Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz lip 22, 2018 4:40 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Podjazd szedzki - pospolitr ruszenie litewskie
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Przy równych siłach 8PS zagraliśmy Opóźnienie Przeciwnika. Zapraszam do czytania raportu.

https://swawolnik.blogspot.com/2017/10/smielsze-gdzie-indziej-rodza-sie.html

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Podjazd szedzki - pospolitr ruszenie litewskie
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

fajny treściwy i zabawny raporcik :)

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Fajny pomysł na raport

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Dziękuję za miłe komentarze. To dopinguje do repety. Raportuje każdą bitwę. Ostatni raport jest z lutego. :(

Z Glaukonem grało się świetnie. Co więcej - zna zasady gry iconSPARTA .

Zapomniałem tylko o rzucie za "Płacimy wojsku by za nas walczyło", ale po grze losowałem i miałbym 1 podstawkę pospolitaków mniej. Co mogło mi tylko wyjść na dobre. :D
Następnym razem wystawię pospolite za 7PS, o 5 pospolitaków mniej.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawy i zabawny raport, fajnie że coś takiego napisałeś. :) Bitwa była świetna. Na początku miałem duże wątpliwości czy uda mi się powstrzymać tę masę pospolitego ruszenia. Niestety zasada pospolitaków "śmielsze gdzie indziej rodzą się kobiety" sprawia, że jest to chyba najbardziej tchórzliwa formacja w całej grze i trzeba mieć trochę szczęścia żeby coś nimi ugrać. No i tak właściwie sam byłem w lekkim szoku kiedy 10 podstawek pospolitego ruszenia i dragonów "odbiło się" od pojedynczej kompani rajtarów. iconSPARTA
Litewskie pospolite ruszenie na pewno nie jest podjazdem na turniej, ale jest fajne ze względu na ciekawy wachlarz jednostek. Mimo wszystko widzę w nim pewien potencjał i sam chętnie spróbowałbym nimi zagrać. :)

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

glaukon pisze:
Litewskie pospolite ruszenie na pewno nie jest podjazdem na turniej,
1. Przepraszam ale nie mogę nie skomentować takiego marudzenia :D
Owszem, nie jest to best of the best troops ;) ale wygrałem pospolitakami litewskimi ten sam scenariusz, przy tym samym stosunku sił. Co prawda nie Szwedzi się wtedy bronili, lecz garnizon Słucka, ale za to ja atakowałem (a jestem - powiedzmy sobie szczerze - nogą, jeśli chodzi o samodzielne dowodzenie w tej grze na poziomie taktycznym; znajomość zasad ma się u mnie nijak do umiejętności przełożenia tego na wyniki turniejowe poza akurat tym właśnie jednym) a bronił się Wasil, który na turniejach regularnie jest w okolicach podium (jeśli na nim nie stoi). Nie pamiętam czy wygrana była taktyczna czy strategiczna. W każdym razie wyjechałem co najmniej jednyn skwadronem pospolitaków i oczyściłem tylne wzgórze. Ze składu garnizonu Słucka wyeliminowałem z walki jeden z dwóch skwadronów piechoty i jazdę kozacką. Ze strat, to miałem ze 2-4 podstawki krwawe + 4 ucieknięte. Ciut więcej tutaj.
Także uważam, że "da się", o ile przeciwnik nie wystawi czegoś wyraźnie sensowniejszego.

Grałem, kiedy jeszcze nie było husariatu pospolitego rusznia, dlatego skład miałem taki:
11x pospolitacy
6x pospolitacy-rajtarzy (o 1 więcej pancerza, o 1 więcej Strzelania i mają Arkebuzy - więc dla mnie to był must have, teraz trzeba by się zastanowić czy lepiej husariat... nie wiem, czy dalej jednak bym nie obstawiał rajtarionów dla Litwy)
10x piechota łanowa
4x jazda kozacka (moim zdaniem o wiele lepszy wybór niż dragoni, zwłaszcza jak można mieć aż tyle piechoty łanowej)
falkonet, dowódcy.

Na pewno - wnioskując ze zdjęć - raz: swawolnik nie przygotował się na szybki rajd lewym skrzydłem (ja swoje skrajnie skrzydłowe skwadrony w grze z Wasilem od razu ustawiłem w kolumny marszowe i gaz do dechy - jednym udało się wyjechać) i dwa: zupełnie nie ogarniam, że mając rozkaz Obrona na łanowych nie rozwinął frontu o 2 podstawki wszerz.

2. Może coś źle widzę, ale zastanawiam się, jak to jest możliwe, że Szwed wystawił się tak blisko połowy stołu (porównując zdjęcia z gry oraz uszczegółowioną i poprawioną mapę rozstawienia tego scenariusza z MP). Uwzględniając nawet jeden Forsowny Marsz. Co - w razie, gdyby musiał wystawić się bliżej swojej krawędzi - też trochę by zmieniło przebieg gry.

