Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn cze 18, 2018 1:34 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pochylone kopie - husaria, sipahowie, zaciezna, etc...
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Cześć!

Tworząc pierwszą chorągiew husarii wpadłem na pomysł konwersji modeli tak, aby jeździec trzymał kopię pochyloną, jednak z wielu wątpliwości i chęci jak najszybszego skończenia tej formacji dalem sobie spokój. Jednak mając kolejne trzy podstawki do pomalowania zebrałem więcej determinacji i w związku z tym miałbym kilka pytań do osób, które tego się podjęły, bądź miały kiedyś taki zamiar:

1) Jaka technika będzie lepsza, cięcie ręki, czy odgięcie?
2) Czy owe rozwiązanie komplikuje grę, gdy chcemy się zetknąć podstawkami?
3) Czy nie generuje to problemów z transportem?
4) Czy mógłby się ktoś pochwalić zdjęciem takiego rozwiązania?
5) A może jest ktoś, kto wykonywał ewolucje rąk przy dzidach i rohatynach?

Pozdrawiam
Joachim

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pochylone kopie - husaria, sipahowie, zaciezna, etc...
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Ja mam jednego husarza przerobionego w ten sposób (kiedyś chcę skończyć całą chorągiew, ale to wymaga czasu którego ostatnio mam niewiele). Odpowiadając na pytania:
1. Zdecydowanie cięcie i GS wygląda realistyczniej (ale roboty jest dużo więcej). Odginać nie próbowałem, ale nie wydaje mi się to dobrą metodą.
2. Jak już pisałem, mam tylko 1 figurkę, ale kiedyś grałem w Warmaster Ancient armią Seleucydów i miałem falangę z pochylonymi pikami- zdecydowanie oddział taki jest bardzo trudno zetknąć z przeciwnikiem. Wygląda to super, ale na stole jest mało praktyczne.
3. J.w.- z figurkami do WMA nie miałem problemów z transportem. Inaczej trzeba po prostu dobrać pudełko.
4 i 5. Jak będę miał chwilę to poszukam tej figurki i wrzucę. Ewentualnie możemy się umówić w WG, bo fotograf ze mnie marny ;)

"Aby [...] z nimi traktament miała Rzeczpospolita pacyfikować, żadnego w tem nie widzę fundamentu [...]. Jeżeli tedy Rzeczpospolita tak nadmierne rany od tych zdrajców zadane [...] twardym snem pokryje – nic innego sobie obiecywać nie może, tylko ostateczny upadek i zgubę."

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Możliwość odginania zależy od składu stopu. Niektóre ludki nie chcą się odginać bez połamania. Inne ludki się odginają, ale równocześnie możesz nimi pisać listy :D
Pochylone kopie są zdecydowanie kłopotliwe w transporcie, chyba że to pochylenie jest jak najmniej poziome.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

mam za sobą pewne konwersje i 'chirurgiczne' modyfikacje również właśnie husarii acz najlepiej wyszły mi co mistrzu Ciosu potwierdził w zestawie bez kopii... a co do standardowych tych z kopiami to mam 1 podstawkę z nieco pochylonymi.
lepiej tu wychodzi jednak opcja delikatnego odgięcia ręki - oczywiście etapowo nie na raz. To samo z rohatyniarzami już z reszta też robiłem, lepsza jest tu własnie ta metoda niż łamanie/cięcie i potem doklejanie - materiał raz odcięty jest już niestety słabszy i trzeba go wówczas wspomagać albo jakąś dodatkową 'masą' albo poprostu klejem i farbą co bywa jakby nie patrzeć straszną rzeźbą w g... 8)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Zdążyłem się już zniechęcić wszystkimi minusami, ale udało mi się znaleźć, jak myślę, optymalne rozwiazanie. 6/9 jeźdźców ma nadgarstek ustawiony dosyć nisko, wobec czego pozostaje mi tylko domodelować gsem dłoń do rękojeści i kulki. W podstawce z dowódcą zwyklakowi po prostu pochylę kopię i przy chorążym jako tako będzie wyglądał.

Są dwa punkty styku, więc myślę, że klej powinien wytrzymać, a w razie czego mam jeszcze możliwość powrotu do oryginalnej pozy, bo nie naruszam rąk.

Jarema, Kaduceusz, chętnie przy okazji obejrzę Wasze rozwiązania. Dzięki!

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  

Ja bym jednak dawał pochylone kopie pod takim katem, aby przechodziły "nad" ewentualnymi wrogimi jezdnymi - jesli figurki mają być do grania :) Można tez użyć nieco krótszych (4cm) kopii - z punktu widzenia "zajefajności" wygladu nie bedzie robiło to róznicy, a manewrowanie być może ciut łatwiejsze.

Tu jest wersja z odgięciem ręki (podstawka czysto dla funu, więc sie nie przejmowałem):
http://zgielk.blogspot.com/2016/12/bezokazyjny-prezencik.html

Z punktu widzenia sztuki wojennej w ten sposób odgiete rece są całkowicie beznadziejne (nikt tak nie szarżował). Ale jak sie zrobi zdjęcie z drugiej strony, reka zasłonięt, to wyglada spoko ;)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Odwieczny problem wygląd a grywalność..
Biorąc pod uwagę że warto by mieć jednak w miarę grywalne te modele szedlbym w rozwiązanie pozycji podczas pochylania kopi tuz przed uderzeniem (czyli takie ok 45 stopni.

Wersja gorsza: to pochyloną kopia na wprost ale wyższa podstawka plus koń jadący jakby pod górkę - odpowiednie wymodelowanie.

No i ostatni pomysł to wstawianie 2 jeźdźców na jednej podstawce i dobry uprzejmy przeciwnik ,który da szansę w zwarciu ustawiania tak podstawek, by kopię przenikały przez modele wroga...

Pytanie jednak czy nie są to zbyt "alpejskie kombinacje". I czy nie warto poprostu na półkę zrobić sobie jednej chorągwi z kopiami dowolnie ustawionymi ;)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

robson pisze:
Tu jest wersja z odgięciem ręki (podstawka czysto dla funu, więc sie nie przejmowałem):
http://zgielk.blogspot.com/2016/12/bezokazyjny-prezencik.html

Dokładnie takiego czegoś szukałem. Faktycznie, jak poustawiałem sobie na próbę naprzeciw inne modele, może być to kłopot, dlatego spróbuję w ramach testów sprobowac rozwiązania, o którym mówiłem.

Dzięki!

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]