Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt gru 10, 2019 10:17 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zgrupowanie - porady i szachrajstwa
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Czekam na podręcznik. W między czasie przeczytałem wersję beta i nasuwa mi się kilka pytań.

1. Koszty podstaw zgrupowań nie różnią się mocno a koszt np. szwedzkiej i polskiej armii z III poziomu to ok 2-4PS różnicy. Równocześnie impet RON jest trudny do przeoczenia. Jeśli dodamy do tego obniżenie Motywacji oparte na jednostkach uciekających to piesze wojska szwedzkie mogą skończyć grę po pierwszej, polskiej/tureckiej szarży. Pytanie jak to kontrować...

2. Bardzo ciekawym elementem są wozy. Pomijając ZAO, które jest jednym z ciekawszych elementów nowego formatu, to wóz jest świetnym elementem "darmowego" umocnienia. Jak można się nim zasłonić? tzn. w obronie rozumiem jak. Stawiam wóz z "obroną", bokiem. Przed wybranym skwadronem. Przesuwam go po 2cm na turę i tyle. Ofensywnie nie da się wozu poruszać bokiem na 10cm, prawda? P.S. Pojedynczy wóz może marszować?

3. Przewaga bycia obrońcą - efekty za różnice PS są mocno rożne. Można trafić nieźle albo w płot. Czy celowe "zaniżanie" siły zgrupowania, poza oczywistą przewagą wynikająca z faktu, że piechota się nadaje lepiej do obrony, ma sens w kontekście efektów jakie można wylosować z różnicy PS?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zgrupowanie - porady i szachrajstwa
Rotmistrz
Awatar użytkownika

1. W przypadku garnizonowego zgrupowania szwedzkiego trzeba liczyć na pikinierów i "walory naturalne" pola bitwy. W czystym polu muszkieterzy mają nikłe szanse na powstrzymanie szarży pancernych lub husarii. Jeżeli ma się odpowiednie umiejętności w graniu piechotą to impet RON-u traci na znaczeniu z powodu pikinierów (piki, brak impetu, wysoka dyscyplina, pierwsze uderzenie, walka z dwóch szeregów) i siły ostrzału. Do tego ciężkie i lekkie działa, i RON ma poważne problemy. Zgrupowanie dla Szwecji jest o tyle fajne że można stworzyć w sumie dwie batalie, a to już coś :)

2. Wóz jak wóz. Nie jest amunicyjny (jeszcze, może coś się zmieni w nowym podręczniku... ;) ) więc nie wybucha. Może posłużyć jak normalna ruchoma przeszkoda. Piechota z obrona za tym to coś z czym kawaleria może sobie nie poradzić, zwłaszcza w jakimś wąskim gardle między zagajnikami.

3. Ja jestem za wystawianiem jak największych zgrupowań. Jeżeli ktoś liczy że efekty wygrają za niego to można się na tym łatwo przejechać. Lepiej wystawić się jako silniejszy i przyjąć na klatę 1-2 efekty - które na tą chwilę nie powalają - niż patrzeć jak silniejszy przeciwnik zaczyna cię okrążać lub przebija się przez Ciebie bo poskąpiłeś punktu na działo (a one rozstrzygają bitwy jak to powiedział Karol Gustav w Potopie :) ) To samo się tyczy scenariusza. Jak masz dobrze zbalansowaną armię to nie ważne czy atakujesz czy się bronisz.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Zauważyłem, żze w zgrupowaniu garnizonowym zniknęła opcja pieszego dowódcy. Przyznam, że tochę to dziwne.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Pierwszy pomysł na dużo i tanio. Zgrupowanie garnizonowe. Oszczędzamy PS na wozie transportowym:

-skwadron dragonów weteranów- 6 podstawek (jako straż przednią),

- skwadron rajtarów najemnych weteranów- 5 podstawek (w pancerzach), arkebuzy
-2 skawdrony muszkieterów nowego typu 2x6 podstawek
- skwadron pikinierow najemmych - 5 podstawek
- skwadron rajtarów- 3 podstawki
- skwadron muszkieterów weteranów - 5 podstawek
- skwadron pikinierów, weteranów - 4 podstawki
-pułkownik ##
- podpułkownik #
-wóz z amunicją
-regimentówka x2
-działo 6f
Razem wychodzi 24 PS, 22 motywacji

Ostatnio zmieniony śr wrz 05, 2018 6:25 pm przez MiSiO, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Jutro w pole wyjdzie zgrupowanie garnizonowe - ale z większą ilością konnicy, armat i punktów rozkazów. A zatem i droższe. Zobaczymy, czy skuteczne.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Można dodać jeszcze jedną regimentówkę i 3 rajtarów (za 2 PS). Daj znać jak poszło.

Kusi mnie też 4ka rajtarów w pancerzach zamiast pikinierów na ostatnim poziomie. Wtedy zamiast hiszpańskich muszkietów można wystawić weteranów nowego typu. Tylko 1 skwadron muszkietów pozostałby bez ochrony pik (da się przeżyć).

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

MiSiO pisze:
Tylko 1 skwadron muszkietów pozostałby bez ochrony pik (da się przeżyć).

I wtedy wchodzi wóz z zaopatrzeniem, cały na biało. Polecam lekturę zasad do walki i strzelania zza wozów. Toż to prezent od szwedzkiego świętego Mikołaja :)

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

A to pewnie. Do obrony idealny! Trudniej się niem w natarciu zasłonić.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Pola Chwały za mną. Chwały nie było zbyt wiele. Pola sporo. Często ornego.

Grałem listą na 21PS i listą na 25PS. Obie garnizonowe. Grałem w sumie na 5+3 podstawkach rajtarów i myślę, że to była największa wada obu list. Na pewno na 25PS postaram się zamienić pikinierów weteranów na rajtarów weteranów (pojawia się problem ZAO). 3 PS za 4 podstawki to dość drogo ale brak w jeździe był odczuwalny. Zawsze brakowało jednego skwadronu. Choćby 3-4 podstawkowego.

Jeśli chodzi o przeciwników, to zgodnie z przewidywaniami, RON grał na dużych PS a Turcja na niskich. Dlatego rozpiski na duże i małe punkty to dobry pomysł. Przynajmniej na mój obecny stan wiedzy. No i w końcu miło było postrzelać ze średniego działa!

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Lubię duże armie.

Właściwie oprócz chłopów, mam wszystko do wystawienia Zgrupowania "terytorialsów" Roberta Douglasa.

Moja propozycja Zgrupowania Wojska Obrony Terytorialnej.

https://swawolnik.blogspot.com/2019/10/zgrupowanie-wojsk-obrony-terytorialnej.html

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]