Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr gru 12, 2018 12:21 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak grać dywizję Kozakami, żeby zwyciężyć?
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Poszukuję koncepcji na skuteczną rozpiskę i ciekawych strategii. Czyli wszystkiego co może przyczynić się do zwycięstwa KOZ na obecnych zasadach.
Wraz z kolejnymi erratami oraz nowymi scenariuszami doszedłem do ściany. Armia, która kiedyś była znakomita przepoczwarzyła się w naprawdę słabą (moja opinia). Ciężko jest remisować o zwycięstwach nie wspominając (te zdarzają się sporadycznie, ale są to ewidentne błędy lub eksperymenty przeciwnika).
Gram głównie przeciwko RON i SWE. Zarówno ja jak i moi przeciwnicy mamy pełen wachlarz możliwości wystawienia swoich dywizji. Gramy na zasadach i scenariuszach turniejowych (do 50pkt).
Radźcie! :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak grać dywizję Kozakami, żeby zwyciężyć?
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Radzę ;) Po pierwsze grając do 50PS niszczysz atut swojej armii - liczebność. Popatrz na załamanie swoich pułków, a pułków przeciwnika, przekonasz się wtedy że Kozacy nie są wcale tacy słabi na jakich wyglądają. Walka w polu faktycznie im się nie uda, ale mając przy sobie jakiś teren lub linię wozów taborowych mozna całkiem skutecznie walczyć nawet z RON. Teren i odpowiednie ustawienie są u Kozaków kluczową sprawą. Druga sprawa - czy używasz sojuszniczych Tatarów? Oni są zawsze przydatni bo nawet bijąc armię konną mamy co rzucić w pościg.
Kolejna rzecz to liczba wozów a liczba piechoty. Nie należy przesadzać bo tabor bitwy nie wygra, a skuteczność śmigownic i najbardziej efektywnie wydane PSy to najbardziej przereklamowana rzecz w świecie OiM ;)
Potem efektywne wykorzystanie zwiadu - o ile można go wygrać i maksimum wykorzystania np zasadzki. Znowu rozbijamy się o tereny i odpowiednie ich ustawienie.
Scenariusze o których mówisz - konkretnie to które, te z PCH? I errata jako psucie Kozaków, nie wydaje mi się by miało to jakkolwiek większe znaczenie :)
Generalnie - graj aż znajdziesz złoty środek, ja swój już prawie znalazłem a sporo czasu mi to zajęło :-D

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

pnzr pisze:
Teren i odpowiednie ustawienie są u Kozaków kluczową sprawą.

Dodatkowo podkreślę to odpowiednie ustawienie. Ostatnio grałem bitwę Szwedami na piechocie przeciwko armii konnej (dużo słabych jednostek) i wygrałem ją dlatego, że przeciwnik nie miał jak zaszarżować, bo z którejkolwiek strony próbował, to dostawał się pod ostrzał nie tylko z frontu, ale i z obu flank. Piechotą stałem w szczerym polu, a nie straciłem ani jednej podstawki, bo jedyna walka piechoty, to szarża na pikinierów (którzy wysunęli się do przodu przed linię muszkieterów i dział). Moja bitwa absolutnie nie ma charakteru reprezentatywnego, była testowa, towarzyska i w ogóle, ale obrazuje jak ważne jest wzajemne ustawienie i wspieranie się różnych jednostek.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Pułk Kozacki Doborowy - 19ps
Pułkownik ###
Esauł #
12x Rejestrowi
8x Rejestrowi Weterani
12x Mołojcy
3x Jazda Kozacka Doborowa
14x Czerń

Złamanie 24 i weź to rozbij :D
Rejestrowi 12 z esaułem, morale 6 z bazy, +1 za dowódcę, +2 za liczebność łącznie 9 :D
8x rejestrowych weteranów (to jest cudeńko) :)

Pułk Czerni - 10ps
Watażka -?-
20x Czerń
20x Czerń
20x Czerń
3x Czerńcy

Złamanie 36 i weź to rozbij :D

Reszty nie będę wymieniał ;)

Poza tym polecam Krakowskie zasady ;) Nieoficjalne, ale naprawdę fajne :D

P.S. W 19 ps w pierwszym pułku uwzględniłem wozy, które do motywacji się nie liczą ;)

Kozacy - 2000 mołojców, 2450 rejestrowych, 900 konnych zaporożców, 700 czerni, 300 wozów wraz z obsługą, 300 plastunów i harcowników oraz kilkanaście lekkich dział różnego wagomiaru razem z artylerzystami.
Sojusznik tatarski - 300 ordyńców oraz 400 kazindżi.
Łącznie: około 7000 ludzi.

