Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest czw sie 22, 2019 10:27 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rajd kozacki.
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Ho,

alkohol w mojej krwi podsunął mi niezły (według mnie, na chwile obecną) pomysł. Otóż, zagrałbym sobie swymi Kozakami w coś w deseń jednej z wypraw na Turków. Podjeździk kozacki bez wozów i jazdy, przeciw... no i widzę pierwszy problem. Chciałem grac przeciwko Garrison Sortie(czy jakkolwiek to się nazywa, bo nie potrafię tej czcionki odszyfrować). Ale jest tutaj pełno jazdy, chociaż gdyby zagęścić nieco teren polami, budynkami, czymkolwiek co pasowałoby do tamtejszego budownictwa, nawet ta kawaleria nie byłaby taka straszna. Chociaż nie wiem czy ciekawiej by nie było, grać na coś bardziej piechotnego. Stół musiałby być pewnie nieco mniejszy, bo 1x1 jest raczej z myślą o kawalerii, a nie o starciach piechoty. Dynamika rozgrywki pewnie też byłaby nie ta. Zamiast szybkich szarż, dużo strzelania.

No i teraz najważniejsze, pytanie które skłoniło mnie do napisania tego postu. Czajki. Czy WG planuje je wydać? Jeżeli nie, czy wie ktoś może coś na temat czegoś co można by uznać za całkiem udany prox i gdzie można to kupić. Bo bez czajek nawet nie ma co zaczynać. : (

Edyta: A jak się już czajki znajdą to w sumie można by i dla nich jakieś zasady wymyślić. W sensie do "desantu". Bo coś mi dzwoni, że Kozacy w czajkach po Bałtyku Szwedów ganiali. Chyba... Na pewno kogoś, niekoniecznie Szwedów i w sumie nie jestem pewien czy Kozacy. : O

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rajd kozacki.
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Pomysł bardzo ciekawy, choć wymagający de facto całkiem nowego scenariusz - czegoś a'la konwój.

Czajek chyba w najbliższym czasie WG nie wyda, o niczym takim nie słyszałem. Ale w sumie można by coś nawet wydziergać - nie powinno być trudne.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

W sumie nie czytałem Potopu tego od OiM i prawdę mówiąc nie wiem jakie zasady ma scenariusz Konwój. Ale scenariusz musiałby być nieco skirmishowaty czyli: zdobyć i donieść. Trochę odbiega to od tego co proponuje OiM, ale pomysł dalej mi się podoba.

A co do wydziergania, to wypadałoby mieć coś więcej niż dwie lewe ręce. : P Zdaje sobie sprawę, ze ekipa WG po Kickstarterze Potopu ma pełne łapki roboty i na tak niszowy produkt jak czajki nie ma co liczyć. Ale nawet taki Bolt Action ma jakieś tam skośne łódki dla działań na Pacyfiku. Nie żebym próbował nie całkiem skrycie działać na czyjąś ambicję. : P

Gdyby ktoś widział gdzieś, coś co można by było zakwalifikować jako czajki w skali 15mm wojenki, bardzo proszę, niech mi podeśle linka na PM.

Planuję małą letnią ofensywę OiM w pobliskim klubie gier bitewnych i obok zwykłego skirmisha, taki mały scenariusz może pomóc w werbowaniu graczy. Tym bardziej, ze patrząc po zagranicznej części forum na zachodzie Kozacy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Dlatego gdyby ktokolwiek miał jakiekolwiek rady, sugestie co by tu jeszcze wymyślić w sprawie Rajdu Kozackiego niech pisze w tym temacie. Będę dźwięczny.

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

Zdaje mi się że gdzieś tutaj taki pomysł już się pałętał. Poszukaj po tematach.

Model czajki w skali OiM: http://www.emodels.co.uk/art-model-1-10 ... l-kit.html
Cena dosyć wysoka, ale jak ktoś się uprze ;)

Scenariusz zawsze można zrobić samemu. Trzeba by tylko dopasować przeciwnika i ilość terenów na stole, oraz długość trwania scenariusza. Jak ktoś się uprze też do zrobienia :)

Odpowiedz z cytatem  
Chorąży/Ensign
Awatar użytkownika

Bieda u kozaków, zdecydowanie potrzebują jakiegoś kopa od iconWG. Sensowny scenariusz z czajkami byłby super.

Teraz do FoW: Vietnam wchodzi dodatek o bitwach na rzekach, dlaczego nie dało by się zrobić czegoś takiego w OiM dla kozaków? ;)

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Daw pisze:
.

Teraz do FoW: Vietnam wchodzi dodatek o bitwach na rzekach, dlaczego nie dało by się zrobić czegoś takiego w OiM dla kozaków? ;)

Dlatego, że okres OIM nie obejmuje czasów wypraw Kozaków Zaporoskich czajkami na Morze Czarne. :)
W okresie 1648-1676 Zaporożcy byli sprzymierzeńcami (z drobnymi mało znaczącymi wyjątkami) Porty. Nie było mowy o chadzkach łupieżczych na posiadłości Sułtana, jakie były w I poł. XVII w.
Poza tym czajka 1/100 wcale nie jest małym modelem. Byłby raczej niegrywalny.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

dobywszypałasza pisze:
Poza tym czajka 1/100 wcale nie jest małym modelem. Byłby raczej niegrywalny.

Ale skoro chałupa w OiM symbolizuje wioskę, to może jedna czajka mogłaby symbolizować ich flotę? Wizualnie skala 1:100 by pasowała, w końcu jedna podstawka to nie jest trzech ludzi, tylko jakieś 40-50. Argument o niehistoryczności chadzek na Morze Czarne w tym okresie jest OK, ale w końcu to tylko gra, a nie rekonstrukcja rzeczywistości. Zresztą gdzieś już kiedyś tu na forum o czajkach czytałem...

A tak na marginesie - ostatnio sporo czytałem o pierwszych wiekach Rusi i takie mi się skojarzenie nasunęło, ze jest sporo analogii pomiędzy Waregami, założycielami Rusi, a późniejszymi o kilka stuleci Kozakami, nawet jeśli chodzi o osełedce. Porównajmy choćby kozackie czajki z normańskimi okrętami...

EDIT: spojrzałem na cenę tej czajki... Jest rzeczywiście zaporo(żco)wa.

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Dyskutowalismy juz kiedys o tym. Czajki to temat na inna gre.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

No nic, to czajki odpadają. Ale i tak jak dorwę coś jednostek Osmańskich i w miarę terenu który by pasował to coś takiego spróbuje uskutecznić. Zasady i figurki w końcu są. ; ]

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Zawsze można zrobić scenariusz z założeniem, że Kozacy są już po lądowaniu/walce morskiej i dochodzi do walki np. w mieście/porcie.
Myślałem nawet o zrobieniu takiego łupieżczego podjazdu złożonego z samych harcowników/plastunów, ale jestem za krótki w uszach.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]