Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr gru 12, 2018 5:44 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ilustrowany poradnik modelarsk. Czyli jak, z czego i czym...
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

To kłopot z metalowymi bazami. Dla lepszej przyczepności, psiknij podstawki podkładem zanim użyjesz vikolu. Zdecydowanie lepiej trzyma klej. Ja do klejenia piasku używam tylko wikolu. Nie lubię jednak metalowych baz. Rdzewieją jak się ich obustronnie nie potraktuje spray'em. Choć jak się ma matę magnetyczną, to ułatwia przewóz. Jednak 15ki to nieduże elementy, mieszczą się w małych walizkach z przegródkami z gąbki. Nawet, gdy armia liczy 30-40 baz.

Używam podstawek, które sprzedaje Essex (gotowe bazy z tworzywa; lubię jak bazy są ciut grubsze, daje to elementowi odpowiedni "ciężar") lub Mirliton (gotowe bazy z białego metalu). Próbowałem ostatnio odkleić 2 falangitów z bazy Essex'a. Przykleiłem dowódcę falangi nie po tej stronie elementu... żeby odkleić wikol od tej bazy musiałem się nieźle wysilić!

Obrazek

Bazy Mirlitona, choć droższe od Essex'a, mają od razu wgłębienia rozwiązujące problem z wystawaniem końskich podstawek nad poziom gruntu.
Obrazek

Różnicę w grubości wynikająca z własnej podstawki np. koni, rozwiązać można na kilka sposobów. Pierwszy, to w kilku miejscach na bazie zrobić z wikolu "placki" na które sypniemy grubszym piaskiem. Potem resztę zrobić drobnym. Jeśli "placki" zrobimy przy "uskokach", a potem w 1-2 mijesca dodamy jeszcze trawki, nic nie będzie widać.

Drugim sposobem jest użycie pilnika. Zwykły pilnik do drewna. Można nim spiłować grubość podstawek modelu do o,5mm. Problem rozwiązany. Takie piłowanie zajmuje 4 sekundy na model.

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Lublin
Awatar użytkownika

Ok dzięki. Jak tylko skończe robić kilka podstawek z pomalowanymi modelami to wystawie je na forum. Myśle że gdzieś pod koniec tygodnia będą :D

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

Trzecim sposobem jest użycie szpachli albo nawet plasteliny dla wyrównania/zróżnicowania przejścia pomiędzy podstawką figury a bazą-bardzo proste, skuteczne i trwałe.Wszystkie figsy tak mam zrobione, ale ja podstawkuje pojedynczo i stosuje zbiorcze dla formacji z użyciem foli.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik
Awatar użytkownika

Ja natomiast po przyklejeniu figurek do podstawki, nakładam grubą warstwe wikolu, tak grubą, że podstawki są w niej załkowicie zagłębione. Na to idzie piach. Po wyschnięciu nie widać zagłębień między podstawkami. Wikol zastyga praktycznie z taką samoą grubośćią jaką został naniesiony. A jak od czasu do czasu się pojawi zagłębienie, to daję jeszcze raz wikol i pisaek w tym miejscu.
Tak więc w moim przypadku odpada problem ze szpachlami czy innymi masami - metoda prosta i skuteczna.

http://www.strategie.net.pl

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Klemens zamiast plasteliny można stosować tez poxiline,bardzo fajna rzecz do zalkejania rur... :D
po wyschnięciu jest bardzo twarda (i oczywiście troche wiecej waży od plasteliny :P )

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

a ja sie bawiłem z gipsem takim zwykłym mieszanym z woda którym wypełniam miejsca pomiedzy figurkami, jego plusem jest fajna faktura i to że jak pobrudzę figurkę to łatwo go usunąc; minusem kruchość no i ciężar podstawki

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

jak widać jest pełno sposobów :D ,ja jak robiłem pojedyńcze figurki plastikowe to na większej podstawce z twardej tektury (takiej z tyłu bloku,ale artystycznego,więc była gruba na jakiś 1-1,5mm,ale strasznie twarda ;) ),wicinalem ostrym nożykiem kształt oryginalnej podst. figurki a potem po włożeniu figurki zalewałem wicolem ;) ,trzymało się dobrze i efekt był nienajgorszy ;)

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Gips? To się komuś chce :D:D No i nieźle waży potem armia.

Cytuj:
Wikol zastyga praktycznie z taką samą grubością jaką został naniesiony.

Tu trzeba uważać, bo to zależy od wikolu. Rożnych form kleje różna skurczliwość mają. Jedne mają więcej wody tip.

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

skrzetuski pisze:
Klemens zamiast plasteliny można stosować tez poxiline,bardzo fajna rzecz do zalkejania rur... po wyschnięciu jest bardzo twarda (i oczywiście troche wiecej waży od plasteliny

można, tylko po co?? paczka poksyliny kosztuje z 10-11 zł, zasycha już w 10 minut, jest niefajna, kliesta przy nakładaniu i formowaniu.
Wszystkie masy chemoutwardzalne mam przerobione, wkońcu trochę rzeżbie....
Jeden z moich kumpli stosuje distal zamiast wikoli i ma mega trwałość.
MiSiO pisze:
Tu trzeba uważać, bo to zależy od wikolu. Rożnych form kleje różna skurczliwość mają. Jedne mają więcej wody tip.

to najprawdziwsza prawda....
MiSiO pisze:
D No i nieźle waży potem armia.

moje 20mm tez ważą:
metal-figura,metal-baza pojedyncza/ale ja mam full wypas-nierdzewka, magnetyczna blacha 0,68mm/, metal-baza zbiorcza dla chorągwi/zwykle 4-5 konnych/+folia 0,6-0,7mm+uzupełnienia na bazie/zależy od szyku/+piasek....

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Cytuj:
Gips? To się komuś chce :D No i nieźle waży potem armia

chce się :D uważam że wypełnianie gipsem jest o wiele mniej pracochłonne niż rózne szpachle czy masy; oczywiscie wikol jest tu najszybszy ale trudno uzyskac odpowiednia grubośc bo w trakcie wysychania dośc mocno sie kurczy; czasami do gipsy dosypuje troche piasku-naklada sie cieżej ale faktura o wiele lepsza, słyszałem tez o naklejaniu kawałków pociętego korka ale to to juz niezła zabawa jest :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]