Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr gru 19, 2018 5:59 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gorzowskie bitewki towarzyskie
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Zapraszam Państwa do lektury krótkiej relacji z potyczki jaka miała miejsce 20 listopada 2018 roku w Gorzowie Wlkp., gdzie spotkały się podjazdy Rzeczpospolitej oraz Szwecji w bitwie jak się okazało krwawej...

Mati iconRON Podjazd Koronny 1667-1672 (9ps)

# Pułkownik ****
# Rotmistrz *
### Pancerni z rohatynami
### Jazda kozacka (bez rohatyn mimo że modele je posiadają)
## Jazda kozacka
## Jazda kozacka
### Jazda wołoska (mój błąd zauważony dzis dopiero, że powinny być tylko dwie podstawki)
## Jazda tatarska

Paweł iconSWE Podjazd Szwedzki 1648-1670 (11ps)
# Pułkownik ****
# Podpułkownik *
###### Rajtarzy opancerzeni
###### Rajtarzy
##### Rajtarzy z arkebuzami
(nie pamiętam podziału na poszczególne chorągwie niestety)

W ramach losowania padło na walkę podjazdow co z uwagi na fakt iż była to moja pierwsza samodzielna gra, a Paweł wraca do gry po 2-3 latach uważam było fair dla nas obu. Nie za trudno na start.

Z efektów uzyskałem możliwość przerzutu przy inicjatywie, a Pawłowi rajtarzy w pancerzach dostali niesubordynacje, zwykli ponieśli straty marszowe.

Z analizy po bitwie uważam, że w tym momencie popełniłem pierwszy błąd, czyli nie przyłożyłem się do ułożenia terenów. Dałem rozdzielić (a chyba to nawet ja sam położyłem ten las...) swoją armię na 2 części dość dużym lasem co było wstępem do katastrofy...

Pierwsza tura i darmowe ruchy. Chciałem być chytry i sprytniejszy niż Konstytucja przewiduje i ruszyłem się o 15cm tylko, co w II turze zaowocowało brakiem zasięgu do szarży (też pomyłka co do znajomości jej długości ale mniejsza...). Można powiedzieć że III tura to już był początek końca. Rzuty kośćmi ewidentnie nie wchodziły, zarówno w walce wręcz, jak i ostrzale oraz przy próbach zbierania jednostek przez co w połowie gry utraciłem 2 główne jednostki. Tak ogólnie można opisać w skrócie ta potyczkę.

Poniżej postaram się opisać co się działo po kolei:

Obrazek
Widok na moje lewe skrzydło. Szwadron 2 chorągwi kozackich wg założenia miał wspierać atak mojej pancernej pięści, czyli chorągwi pancernej. Za nimi Tatarzy których nie wiem dlaczego ale puściłem przez las... Odłączyłem myślenie na ten czas. Na wprost mnie rajtarzy w pancerzach lecą przez pole i stają na jego skraju

Obrazek
Widok na prawe skrzydło. Jazda kozacka wspierana przez jazdę (ponad liczbową) wołoską, którzy przez 2 tury nie potrafili nic ustrzelić... Na wprost rajtarzy z arkebuzami, których salwa zatrzyma szarżę kozaków i złamię moje prawe skrzydło... W środku widoczki zwykli rajtarzy wspierani przez dowództwo

Obrazek
Tutaj widok przed I szarżami. W centrum pancerni lecą...i mimo sukcesu w pierwszej rundzie, to w pościgu dostaną baty i będą przez las spieprzać do domu. Próby reorganizacji nie dadzą efektu. Jak widać Tatarzy próbują wyjść z lasu ale utracona odległość działa na moją niekorzyść. Jazda kozacka postrzela, postrzela, nic nie trafi.
Na prawym skrzydle chorągiew kozacka zatrzyma się w wyniku ostrzału z arkebuzów i również zacznie spieprzać. Wołosi nic nie trafią...

Dalsza bitwa nie posiada zapisu foto, jednakże na lewym skrzydle kozacy wraz z Tatarami będą się cofać aż do momentu gdy Szwedzi dopadną Kozaków przy skraju stołu i wykończą ich. Tu mój kolejny błąd, zbyt zachowawczo potraktowałem Tatarów, którymi mimo świetnej okazji nie wszedłem na flankę rajtarom. Na prawym skrzydle rajtarzy z arkebuzami również dopadną kozaków, którzy po utracie kolejnej podstawki uciekną w końcu z pola bitwy. Rotmistrz kryjąc się za wołochami pogoni ich do ostatniego puntu w celu jego rozpoznania ale zabraknie im czasu...

