Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pn gru 17, 2018 12:51 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Konwersje modeli OIM
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Szkoda, że dotyczy to ogólnie rohatyn.. ehhh
Bede musiał pomyśleć jakby to zrobić aby 'wilk był syty i owca cała' :)
Ale mimo to dziękuje :)

EDIT:
Na szybko odpisywałem w pracy.. a teraz mając więcej czasu przeczytałem dokładnie Twój cytat i wypowiedź:
""...mają oni włócznie na 4 łokcie długą, z boku prawego uwiązaną, którą przy spotkaniu z bliska rażą mocno nieprzyjaciela...". Mogła być także wiązana u ramienia o czym pisał Andrzej Maksymilian Fredro,Potrzebne Consideratie około Porządku Woiennego y Pospolitego Ruszenia... 1675 r"

Co znaczy w tym wypadku "z boku prawego uwiązaną"? A raczej czy chodzi o to, że mieli je.. przy pasie czy właśnie przy siodle czy gdzie ?? Z tego opisu tez mozna wynieść, że była to (też/tylko?) broń miotana.
Mógłbyś odpwiedź rozszerzyć?

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Natas pisze:

EDIT:
Na szybko odpisywałem w pracy.. a teraz mając więcej czasu przeczytałem dokładnie Twój cytat i wypowiedź:
""...mają oni włócznie na 4 łokcie długą, z boku prawego uwiązaną, którą przy spotkaniu z bliska rażą mocno nieprzyjaciela...". Mogła być także wiązana u ramienia o czym pisał Andrzej Maksymilian Fredro,Potrzebne Consideratie około Porządku Woiennego y Pospolitego Ruszenia... 1675 r"

Co znaczy w tym wypadku "z boku prawego uwiązaną"? A raczej czy chodzi o to, że mieli je.. przy pasie czy właśnie przy siodle czy gdzie ?? Z tego opisu tez mozna wynieść, że była to (też/tylko?) broń miotana.

A skąd wniosek, że rohatyną można było miotać? :) W tym przypadku razić oznacza zadawać ciosy uderzenia, pchnięcia- razy. Do miotania służyły dziryty, krótsze i lżejsze. Te w naszej armii popularne nie były.
Co do wiązania-wyraźnie wskazuje to Fredro pisząc że u ramienia czyli tak samo jak późniejsze lance ułanów, wyposażone 'fabrycznie' w skórzany temblak, pętlę na wysokości rękojeści w ok połowie długości drzewca.
Nie wiemy jednak nic o występowaniu takich temblaków u rohatyn. Być może była to jakaś prymitywniejsza forma mocowania, wprowadzona przez co bardziej pomysłowych żołnierzy w celu uwolnienia ręki. Problemem jest też co w tej sytuacji robiono z dolną końcówką rohatyny. Zatknięcie jej w tuleję przy strzemieniu to dużo późniejszy wynalazek stosowany dopiero przy lancach.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ok, to rozwiałes moje wątpliwości chyba w pełni, dziękuje :)
("razić" faktycznie skojarzyło mi się na poczatku z "miotać" ....)

Ale pojawiło mi się jeszcze jedno pytanie..

Czy takie mocowanie do przedramienia było stosowane tylko w czasie/przed bitwą czy także w czasie przemarszów?
I jeżeli w czasie przemarszów niewiązali ich sobie do ramienia to czy było na nie jakies specjalne miejsce czy każdy trzymał ją gdzie mu było wygodnie?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Natas pisze:
Czy takie mocowanie do przedramienia było stosowane tylko w czasie/przed bitwą czy także w czasie przemarszów?
I jeżeli w czasie przemarszów niewiązali ich sobie do ramienia to czy było na nie jakies specjalne miejsce czy każdy trzymał ją gdzie mu było wygodnie?

Niestety źródła są zbyt skąpe, żeby można było jednoznacznie odpowiedzieć. Wydaje się logiczne że w walce rohatyny nie były wiązane bo i po co. Jeżeli już to podczas przemarszów i to niezbyt długich. Podczas długich przemarszów każdy poczet dysponował określoną ilością wozów, gdzie przewożono całość, w danej chwili nie potrzebnego wyposażenia. ;)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Takie buty.... Hmmm.. Ciągle zadaje pytania, które pomogą mi w konwersji, takiej jak napisałem wcześniej*, a Ty mi teraz z wozami wyskakujesz... ehhh... :)

*umieszczeniu rohatyn pomiędzy kałkanem a siodłem lub plecami.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Umieszczenia rohatyny na plecach zupełnie sobie nie wyobrażam :) W ogóle umieszczenie jej prostopadle do osi konia nie wchodzi w grę :) Jakby to miało wyglądać? ponad dwumetrowa włócznia mocno poszerzyłaby front żołnierza i jeszcze stanowiła zagrożenie dla sąsiada w szeregu :)

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

dobywszypałasza pisze:
(...) ponad dwumetrowa włócznia (...)

:blush:
... tak... zapomniałem, że to takie bydle... niemam wiecej pytań :)

Dziekuje :)

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Odświeżę trochę temat rohatyn. Zastanawiam się nad konwersją Dzieci Bojarskich, żeby dać im drzewce i kałkany. Niestety modele z rohatynami są (jeszcze?) niedostępne, więc jestem na to niejako skazany chcąc wykorzystać tę broń w podjeździe.

Znalazłem informację o tym jak noszono lance, zamieszczam link, może komuś się przyda:
http://www.lucznictwokonne.pl/zurawiejki/kawaleryjskie/regul/regkaw33/r1.html

Zastanawiam się jak taka konwersja byłaby akceptowana na turniejach (jednostka z podręcznika, na modelach iconWG ale nie wydana jeszcze oficjalnie)? Może macie jakieś doświadczenia z tym?

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Z tymże to jest lanca z 1933 roku, nieco to inaczej wyglądało 300 lat wcześniej :) Zacytuję może nieco klasyków:
Andrzej Fredro pisał w Potrzebne consideratie około porządku wojennego i pospolitego ruszenia (1675 r.) o rohatynie:
W ciągnieniu zaś na sznurach z ramienia lewego może wisieć, żeby prawą ręką swobodnie można było władać. Długości rohatyna ma mieć 5 łokci albo trochę mniej
Z kolei Bielski w swej Kronice polskiej napisał (to XVI wiek co prawda) [pisownia oryginalna]:
rohatynę nasi mieli którą uwiązawszy u łęku, przy koniu włuczyli i przeto ją włócznią zwali

A co do konwersji - nie widzę tu problemu, oddział bojarów z rohatynami przytroczonymi do łęków powinien uchodzić za w pełni wyposażony, WYSIWYG nie każe każdej broni trzymać w ręku.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Dzięki, zawsze można liczyć na Twoją odpowiedź :)

Zamocuję u łęku zatem. Ale... czy słowo włóczyć znaczy po prostu "nosić"? Wyobraziłem sobie uwiązaną jednym końcem do łęków i wleczoną po ziemi drugim ;)

I jeszcze jedna rzecz - jak grube były rohatyny? Te na modelach są jakieś takie masywne?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]