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

No i to jest piękno kozackiej dywizji :D Limitów szkoda narzucać i wtedy zmaksymalizować dowodzenia pułkowników, dopakować artylerią, plastunami oraz harcownikami i można nacierać na wroga bo i jest czym :D Z mołojców formować roty po 10 lub 12 podstawek :)

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Osobiście wystawiam 10 mołojców w zwykłych pułkach, a w doborowym na trzecim poziomie dobieram czwórkę mołojców i mam 12 wtedy. Ale za to lubię w swojej całej krasie rejestrowych, ale i mołojców powoli zaczynam wykorzystywać jakoś sensowniej :D

Kozacy - 2000 mołojców, 2450 rejestrowych, 900 konnych zaporożców, 700 czerni, 300 wozów wraz z obsługą, 300 plastunów i harcowników oraz kilkanaście lekkich dział różnego wagomiaru razem z artylerzystami.
Sojusznik tatarski - 300 ordyńców oraz 400 kazindżi.
Łącznie: około 7000 ludzi.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

@ pnzr: 3x tak
Tak - gramy na zasadach z PCH (nie chcemy odchodzić od zasad turniejowych ). Tak - używam sojuszniczych Tatarów (nie zawsze, ale mam ich jako opcje). Tak - śmigłownice na wozach są przereklamowane ;).

Po krótce opiszę z jak wrednym i kunktatorskim przeciwnikiem przychodzi mi walczyć:

Przykład SWE:
SWE wystawia się na pełne 50pkt. bierze duuużo armat (np. 5 lekkich plus 1 ciężka), oraz najlepszego dowódce co pozwala przy wykorzystaniu zasady szczęście sprzyja śmiałym i wzięciu szybkiego ataku wystawić się 30 cm od mojej linii wystawienia. Ja biorę mniej, żeby się bronić np. we wsi i za wozami... Niestety - armaty demolują wozy (nie samą załogę, ale załogę i wozy), a w domach rzucam oprócz wyparaowania ran dodatkowo na morale, więc po ostrzale z kartacza, podstawki z domostw schodzą w tempie kwadratowym ;). Po trzech turach takiego ostrzału na skutecznym zasięgu rozjazd sojuszniczym pułkiem RON to tylko formalność.

Co do atakowania Kozakami to też mam wątpliwości i to spore. Załóżmy grę KOZ na 50 pkt. przeciwko SWE 40pkt., który wylosował scenariusz wyniszczenie. Odległość między mną a Szwedem w momencie startu wynosi 60cm, a mam 8 tur na "pobicie przeciwnika" (piechota i te jej słynne 10cm). Szwed stoi sobie i czeka, prując do mnie z 2 - 3 armat, a jak już się zbliżę bardziej, dochodzą arkebuzy i salwy :) Jeśli jeszcze nie jestem gdzieś zdezorganizowany to można jakiś pancernych puścić na moje jednostki w ruchu ;) Najśmieszniejsze jest to, że Punktacja jest według tabeli obrońcy, czyli to Ja jako atakujący muszę przekonać 2-3 pułki SWE do opuszczenia pola bitwy bo w innym przypadku przegrywam.

Co do problemów z RON opiszę je trochę później. Pragnę również zaznaczyć, że jeśli chodzi o wystawianie terenu stałem się prawdziwym znawcą tematu ;) Niestety jak pokazuje doświadczenie kilkudziesięciu gier w dywizji (sic!), nawet doktorat z architektury krajobrazu by mi nie pomógł.

EDIT: Podesłałbyś mi jakiś link do "krakowskich zasad"? :)

Odpowiedz z cytatem  
Regimentarz
Awatar użytkownika

Zasady krakowskiej są tutaj: http://forum.oim.wargamer.pl/viewtopic.php?p=75692#p75692.

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Nieoficjalne zasady dywizyjne dzięki uwagom testujących je graczy ulegają ciągłym poprawkom.

Poprawki wprowadzam na blogu. Zapraszam do testowania.

http://swawolnik.blogspot.com/

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]