Obrazek
Tu koniec bitwy z punktu widzenia Szwecji. Widać moją rozpaczliwą próbę wykonania rekonansu najdalszego punktu... Na końcu widać Tatarów i ich dobrą pozycję do szarży oraz uciekających Kozaków.

Przegrana 4:2. Wnioski wyciągnięte :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Gorzowskie bitewki towarzyskie
Namiestnik

Cytuj:
W centrum pancerni lecą...i mimo sukcesu w pierwszej rundzie, to w pościgu dostaną baty i będą przez las spieprzać do domu.

Jak? Jeśli wygrałeś pierwszą rundę, to przeciwnik się cofnie, ty podjedziesz do niego i nawet jak przegrasz, tak, że skończy się to ucieczką, to uciekniesz tylko do granicy lasu (las połowi ruch, więc sokro już przejechałeś ponad 10cm, to w las już nie wjedziesz; a przy ucieczce w kolejnej turze powinienneś omijać las, bo nie widzę dlaczego miałbyś jechać przez b. trudny teren)

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

W ucieczce powinienem jechać do swojej krawędzi stołu. A ta szła po prostej przez las

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Las, wzgórza, zagajnik itd. można omijać ;)

Przed dziedzictwem chcę Ojczyzny,
Przed Ojczyzną chcę zbawienia.
Niech za Chrystusowe blizny
Idą w ogień pokolenia!

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Szczepan9898 pisze:
Las, wzgórza, zagajnik itd. można omijać ;)

Nie można po walce. Trzeba poruszać się w przeciwnym kierunku niż jest przeciwnik.
Omijać można w fazie ruchu po nieudanym zebraniu (lub braku próby zebrania). Trzeba poruszać się wtedy tak, by jak najszybciej opuścić pole bitwy.
To do czego pije Piotrosław to zasady poruszania się w terenie bardzo trudnym - jeżeli pokonałeś więcej niż 5 cm, to zatrzymujesz się w kontakcie z tym terenem. Tak więc jeśli uciekłeś na 10+ centymetrów (bo przedtem wykonywałeś pościg), to zatrzymujesz się w zetknięciu z BTT.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Bezpośrednio po walce nie można, owszem, ale zdaje mi się, że mówimy chyba o kolejnych turach? Albo źle coś zrozumiałem :/

Powinien stanąć przed lasem, ale w kolejnych turach jechać już dookoła, nie po prostej przez las.

Przed dziedzictwem chcę Ojczyzny,
Przed Ojczyzną chcę zbawienia.
Niech za Chrystusowe blizny
Idą w ogień pokolenia!

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

No wszyscy macie racje, ale nie wiemy jak to dokładnie było rozegrane, bo coś było nie tak...

Najpierw uwaga: Ucieczka od walki nie jest w kierunku własnej krawędzi, tylko bezpośrednio w tył od walki.

1. Ruch ucieczki bezpośrednio od walki jest na pełny ruch - z opisanej sytuacji wynika, że walka była ponad 10cm od lasu, więc albo był zrobiony bład w tym miejscu i oddział zamiast zatrzymać się na krawędzi terenu wjechał w teren - a jeśli tutaj zostało to zrobione dobrze to:
2. W fazie ruchu oddział porusza się tak aby maksymalnie zbliżyć się do swojej krawędzi - więc 5cm w las zwykle nie spełnia tej reguły, bo najczęściej da się teren ominąć - więc tutaj jest możliwe, że nastąpiła pomyłka.

Jest jeszcze prawdopodobne, że nie chodziło o Las, tylko o Zagajnik - chociaż z opisanej sytuacji nie powinno to robić różnicy

Chcesz sprzedać/kupić od/wymienić figurki z bartomeuszem, to weź pod uwagę, że jest osobą, która wycofuje się z własnych ustaleń i w efekcie z handlu nici.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Popełniono widocznie kilka błędów. Przejechałem więcej niż 10cm przed lasem i potem leciałem prosto do swojej krawędzi bez manewrów żadnych

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

No i właśnie.
Powinieneś się zatrzymać na granicy lasu, a potem uciekasz tak by zbliżyć się jak najbardziej do swojej krawędzi (omijając swoje i przeciwnika oddziały, jesli pozwala na to teren i zasięg ruchu) - nie robisz żadnych manewrów, bo Uciekający jest w szyku rozproszonym.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Dlatego warto opisywać swoje gry, a całe forum podpowie Ci co źle zrobiłeś :P

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]