Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr gru 12, 2018 7:42 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dyskusja o modelach WARGAMER
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Kolory wyglądają wyjątkowo jaskrawo. Czy to co mają na sobie to skórzane kolety? Jest bardzo nie prawdopodobne żeby dragoni tak szwedzkiej a już na pewno polsko-litewskiej armii mogli je nosić. W armii szwedzkiej owego czasu dominowała półdługa kurtka sukienna w jednolitym kolorze z rękawami. Sięgała mniej więcej do połowy ud. Kolety były w użyciu, ale w rajtarii. Tak szwedzkiej narodowej, jak i najemnej. Tak samo w rajtarii RON. A i to nie koniecznie bo znane są informacje oparte o obraz A.van Westervelta przedstawiający wjazd wojsk Janusza Radziwiłła do Kijowa gdzie rajtarzy litewscy ubrani są na zielono ale nie mają koletów. Oprócz tego koletów mogli używać oficerowie, tak piechoty i dragonii szwedzkiej jak i polskich formacji autoramentu cudzoziemskiego. Przekonanie o wszechobecności koletu bardzo się tu rozpowszechniło,więc dlatego chyba pora rozpocząć małą krucjatę przeciw temu ;)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Korpus (inflancki) Magnusa Gabriela de la Gardie 4/08/1655
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Kolety są malowane nie na skórzano, ale w jaśniejszej tonacji, zieleń na rękawach to Dark Angels Green i Snot Green, pióra są rzeczywiście rozjaśniane - Scorpion Green. Te kontrasty to wina trochę przyciemnego zdjęcia, które rozjaśniłem w Photoshopie - w realu wydawało mi się, że rękawy są zbyt ciemne... i myślałem o razjaśnianiu. A jeśli chodzi o kolety - z tego co zauważyłem, piesi dragoni wszyscy są tak ubrani. Konni zresztą też.
Dark Angels Green
Obrazek
Snot Green
Obrazek
Scorpion Green
Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik
Awatar użytkownika

dobywszypałasza pisze:
Czy to co mają na sobie to skórzane kolety? Jest bardzo nie prawdopodobne żeby dragoni tak szwedzkiej a już na pewno polsko-litewskiej armii mogli je nosić.

Ale wiesz, figurki dość trudno przebrać w coś innego ;)

Zwierzaku, może niepotrzebnie dałeś ten Scorpion Green, to bardzo "żarówiasta" farba, kiedyś miałem wrażenie , że świeci w ciemnościach.
Jeśli można zasugerować, to przyciemnij trochę tą zieleń. Oczywiście jeśli to nie efekt fotografii, bo faktycznie może wyglądać ok, zdjęcia często kłamią.

http://www.strategie.net.pl

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

W takim razie pytanie trzeba zadać rzeźbiarzowi modeli - skąd brał inspiracje?

Odpowiedz z cytatem  
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Ale Scorpion Green dałem tylko na pióra na kapeluszach. Koszule są Snot Green, Wydaje mi się dość ciemne...

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik
Awatar użytkownika

zwierzak777 pisze:
Ale Scorpion Green dałem tylko na pióra na kapeluszach. Koszule są Snot Green, Wydaje mi się dość ciemne...

W sumie racja, może dlatego aż tak bardzo je widać na tle brązowych ubrań i koni. Nie ma co kombinować, jest ok!

http://www.strategie.net.pl

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

zwierzak777 pisze:
Kolety są malowane nie na skórzano, ale w jaśniejszej tonacji, zieleń na rękawach to Dark Angels Green i Snot Green, pióra są rzeczywiście rozjaśniane - Scorpion Green. Te kontrasty to wina trochę przyciemnego zdjęcia, które rozjaśniłem w Photoshopie - w realu wydawało mi się, że rękawy są zbyt ciemne... i myślałem o razjaśnianiu. A jeśli chodzi o kolety - z tego co zauważyłem, piesi dragoni wszyscy są tak ubrani. Konni zresztą też.