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Na swoje usprawiedliwienie co do naszej bitwy mam tylko to że nie potrafię grać piechotą w OiM X|
z tego co pamiętam to skończyło się 6:0 dla pospolitaków.

Co od samego podjazdu to nie darzę go za szczególną sympatią, za dużo w nim losowości (zwłaszcza przeciwko Szwecji która pluje do ciebie w każdej turze w obronie, szarży i po ruchu) co nie oznacza że nie da się nim wygrywać bitew

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Witold Janik pisze:
glaukon pisze:
Litewskie pospolite ruszenie na pewno nie jest podjazdem na turniej,
1. Przepraszam ale nie mogę nie skomentować takiego marudzenia :D
Owszem, nie jest to best of the best troops ;) ale wygrałem pospolitakami litewskimi ten sam scenariusz, przy tym samym stosunku sił.
Na pewno - wnioskując ze zdjęć - raz: swawolnik nie przygotował się na szybki rajd lewym skrzydłem (ja swoje skrajnie skrzydłowe skwadrony w grze z Wasilem od razu ustawiłem w kolumny marszowe i gaz do dechy - jednym udało się wyjechać) i dwa: zupełnie nie ogarniam, że mając rozkaz Obrona na łanowych nie rozwinął frontu o 2 podstawki wszerz.
Może coś źle widzę, ale zastanawiam się, jak to jest możliwe, że Szwed wystawił się tak blisko połowy stołu (porównując zdjęcia z gry oraz uszczegółowioną i poprawioną mapę rozstawienia tego scenariusza z MP). Uwzględniając nawet jeden Forsowny Marsz. Co - w razie, gdyby musiał wystawić się bliżej swojej krawędzi - też trochę by zmieniło przebieg gry.

Nie twierdzę, że litewskim pospolitym ruszeniem nie da się wygrać, ale jest to podjazd zdecydowanie trudniejszy do prowadzenia od tych bardziej "standardowych". No i TRZEBA mieć trochę szczęścia przy testach na morale wynikających z ostrzału, bo inaczej pospolitacy podają tyły w zawrotnym tempie.
To prawda, też nie rozumiem dlaczego Swawolnik wystawił piechotę łanową w aż 4 szeregach. Może miał w tym jakiś cel, nie wiem. Faktem jest, że przez to strzeliły i biły tylko 2 podstawki.
Co do wystawienia racja, że chyba został popełniony błąd. Nie patrzyliśmy na MP tylko do "potopu", gdzie plan scenariusza jest dość dziwnie rozrysowany. Też mi coś nie pasowało i dopiero teraz uświadomiłem sobie, że jest sprostowanie w erracie. Ale nawet jakbyśmy wszystko wystawili zgodnie z zasadami to jedyną różnicą było to, że dwie kompanie rajtarów z arkebuzami stałby nieco bliżej mojej krawędzi (może jedną wystawiłbym na dalszym wzgórzu za krajowymi). Nie wydaje mi się, żeby to przeoczenie w jakimś szczególnym stopniu wpłynęło na wynik rozgrywki. ;)

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Witold wskazał wszystkie moje błędy. Dodatkowo, mimo doświadczenia w grze :D , ciągle stosuje taktykę "kupą mości Panowie". Nie wykonuje zadań scenariusza, tylko dążę do zniszczenia siły żywej, niestety najczęściej własnych wojsk. :D
Dragonów brałem dla dodatkowych 2 Punktów Zwiadu. Rzeczywiście nie są aż tak potrzebne. Może następnym razem spróbuję jazdy kozackiej.
Pospolitym ruszeniem naprawdę fajnie się gra, zwłaszcza, gdy nie ma się ciśnienia na wynik, dlatego dałem mu łatkę - nieturniejowy.

Odpowiedz z cytatem  
Pocztowy/Retainer
Awatar użytkownika

swawolnik pisze:
...Nie wykonuje zadań scenariusza, tylko dążę do zniszczenia siły żywej...

I tu jak wydaje mi się mimochodem szacowny kolega poruszył klu problemu z jakim para się obecnie oim.
W całej tej zawierusze zw z zasadami i ich interpretacjami zgubiono moim zdaniem istotę zmagań jaka przyświecała walkom w dobie XVIIw. Chodzi o nacisk jaki położono na realizację zadań w danych nam scenariuszach gry który nierzadko moim zdaniem właśnie wypacza sens i idee historyczności. Zbyt często widuje się kombinowanie i kunktatorstwo na osiągnięcie przewagi nad przeciwnikiem realizując sztywne założenia scenariusza. Macie też takie wrażenie?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]