Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn lip 16, 2018 1:13 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Podjazd Szwedzki - krok po kroku
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

A ja polecam washe army paintera w trzech odcieniach

Odpowiedz z cytatem  
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Wracam do malowania :D

Teksty i fotki prosto z bloga:

Cytuj:
Niektórzy z Was na pewno się ucieszą – wracam do Ogniem i Mieczem! Postanowiłem przede wszystkim kończyć projekty już rozgrzebane, i na pierwszy plan wszedł „Podjazd szwedzki krok po kroku”. Oczywiście jak zawsze, będę mało wierny jednemu projektowi, ale mam nadzieję jak najszybciej skończyć jego malowanie i raportowanie. Jeśli ktoś chce znaleźć szybko poprzednie odcinki, wystarczy w wyszukiwarce blogowej na samym dole strony wrzucić „Podjazd Szwecji SWE-12 krok po kroku” a znajdą się poprzednie odcinki. Na końcu projektu wrzucę poukładane linki do wszystkich odcinków.

No to wracamy: w poprzednimu odcinku washowałem podstawkę pułkownika, teraz przyszedł czas na rozjaśnianie. Staram sie w tym momencie zostawić cienie jakie powstały po Badab Black, na poczatku używam tych samych kolorów jakimi malowałem figurki na początku, a następnie rozjaśniam je odpowiednimi kolorami lub mieszankami. W tym etapie maluję też różne szczegóły (oczy i ogólnie twarze, motyw na trąbce…). Przykleiłem też sztandar – w miejscu połączenia z drzewcem, używając wykałaczki zapuszczam delikatnie po kilka kropli Super Glue – żeby nie zabrudzić sztandaru (co nie zawsze się udaje) a jednocześnie aby mocne trzymał się drzewca. Czasami używam też delikatnie Super Glue na rogach sztandarów – lubią się czasami rozklejać. Brzegi sztandaru retuszuję odpowiednim kolorem.

Obrazek
Cytuj:
Po wyschnięciu farb figurki pokrywam matowym lakierem Vallejo – Matt Varnish. Lakier trzeba przed użyciem bardzo dobrze wymieszać. Ostrożnie też trzeba lakierować sztandar – potrafi trochę rozmyć farbki używane do retuszowania.

Obrazek
Cytuj:
Po wyschnięciu lakieru – warto poczekać, odklejam kartonowe podstawki spod figurek. Widać moje oznaczenia położenia figurki. O ile w przypadku podstawki pułkownika jest to raczej formalność, to malując np. 4 podstawki dragonów, takie oznaczenie bardzo pomaga. Przypomnę też o szlifowaniu krawędzi podstwek (obecnie Wargamer zaczął dorzucać podstawki plastikowe, ale także te lekko szlifuję na krawędziach – kiedy są lekko zaokrąglone, farba i lakier trzymają się o wiele lepiej). Ustawiam figurki na podstawce, trzeba pamiętać o kawałku wolnej przestrzeni z brzegu – pułkownik (czy inne podstawki) będzie stał obok innych oddziałów, lepiej żeby sobie szablą czy łokciem oczu nie wydłubali (a tym bardzie zdarli farbki). Figurki przyklejam Super Glue.

Obrazek
Cytuj:
Kiedy wyschnie Super Glue, zajmuję się „ziemią”. Ostrożnie pokrywam podstawkę Wikolem, bardzo ostrożnie trzeba to robić wokó nóg końskich. Zasypuję piaskiem, odstawiam do wyschnięcią (najlepiej doba), a po wyschnięciu, starym, lekko sztywnym pędzlem oczyszczam podstawkę z nadmiaru piasku.

Obrazek
Cytuj:
Malowanie podstawki. Kolory, których używam od dłuższego czasu są raczej z nietypowej palety, kiedyś taki zestaw sobie wybrałem, spodobał mi się – bo jest dość „ziemisty”, i stosuję. Kolory od najciemniejszego: Vallejo 70897 Bronze Green, Vallejo 70880 Khaki Grey, GW Bleached Bone. Na koniec poprawiam jeszcze raz brzegi Bronze Green, a kiedy wyschnie, brzegi podstawki porządnie lakieruję. Malując ziemię, czasami mocniej docisnę pędzel, widać takie jaśniejsze plamy. Kiepsko to wygląda, ale na tym etapie się tym nie przejmuję – na tych miejscach posieję trawę.

