Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt cze 18, 2019 12:45 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Konwersje modeli OIM
Ciura obozowy/Camp follower

Cytuj:
Nie widzę też potrzeby kontynuowania wątku na temat ewentualnego konfliktu wśród graczy, bo wydaje mi się że takowy konflikt jest tylko sztucznie rozdmuchany przez kilku forumowiczów.

tego typu zdania są traktowane jako prowokacja ;) Ale ostawmy temat, skoro się szczęśliwie zakończył

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Pozwólcie że lekko odświerze temat skoro zaczał sie od konwersji modeli :

Czy oddziały posiadające rohatyny muszą je posiadac w rękach ? Czy poprostu muszą je mieć przy sobie, np przy siodle aby były uważane za np. pancernych z rohatynami ?

I niemogłem sie opanaować przed dopisaniem czegoś do dyskusji o historyczności systemu.. choć może to być "kij w mrowisko" .. :blush:

Cytując podręcznik do OiM:
"Bardziej ortodoksyjni gracze mogą oczywiście zrezygnować z wystawiania tych formacji.(...) Należy wiedzieć, iż w rzeczywistości formacje takie te nieistniały jako zorganizowana i stała siła."
To opis jednostki Kozaków - Harcownicy. Więc skoro twórcy gry Historycznej pozwolili sobie na stworzenie jednostki, która w praktyce nieistaniała to dodanie płaszczów, scyzoryków, zrobienie leworęcznych figurek czy pomalowanie rekawic na czerwono a nie na... żółto jak to było w tym a w tym oddziale w listopadzie 1655r. etc etc nie jest jakimś strasznym złamaniem prawdy historycznej - bo i wszystkiego z historii pewni być niemożemy... Jeszcze do niedawna Katyń był dziełem niemców a 17 wrzesnia to data bratniej pomocy etc etc.. Kto wie co historia Nam powie za .... lat?
Konkluzja - wszystko z umiarem ( czyli bez husarii na zebrach i rózowych bucików :) )

I drugie pytanie w zwiazku z powyższym a dotyczące konwersji + pytanie do historyków:
Czy armie Imperium Osmańskiego mogły lub pojawiały sie w towarzystwie zwierząt egzotycznych (słonie, zebry etc etc) na polach walki w Rzeczpospolitej czy krajach ościennych z nią?

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Pytanie ciekawe. W przypadku kałkanów nie ma obowiązku trzymania ich w ręku, bo nie zawsze tak robiono. Myślę, że problemowe będzie to, że te modele są przystosowane do trzymania rohatyn, więc nie wiem, co mają trzymać wzamian. Do tego, nie wiem gdzie trzymano takie rohatyny, więc nie doradzę.

Co do zwierząt w Turcji: był poruszany taki pomysł. Słoń bardziej się kojarzy z Indiami/Persją. W Turcji na pewno trochę ich było, ale wątpię, aby takowe były na poziomie dywizji. Jeżeli chcesz egzotycznego zwierza, to daj dowódcę na wielbłąda, to będzie bardziej historyczne. Wielbłąda jednego masz w mehterze.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Szczerze to modele "z rohatynami" mi się niepodobają wizualnie.. Myślałem o zakupie zwykłych kozaków czy pancernych i umieszczeniu rohatyn pomiędzy kałkanem a siodłem lub plecami. Rohatyny nie byłyby przyklejone na stałe lecz wsuwane. Wobec czego oddziały takie bardzo szybko mogłyby się stać odziałami z lub bez rohatyn :)

Imperium Osmańskie zajmowało z tego co pamiętam część północnej afryki, azje mniejszą i bałkany... Zwierząt egzotycznych tam (no poza bałkanami) nie brakowało więc czy tylko wielbłądy ? :)
Stąd też pytanie czy używali jakis egzotycznych i czy byli/mogli być w odwiedzinach w RON etc :)

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Szymon Starowolski pisał opisując petyhorców :
"...mają oni włócznie na 4 łokcie długą, z boku prawego uwiązaną, którą przy spotkaniu z bliska rażą mocno nieprzyjaciela...". Mogła być także wiązana u ramienia o czym pisał Andrzej Maksymilian Fredro,Potrzebne Consideratie około Porządku Woiennego y Pospolitego Ruszenia... 1675 r
Co do włożenia kija w mrowisko odnośnie historyczności. Kolega raczył pominąć wcześniejsze zdanie: Postanowiliśmy oddać tą kozacką różnorodność i awanturnictwo tworząc dwie specyficzne jednostki-harcowników i plastunów. Jest to typowa przeróbka na potrzeby gry służąca w rzeczy samej poprawie historyczności. Indywidualnych, wręcz szaleńczych popisów kozackich mamy w historii wiele. Bez tego typu zagrywki armia kozacka traci na kolorycie i de facto jest mniej historyczna.

