Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest wt cze 19, 2018 8:41 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mołojcy(piechota kozacka)
Sekretarz królewski/Royal secretary

Litwin88 pisze:
Dlaczego zwykli mołojcy mają broń gwintowaną, a rejestrowi nie?
8|

Bo tak przyjęliśmy na potrzeby gry :) Jedni mają lichą strzelbę i gwintówki, drudzy dobrą strzelbę i strzelców wyborowych.

Odpowiedz z cytatem  
Komisarz królewski/Royal commissar
Awatar użytkownika

Kilka pytań - zwłaszcza skoro nie wyszedł jeszcze nowy podręcznik armijny:

1. Obsadzanie budynków - rozumiem, że teoretycznie mogę obsadzić budynek samymi strzelcami (tworząc przy okazji nową jednostkę), zostawiając spiśników na zewnątrz i to będzie OK?
Rozumiem, że takie nowe jednostki tracą zasady specjalne nr. 2 i 3., poza tym, że strzelcy mogą wciąż zmieniać szyk ze zwartego na rozproszony i odwrotnie?

2. Czy takie sposoby Ruchu / Marszu są prawidłowe ("legalne")?
Załącznik:
Mołojcy_1.jpg
Czy gdyby podczas ruchu z przykładu b. strzelcy zwróceni by byli w prawo i poruszali się bokiem (Szyk Rozproszony...) z frontem prostopadłym do kolumny spiśników, to także byłoby to legalne?

3. Czy kolumna mołojców ze strzelcami (S) z przodu i spiśnikami (P) z tyłu po wykonaniu Manewru Zwrot o 90*:
Załącznik:
Mołojcy_2.jpg
A - ustawia się w poz. a. (to obstawiam najbardziej);
B - może ustawić się w pozycjach a lub b (do wyboru) (to chyba wymagałoby dwóch manewrów i to na raz, czyli zabronione...?);
C - ustawia się w pozycji c.;
D - inne.

4. Teoretycznie jest możliwe, aby pomiędzy spiśnikami a strzelcami (będącymi w Szyku Rozproszonym) pojawił się teren nieprzekraczalny: jednostka w szyku z pytania 2.b. posuwa się tak, że obydwie jej składowe idą wzdłuż wysokiego muru, ale po przeciwległych stronach - wałek o tyle wygodny, że gdy strzelcy wykonają taki odskok (póki co legalny), to jednostka znika z pola widzenia Szarżującego.
Przypomina to casus teleportacji jednostek podczas obsadzania działa, gdzie zostało dodane w MP zdanie Dodatkowo, należy stosować się do zasad ruchu w Szyku Rozproszonym (nie można przechodzić przez Jednostki wroga, ruch ten jest modyfikowany o wpływ terenu etc.). Może i tutaj by się to przydało?

PS.
Cytuj:
"Oj baćku, zbyrajte drużynu!":
Formacja w szyku normalnym,
Nie ma czegoś takiego jak "szyk normalny" - rozumiem, że chodzi o zwarty ;)

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Ostatnio zmieniony pt cze 15, 2018 12:55 am przez Witold Janik, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

iconKOZ I ich zasady specjalne to dla mnie wielka niewiadoma
NetCop to chyba jedyny człowiek, który prawidłowo na to odpowie
Trzeba wrócić do podręcznika :(

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

1. Moim zdaniem tak.
2. Nie widzę przeciwwskazań, obie części oddziału maszerują w legitnej formacji, czemu nie.

Cała reszta to dla mnie czarna magia.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower

A w 3. strzelcy nie powinni być od siebie o 0,5cm?

Co do 4. to ja rozumiem, że jesteśmy Polakami i co nie jest zabronione to jest dozwolone ;) ale na litość, gramy w historyka a nie w Age of Sigmar! :D ;)

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

robson pisze:
A w 3. strzelcy nie powinni być od siebie o 0,5cm?

nie, dlaczego? własne jednostki nie mają obowiązku utrzymywania 0,5cm, ta zasada obowiązuje tylko w przypadku szyku rozproszonego w obrębie tej samej jednostki.

robson pisze:
Co do 4. to ja rozumiem, że jesteśmy Polakami i co nie jest zabronione to jest dozwolone ;) ale na litość, gramy w historyka a nie w Age of Sigmar! :D ;)

To jest przede wszystkim gra i tak, co nie jest zabronione to jest dozwolone tego mnie nauczyło te x lat grania w OiM. Przed niektórymi manewrami powstrzymuje mnie tylko zdrowy rozsądek (no chyba że jestem w sytuacji podbramkowej to wtedy zaczyna się kombinowanie :-D ) Powoływanie się na to że jest to gra historyczna już dawno straciło sens, w każdym razie dla mnie

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Wasil pisze:
To jest przede wszystkim gra i tak, co nie jest zabronione to jest dozwolone tego mnie nauczyło te x lat grania w OiM. Przed niektórymi manewrami powstrzymuje mnie tylko zdrowy rozsądek (no chyba że jestem w sytuacji podbramkowej to wtedy zaczyna się kombinowanie :-D ) Powoływanie się na to że jest to gra historyczna już dawno straciło sens, w każdym razie dla mnie

Lubię to iconSPARTA

To jest gra, jezeli życie Cię zmusza to szarzujesz nawet dragonią na koniach. Mało historycznie, ale skuteczne.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower

Cytuj:
nie, dlaczego? własne jednostki nie mają obowiązku utrzymywania 0,5cm, ta zasada obowiązuje tylko w przypadku szyku rozproszonego w obrębie tej samej jednostki.

No właśnie, a ja rozumiem, że strzelcy na rysunku są w obrębie tej samej jednostki i są w szyku rozproszonym (pikinierzy rozumiem to osobna? Kompletnie nie znam się na piechocie w OiM :D ). Więc powinni być od siebie o 0,5cm (od pikinierów mogą być dowolnie blisko). Chyba że są jednak w zwartym szyku?

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Kozaccy mołojcy działają na trochę innych zasadach, strzelcy i spiśnicy liczeni są jako jedna rota ale szyk obu jednostek nie wpływa na siebie na wzajem, stąd jeżeli strzelcy są w szyku rozproszonym to mają obowiązek trzymania 0,5cm odległości od siebie ale nie od spiśników

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]