Obrazek
Cytuj:
Lakier na brzegu podstawki wysechł, czas na sianie. Najpierw kwiatki – kupiłem kiedyś fajny, duży zestaw kwiatków (żółte, białe i czerwone), postanowiłem cały podjazd szwedzki „obsiać” kaczeńcami (lub żonkilami :-). Najpierw Wikolem przyklejam taką kępkę kwiatów, następnie na podstawce umieszczam „plamki” wikolu, które obsypuję trawką elektrostatyczną. Po wyschnięciu (znowu doba, lub przynajmniej noc) całość obsypuję z nieprzyklejonej trawki. Do nakładania Wikolu używam starego pędzelka, którego końcówkę ściąłem na ostro i płasko – dzięki temu mogę klej nakładać dość precyzyjnie.

Obrazek
Cytuj:
Pierwsza podstawka gotowa. Pułkownik zaczyna zbierać kolejne podstawki do podjazdu.

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Super poradnik, witaj ponownie :)

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

Zwierzak wrócił do żywych! :)

Odpowiedz z cytatem  
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Żyję, potwierdzam powrót do OiM. Nie wiem czy uda mi się powtórzyć osiągnięcie 2012 roku, ale zamierzam przede wszystkim pokończyć rozgrzebane projekty.

Cytuj:
Po pułkowniku biorę się za podstawki piesze – artylerię i dragonów. Na początku będę robił te podstawki jednocześnie – szybciej. Tak więc – na początek wikol i piasek na podstawki.

Obrazek

Cytuj:
Nakładanie podkładu.

Obrazek

Cytuj:
Malowanie ziemi tradycyjne: Vallejo 70897 Bronze Green, Vallejo 70880 Khaki Grey, GW Bleached Bone. Następnie polakierowałem brzegi podstawek.

Obrazek

Cytuj:
Na początek biorę się za artylerią. Nakładam kolory podstawowe. Tak jak widać na zdjęciu, każdy wybierze ze swojej palety odpowiednie barwy.

Obrazek

Cytuj:
Wash Badab Black na całą powierzchnię figurek i działka.

Obrazek

Cytuj:
Po wyschnięciu washa rozjaśniam kolorki, domalowywują szczegóły. Ten etap lubię – spod ciemniego washa wychodzi coś fajnego i miłego dla oka.

Obrazek

Cytuj:
Obowiązkowy etap – lakierowanie. Musi być, dzieki temu figurki wytrwają dłużej na polu walki.

Obrazek

Cytuj:
Żonkile i kaczeńce rokwitają na zielonej łące – obsadzenie podstawki artylerii.

Obrazek

Cytuj:
Po wyschnięciu wikolu pod trawką, i oczyszczeniu z nadmiaru trawki elektrostatycznej mam gotową drugą podstawkę podjazdu szwedzkiego. Działko regimentowe stawia się na polu walki. Działo oczywiście nie jest przyklejone do podstawki.

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Jak zwykle trzymasz poziom ale wydaje mi się że działo powinno być spiżowe w artylerii tak nowoczesnej jak iconSWE żelaznych już prawie nie było.

Odpowiedz z cytatem  
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Cytuj:
Jeśli chodzi o artylerię, to wrócę do tematu – przemaluję działo, coby było historycznie. Przejrzałem zdjęcia – rzeczywiście kolor był „niemetalowy”.

Na warsztacie dragoni w wersji pieszej. Kolory zróżnicowane, przewija się jednak zieleń (taki kolor, jako dominujący, wybrałem dla podjazdu).

Obrazek

Cytuj:
Wash, „zbrzydzenie” figurek. Dopiero teraz nastąpi rozjaśnianie i wykańczanie malowania figurek.

Obrazek

Cytuj:
Pominąłem zdjęcie z sadzenia trawy i kwiatów – etapy identyczne, jak przy pułkowniku i regimentówki. Piesze podstawki dragonów już gotowe.

