tylko i wyłącznie grając podstawą podjazdu możemy kupić trzy podstawki za +1 PS, bo tylko wtedy te trzy są w odpowiednim poziomie.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Przykład z wozami taborowymi kompletnie tutaj nie pasuje.
Przy wozach masz standardowy zapis "za +1 PS dokupujesz x podstawek" i tyle.
Nie ma żadnych dodatkowych warunków, że musisz wziąć x podstawek lub że musisz wykupić wszystko na danym poziomie.
Przy Niezwyciężonych masz dodatkowe zastrzeżenie - chcesz rajtarów krajowych na poziomie 5PS+ to płacisz 2 PS-y.
Tak więc już samo wejście na poziom 5PS + powoduje konieczność zapłaty za krajowych.

Jeżeli ma być inaczej, pdf do poprawy, tak jak napisał NetCop.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Blak pisze:
Na stronie 175 podręcznika głównego jest przykład budowania podjazdu i wyraźnie tam napisano, że "Po prawej mamy dodatkowych Dowódców i Jednostki. Dowódcy ci i jednostki dostępne są od konkretnego poziomu. Zazwyczaj podstawki w jednostkach dodatkowych są szare ale mogą zdarzyć się czarne - oznacza to, że przy określonym poziomie otrzymujemy takie podstawki za darmo."
Może nie bezpośrednio to widać z zapisu, ale wydaje mi się, że wykupując silniejsze w PS poziomy NIE mamy opcji wyboru wstecz, tylko - jak wskazuje cytat - "przy określonym poziomie otrzymujemy".

Oczywiście że możesz zawsze wystawić mniej niż "przysługuje". Najprostszy przykład - kupuje wolontarzy w koronnym 1653-1657 "maksymalnym" za 1 PS wszystkich ( +1 Ps za wystawienie wolontarzy niezależnie od ich ilości) a mam kaprys wystawić tylko 3 podstawki i nikt nie zmusi mnie do wystawienia wszystkich 6 podstawek. Inaczej już w litewskim 1655-1661 gdzie napisane jest "+ 1 PS za wystawienie wolontarzy (w ilości pokazanej na liście)" ale tu też krzyknę "aurea libertas!" :D.

A tak poważnie, to pierwsze nie bawiłbym się w tak zawiłe rozbijanie na atomy zdań z zasad, a po drugie mimo wszytko Kadrinazi jest współtwórcą "Niezwyciężonych" i jego zdanie dla mnie się jednak liczy. :) Oczywiście o ile się to nie zmieni po konsultacjach na gorącej linii Edynburg-Wilanów, to nasza dyskusja jest czysto akademicka :)

Ostatnio zmieniony śr sty 07, 2015 12:10 am przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

Masz rację z tymi atomami, ale jak widać po tym zapisie:
Kadrinazi pisze:
Zawsze interpretowałem ten zapis w sposób w jaki to przedstawiłem. Skonsultuję to oczywiście z Rafałem, jeżeli jego wizja jest zbieżna z Waszą to nie omieszkam tego wyprostować na forum.

Kadrinazi nie był twórcą tego zapisu i, jak my wszyscy, ma swoją interpretacje.

Poczekamy, zobaczymy.;)

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Ja to interpretuję jak powyżej napisał Blak.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Rafał przemówił :) 3 podstawki (kosztujące 1 PS) można faktycznie wystawić tylko i wyłącznie przy podstawie podjazdu, na wyższych poziomach krajowi kosztują 2 PS i wystawia się odpowiednią liczbę podstawek dla danego poziomu.
Za wprowadzenie w błąd wszystkich zainteresowanych przepraszam, jak widać nawet nawet współautorzy danych zasad mogą na jedną rzecz patrzeć w różny sposób :)

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

trudno, major niezwyciężonych pójdzie sobie szukać innej armii :)

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Adrian pisze:
trudno, major niezwyciężonych pójdzie sobie szukać innej armii :)
A tam, Niezwyciężeni i tak są przegięci. :D

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Jak nazwa wskazuje, a ja nie rezygnuje z "Niezwyciężonych", ja rezygnuje z majora za 11 PS, zresztą i tak dowódcy są teraz tylko znacznikami w armiach :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]