Ok, zatem krucjaty ciąg dalszy. :)Na wstępie zaznaczę po raz kolejny, że każdy ma prawo malować figurki tak jak sam uważa za stosowne i ciekawe.Figurki mają się podobać przede wszystkim samym autorom i to jest najważniejsze. Proszę więc nie traktować moich wypowiedzi jako formę jakiegokolwiek ataku. Moim celem jest tylko pomoc w historycznym odwzorowaniu tychże figurek ;)
Skóra używana do wyrobu koletów może mieć baaardzo różne odcienie, jeśli nie masz odpowiednich info o koletach mogę wysłać kilka 'fotek' różnych egzemplarzy. Skóra na kolety powinna być matowo wykończona (tzw zamszowa) Na pewno używano do tego celu bardzo wielu rodzajów skór,co w połączeniu z różnymi wykonawcami dało mnogość odcieni. Ja nie wnikam jakie były Twoje założenia co do pokazania odzieży dragonów. Ja oceniam tylko to co widzę na fotografii.A widzę 'bezrękawnik' w kolorze brązowym -w domyśle skórzany kolet. Problem polega na tym że tak jak napisałem wcześniej, powszechna była kurtka sukienna z rękawami, to co okrywa tułów nie jest innego koloru niż rękawy. Długość kurtki powinna sięgać mniej więcej do połowy ud. Kolety ówczesne bardzo często miały rękawy(tak jak np. kolet Gustawa Adolfa użyty pod Tczewem czy Lutzen. Rękawy mogły być zarówno skórzane jak i z tkaniny, bardzo często zdobnej paskami jak np choćby na moim awatarze. Pytanie : gdzie zauważyłeś dragonów szwedzkich ubranych w kolety skórzane :?: Dragoni to tylko konna piechota i to czasem w sensie dosłownym. Jej ubiór musi być zatem zbliżony wyglądem do piechoty( może za wyjątkiem wysokich butów do jazdy konnej , aczkolwiek w opracowaniach okresu TYW można spotkać dragonów w płytkich trzewikach piechoty.Wg moich informacji ani w dragonii ani tym bardziej w piechocie koletów skórzanych być nie powinno. ;) Co do kolorystyki, to kolory które zastosowałeś mogłyby sugerować że do produkcji uniformów zastosowano sukno najwyższej klasy, tymczasem na szwedzkie ubiory wojskowe przeznaczano tkaniny podłego gatunku co pociąga za sobą zarówno rodzaj jak i nasycenie barwnikiem.Ubiory 'państwowe' powinny więc być bardzo stonowane. ;)
Jarku zapewniam Cię że figurki da się 'ubrać' w proste kurtki sukienne, nie koniecznie w kolety skórzane. ;)

Odpowiedz z cytatem  
Kronikarz Nadworny
Awatar użytkownika

Moi dragoni chodzili po lepszych krawcach :) a bezrękawniki są już tak chyba rzeźbione... Normalnie boję się pokazywać kolejne podstawki, bo jeśli jedna takie dyskusje i gromy rozpętała... a jak zacznę malownanie piechoty :-( już się boję, chyba po prostu poczekam aż pojedziecie na wakacje, albo nie będę w ogóle pokazywał :P a co...
Na serio - nie jestem historykiem, ani wybitnym malarzem, kiedy dowiedziałem się, że dragoni nie ubierali się w skóry, wziąłem farbki, które miałem, sugerowałem się też zdjęciem wargamera, i pomalowałem. Przepraszam stróżów koszerności, ale takie same będą kolejne elementy (9 pieszych i 9 konnych). Ale oczywiście piszcie dalej - wielu rzeczy się dowiedziałem... choć nie do wszystkich się dostosowałem i dostosuję, ale to już wina warsztatu i narzędzi.
W piątek będę w Warszawie, pochwalę się figurkami husarii, wezmę też dragonów i kilku rajtarów. Można będzie w realu zobaczyć. Planuje też zakupy na kolejne oddziały do korpusu - piechota i pułkownikowie (wszystkich od razu) oraz głównodowodzący.

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

zwierzak777 pisze:
. Chciałbym zrobić właśnie te wojska, i w związku z tym mam pytania, dużo pytań.
1. Jak wygląda liczebność oddziałów przełożona na realia OiM?
2. Jak wyglądają sztandary poszczególnych formacji/oddziałów, czy można historycznie je odtworzyć, może jakieś spekulacje lub podpowiedzi.
3. No i ogólnie kolorystyka poszczególnych oddziałów, jakis kolor szczególny?

Sam się prosiłeś mój drogi Zwierzaku :)
Wydaje mi się, że rady od stróżów koszerności (Arturze, mamy sygnaturkę do profilu? ]:) ) mogą się tylko przydać. Oczywiście od każdego z graczy zależy, czy i w jaki sposób się do nich zastosuje, ale ja osobiście nie widzę nic złego w wypisywaniu tak interesujących informacji jakie można znaleźć np. w ostatnim poście Artura o koletach.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

zwierzak777 pisze:
Moi dragoni chodzili po lepszych krawcach :) a bezrękawniki są już tak chyba rzeźbione... Normalnie boję się pokazywać kolejne podstawki, bo jeśli jedna takie dyskusje i gromy rozpętała... a jak zacznę malownanie piechoty :-( już się boję, chyba po prostu poczekam aż pojedziecie na wakacje, albo nie będę w ogóle pokazywał :P a co...

Widziałem już tysiące figurek historycznych, a pierwsze na co zwracam uwagę jest to czy zrobiona i pomalowana jest historycznie, o wiele mniej interesuje mnie jakimi technikami jest zrobiona i czy jest skrajnie estetyczna. Jeśli figurka ma uchodzić za historyczną , to należy stosować się do ówczesnych kanonów. Jak je znaleźć? Trzeba o tym napisać :) . Czy to nie wydaje się oczywiste? ;) Przecież forum m.in. po to istnieje. Bać się nie ma czego. ]:( :D A wina nie jest ani warsztatu materiałów, farb czy braku informacji tylko braku dobrej woli ;)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]