Odpowiedz z cytatem  
Hetman Polny Koronny
Awatar użytkownika

Tak jak Artur napisał - plastuni czy harcownicy nie istnieli jako stałe jednostki. Tzn że nie było sotni plastunów w pułku kozackim, ale istniały ad hoc formowane z ochotników (czasem wyznaczonych) grupy o takim charakterze. Warto poczytać np. pamiętniki Duponta gdzie opisuje on jak takie grupy Kozaków towarzyszące Sobieskiemu w czasie wypraw do Mołdawii walczyły z Turkami.

Co do zwierząt egzotycznych w armii tureckiej - tak imperium było ogromne, ale w skali gry (walkach Podjazdów, czy Dywizji) brały udział tylko wojska przygranicznych ejaletów. Zatem użycie jakichkolwiek zwierząt egzotycznych (poza sporadycznymi wielbłądami) to błąd.

Krew się zsiadła na ziemi galaretą trzęsie,
Ludzie się niedobici w swoich kiszkach plącą ..."
Fragment opisu szarży husarskiej pióra Wacława Potockiego

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Odnośnie zwierząt pytałem bardziej z ciekawości niż z chęci ich praktycznego zastosowania. Ale tu mnie zaciekawiło wspomnienie o dówch pierwszyh poziomach gry... A czy w poziomach 3-4 będą przewidziane inne zwięrzęta?

A co w końcu z rohatynami? Musza być koniecznie w rękach czy wystarczy by mieli je gdzies przy sobie :)

A co do historyczności to fakt faktem nieprzytoczyłem całości bo i potrzeby takowej niebyło. Sens pozostaje taki sam.
I niemam tu zamiaru wytykać błędów Twórcom OiM bo i nie poto tu pisze i nie o to mi chodzi - stwierdzam tylko fakt, który juz szanowni koledzy potwierdzili chąc niechcąc
"Tak jak Artur napisał - plastuni czy harcownicy nie istnieli jako stałe jednostki." oraz "Jest to typowa przeróbka na potrzeby gry służąca w rzeczy samej poprawie historyczności".
A niech sobie i będzie mniej czy bardziej historyczna,mi to osobiście nie przeszkadza - czy harcownicy stanowili spójny oddział czy byli jakąs zwartą grupą czy twórcy przerobili ją poprawiając historie - chodzi tu o sam fakt konwersji. Twórcy jej dokonali tworząc taki oddział, który istniał i nieistniał.. Więc skoro istniały różne kolory rekawiczek i istniały płaszcze w tamtych czasach i inne rzeczy, których na figurkach niema......
Ciesze się, że powstał taki system-naprawde; że jest historyczny i to dziejący się w mojej jednej z dwóch ulubionych epok historycznych; że system dba o fakty. I mam nadzieję, że będzie sie rozwijał i trwał.........
Ale nie bądźmy ortodoksyjni bo OiM ma chyba głównie słuzyć dobrej zabawie i poznawaniu przez nią historii a nie na lekcji historii :)

Ok. Przepraszam za ten kij. Znowu dyskusja nie idzie w tą strone co trzeba bo i to nie temat o historyczności ale o konwersji.
Wybaczcie i prosze o odpowiedzi na pytanie zwierzęco-rohatynowe :)

EDIT:
Dziekuje za informacje na temat książek :) Napewno po nie sięgne :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Natas pisze:
A co w końcu z rohatynami? Musza być koniecznie w rękach czy wystarczy by mieli je gdzies przy sobie :)

Czy mój poprzedni post nie wyjaśnia tego do końca? :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

No nie dokońca :) Cytowałes opis Petyhorców a jak z Kozakami czy Pancernymi? Do nich ten opis się także tyczy?

Jesli dotyczy i tych i tych tzn że poniższe rozwiązanie nie wchodzi w gre... ? :)
"(...)zwykłych kozaków czy pancernych i umieszczeniu rohatyn pomiędzy kałkanem a siodłem lub plecami."

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Natas pisze:
No nie dokońca :) Cytowałes opis Petyhorców a jak z Kozakami czy Pancernymi? Do nich ten opis się także tyczy?

Tak, opis dotyczy rohatyn, a te mogły być używane także przez petyhorców jak i kozaków (a nie Kozaków) i pancernych. Być może chodzi tu o rodzaj pętli którymi troczono je np do ramienia, czegoś takiego jak późniejsze temblaki przy lancach, ale nie mam na to konkretnego dowodu źródłowego.

Cytuj:
Jesli dotyczy i tych i tych tzn że poniższe rozwiązanie nie wchodzi w gre... ? :)
"(...)zwykłych kozaków czy pancernych i umieszczeniu rohatyn pomiędzy kałkanem a siodłem lub plecami."

Jak dla mnie nie. :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]