Obrazek

Cytuj:
Na tym etapie podjazd szwedzki wygląda tak:

Obrazek

Cytuj:
Dragoni pieszo są już gotowi, teraz trzeba ich wsadzić na koniki. Przygotowanie figurek i nałożenie podkladu już pokazałem, na pierwszy front idzie nałozenie podstawowych kolorów. Chyba już pisałem, że jako wyróżniający kolor w podjeździe postanowiłem użyć zieleni. Nie dałem tego koloru na każdą figurkę, ale przewija się na różnych elementach. Historycznie szwedzi nie byli umundurowani jednolicie, ale też szaro-burej masy z nich nie zrobię, wszystko byłoby takie samo. Tak więc, aby jakiś oddział wyróżnic daję kolor wspólny dla oddziału.

Obrazek

Cytuj:
Tak jak zawsze, na kolory podstawowe kładę washa GW – Nuln Oil (Badab Black), a kiedy wyschnie po kolei rozjaśniam kolory. To też moment na domalowywanie i uzupełnianie szczegółów. Figurki już „żyją”.

Obrazek

Cytuj:
Pokryłem obowiązkowo figurki matowym lakierem Vallejo. Jednocześnie, kiedy lakier sechł, wziąłem do ręki pilnik i oszlifowałem krawędzie podstawek dla dragonów.

Obrazek

Cytuj:
Figurki polakierowane, można je narazić da chwytanie w łapska. Etap przyklejania do podstawek.

Obrazek

Cytuj:
Dragoni jeżdża już po piasku. Przypomnę tylko – Wikolowi trzeba dać czas na wyschnięcie!

Obrazek

Cytuj:
Malowanie ziemi. To już moja świecka tradycja: Vallejo 70897 Bronze Green, Vallejo 70880 Khaki Grey, GW Bleached Bone. Na koniec Matt Varnish na krawędzie podstawek.

Obrazek

Cytuj:
Trawka posiana, kaczeńce i żonkile kwitną, dragoni konno gotowi.

Obrazek

Cytuj:
Po skończeniu konnych dragonów podjazd prezentuje się jak na zdjęciu, Do ukończenia projektu zostały mi do pomalowania 4 podstawki rajtarów – już się prawie kończą malować…

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Podjazd skończyłem malować jeszcze przed wakacjami, ale przegapiłem wrzucenie raportu na forum. Nadrabiam.

Cytuj:
Ostatni etap pracy nad podjazdem szwedzkim – biorę się za 4 podstawki rajtarów. Na początku oczywiście czarny podkład.

Obrazek

Cytuj:
Kolory podstawowe. Tak jak w przypadku innych podstawek, różnicuję kolory – nie było to wojsko w jednakowych mundurach, choć wyróżniającym się kolorem pozostaje zielony.

Obrazek

Cytuj:
Figurki zalewam washem Nuln Oil. Wash trochę rozcieńczam wodą, żeby nie był zbyt gęsty/ciemny. Chodzi o to, aby gromadził się na wgłębieniach w rzeźbie figurek, a nie na całej powierzchni.

Obrazek

Cytuj:
Rozjaśniam figurki i maluję szczegóły. W tym etapie warto się porządnie przyłożyć do precyzyjnego malowania.

Obrazek

Cytuj:
Rajtarzy ładnie polakierowani nie będą się bali kontaktu z łapskami w trakcie grania.

Obrazek

Cytuj:
Położyłem ziemię na podstawkach, ten etap dobrze pokazałem przy poprzednich figurkach.

Obrazek

Cytuj:
Finisz!!! Zasiałem już trawę i kaczeńce na ostatnich podstawkach podjazdu szwedzkiego.

Obrazek

Cytuj:
Gotowe 2 skwadrony rajtarów szwedzkich (w sumie to fińskich).

Obrazek

Cytuj:
Podjazd szwdzki ukończony. Pułkownik, 2 skwadrony po 2 podstawki dragonów (w wersji konnej i pieszej), artyleria regimentowa, 2 skwadrony po 2 podstawki rajtarów. Pozwala to wystawić podjazd „Oddział wydzielony 1648-60″ na podstawowym poziomie za 5 PS. Zagrać można, choć jest to raczej podstawa do rozbudowy podjazdu. Ładny kawałek „Ogniem i Mieczem”.

Obrazek

Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]