Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest pt sie 23, 2019 9:15 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Podjazd kozacko-tatarski z sierpnia 1651 roku
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Glorfindel pisze:
pewnie

No i super :)
Dzięki za szybką odpowiedź

"Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita – matka."

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Ostatnio spróbowałem grać tym podjazdem (w końcu pomalowałem ordyńców). na 5 PS przeciwko 8 PS Moskwy na podjeździe defensywnym. Scenariusz obrona wioski. Jak już koledzy wspomnieli podjazd pozwala zagrać iconKOZ "inaczej", jednak zauważyłem jedną rzecz (mam małe doświadczenie na razie z OiM, gramy od trochę ponad pół roku). Grając obronę wioski napastnik zazwyczaj przegra (bądź też zremisuje). Przeglądając wyniki turniejów na forum również zwróciłem uwagę że ten akurat scenariusz w większości wygrywa obrońca z małą ilością PS. Nic w tym dziwnego, bo tak na prawdę ostatni scenariusz zrobili mi doborowi w budynku i 3 spieszonych dragonów broniąca płotku przed całą masą Moskwicy i wygrałem strategicznym. Też macie takie wrażenie czy po prostu brakuje mi zmysłu taktycznego na wioskę?

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Salen pisze:
Ostatnio spróbowałem grać tym podjazdem (w końcu pomalowałem ordyńców). na 5 PS przeciwko 8 PS Moskwy na podjeździe defensywnym. Scenariusz obrona wioski. Jak już koledzy wspomnieli podjazd pozwala zagrać iconKOZ "inaczej", jednak zauważyłem jedną rzecz (mam małe doświadczenie na razie z OiM, gramy od trochę ponad pół roku). Grając obronę wioski napastnik zazwyczaj przegra (bądź też zremisuje). Przeglądając wyniki turniejów na forum również zwróciłem uwagę że ten akurat scenariusz w większości wygrywa obrońca z małą ilością PS. Nic w tym dziwnego, bo tak na prawdę ostatni scenariusz zrobili mi doborowi w budynku i 3 spieszonych dragonów broniąca płotku przed całą masą Moskwicy i wygrałem strategicznym. Też macie takie wrażenie czy po prostu brakuje mi zmysłu taktycznego na wioskę?

jak grasz z dobrym graczem ten scenariusz jest ciężki do ugrania jak nie masz dział/dobrze strzeającej piechoty. Najbardziej w plecy mają konne armie w tym przypadku.

Odpowiedz z cytatem  
Namiestnik

Tym samym podjazdem na RON juz by tak kolorowo nie było.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

We wtorek znowu wioska ale tym razem mój podjazd na 6 PS vs Moskiewska odsiecz na 13 z 3 falkonetami i kolubryną. Ogólnie artyleria się zbytnio nie popisała. Grę zrobili pikinierzy odpychając moich kozaków od płotków których bronili ale to też po części moja wina. Dałem ich tam 3 zamiast skwadronować do 5.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Jako wielokrotnie zdobywajacy z konia wioski.
Przyznaje ze dla konnych armi to mordęga i gra na remis.

Jest kilka trików ale wymaga to tez niewiedzy przeciwnika.

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Po kilku grach tym podjazdem jestem nim zachwycony. Ilość PS pozwala często być obrońcą i wybrać scenariusz. Punkty zwiadu - niewiele jest chyba podjazdów mogących to przebić. Nawet obrona wioski na tym podjeździe przy max PS jest przyjemna (kozacy trzymają wioskę a tatarzy krążą jak wilki wokół nacierających wojsk przeciwnika. Piękna sprawa). Zmotywowało mnie to do pomalowania tego podjazdu na full :D

Odpowiedz z cytatem  
Awatar użytkownika

Bo to jest bardzo dobry podjazd.
Ja najbardziej lubię go na 9 PS. Wtedy mieszczą się wszyscy doborowi Kozacy (4 podstawki) i komplet Ordyńców (8 podstawek).

Jest to jedna z lepszych opcji do zaskoczenia armii zachodnich, które spodziewają się 15-18 PS Kozaków z wozami :P

Ale przeciw takiej Rzeczpospolita czy Turcji to sobie nie wyobrażam wyjść bez wozów i rejestrowych :D

"Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita – matka."

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]