Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz lip 22, 2018 4:50 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Malowanie Osmanów - pytania różne
Prowiantmagister Cekhauz Wilcza
Awatar użytkownika

Mam kilka pytań i miło by było, gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości:

1. Z czego robione są końskie rzędy (napierśnik, uzda, wodze)? Maluję gonullu, na zdjęciu z pudełka wyglądają jakby było to ze skóry. Ktoś husarzom robił czerwone. Czy jest to fantazja autora, czy skóra była czymś barwiona? A może zamiast skóry używano innych materiałów?

2. Na jakich koniach mogły jeździć formacje pokroju beszli i gonullu? Raczej na podlejszych niż sipahowie. Czy wiąże się to z innym umaszczeniem? Koń czystej krwi arabskiej przeważnie będzie gniady bądź kasztanowaty. więc czy dla koni "gorszego sortu" lepsze będzie umaszczenie izabelowate, dereszowate i myszate?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Malowanie Osmanów - pytania różne
Fältherren
Awatar użytkownika

1. Nie spotkałem się z opisami, ale to raczej skóra. Faktycznie na niektórych ilustracjach wydaje się barwiona, stosowano także różnego rodzaju doszyte zdobienia, stąd też kolor może się wydawać inny.
2. Tu już zależy to od Twojego widzi-misie, biorąc pod uwagę, że były to oddziały pograniczne miały okazję zdobywać porządniejsze rumaki na przeciwniku, więc bym się aż tak nie ograniczał do 'podlejszych koni'.

Odpowiedz z cytatem  
Prowiantmagister Cekhauz Wilcza
Awatar użytkownika

Dzięki za odpowiedzi.

Swoją drogą, jesteś Dorianie odpowiedzialny za malowanie tych modeli, prawda? Poza tym, że świetna robota :) , to jak udawało Ci oczyszczać z nadlewek końskie podbrzusza? Popręg, a zwłaszcza (nie znam nazwy) pasek, który idzie od popręgu przez końską pierś, są strasznie niewyraźnie zaznaczone. Chyba w 3 przypadkach usunąłem go razem z nadlewką.
I czy ja trafiłem na jakąś dziwną partię, ale 2 były wyjątkowo cienkie, pogięte i powykręcane. Nie zostało mi nic innego jak tylko nawiercić dłonie i wstawić im włócznie.

Odpowiedz z cytatem  
Strażnik Wielki Koronny
Awatar użytkownika

Kadzik pisze:
Dzięki za odpowiedzi.

Swoją drogą, jesteś Dorianie odpowiedzialny za malowanie tych modeli, prawda? Poza tym, że świetna robota :) , to jak udawało Ci oczyszczać z nadlewek końskie podbrzusza? Popręg, a zwłaszcza (nie znam nazwy) pasek, który idzie od popręgu przez końską pierś, są strasznie niewyraźnie zaznaczone. Chyba w 3 przypadkach usunąłem go razem z nadlewką.
I czy ja trafiłem na jakąś dziwną partię, ale 2 były wyjątkowo cienkie, pogięte i powykręcane. Nie zostało mi nic innego jak tylko nawiercić dłonie i wstawić im włócznie.

Generalnie malowanie koni jest mordęgą. Niestety mają one nadlewki które czasem usuwa się razem z elementami rzędu. Jęli przyjzysz sie uwaznie zdjeciom zauwazysz ze nie ma ich faktycznie ale sa namalowane :D zwłaszcza jesli sa to pierwsze modele. Obecnie udaje mi sie ich nei usuwać. Jak to robie? Zwykły skalpel, i delikatne skrobanie skalpelem po danym miejscu jesli chodzi o górne nadlewki. Dół jade cieniutkim iglaczkiem (pilnikiem o przekroju koła).

Niedługo skończe rajtarów dla muzeum w Wilanowie to wrzuce fotosy.

UWAGA! NIE UŻYWAM EMOTIKONÓW WIĘC NIE TRAKTUJCIE WYPOWIEDZI JAKO ATAKÓW NA SIEBIE

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant
Awatar użytkownika

Kadzik,

Te "paski" trafiają się bardzo rożnie, na 3 zestawy tylko w 1 miałem bardzo cienkie z odlewami. Skalpel, iglak i wiele dokładności pomaga w zachowaniu ich na modelu. Co prawda ja używam iglaka przekroju trójkątnego lub kwadratowego ze względu na mniejszą powierzchnie tarcia niż płaski. Okrągłego do płaskich powierzchni unikam.

Z drugiej strony to elementy widoczne w niewielkim stopniu wiec nawet namalowane wystarczają.

Z dużą ilością koni do malowania ostatnio poradziłem sobie aerografem i już raczej do malowania pędzlem nie wrócę. Oczywiście detale to już inna bajka. np. 18 koni można pomalować 6 kolorami w kilkanaście minut.

Pozdrawiam,
N.

Odpowiedz z cytatem  
Strażnik Wielki Koronny
Awatar użytkownika

Ja własnie rzeczonych rajtarów aerografem maziam bo inaczej przy 700+ koniach dostał bym zawału przy 100 koniku

UWAGA! NIE UŻYWAM EMOTIKONÓW WIĘC NIE TRAKTUJCIE WYPOWIEDZI JAKO ATAKÓW NA SIEBIE

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Odświeżając temat chciałem podsumować jakoś wiedzę na temat malowania Osmanów.

Czytając stare tematy znalazłem parę cennych informacji. W tym temacie jest kilka cennych uwag w pracach Inkuba oraz Doriana co do Beszli oraz Janczarów. Dodatkowo parę detali dało się wyciułać z tematu malarskiego Ciosa. Dlatego też chciałbym prosić wszelkich znawców koszerności o ogolne podanie jakiś uwag co do malowania armii Tureckiej. Wyczytałem też gdzieś, że planowane jest wydanie takiego poradnika, jednak dopiero za jakiś czas. Lepiej już teraz zacząć malowanie figurek, jeżeli chce się zagrać na poziomie dywizji.
Zaczynając od Gonullu: wyczytałem, że generalnie wszystkie turbany były białe. Jednostki były ochotnicze, więc nie należy im dawać zbyt bogatych zdobień i kolorów. Siodła powinny być kolorowe, a nie brązowe. Jakich kolorów unikać? I jak odróżnić ich od Beszli, którzy z łukami korzystają z tych samych figurek?

Co do Janczarów: jakie kolory mogą mieć i jak odróznić tych doborowych od zwykłych? Ich czapki zawsze były białe, co z resztą? Czy poza kurtkami powinni się od siebie różnić?

Czy generalna zasada dotycząca Osmanów jest taka, że było to wojsko bardzo kolorowe? Domyślam się też, że w przypadku Spahisów moim jedynym ograniczenem może być ilość kolorów w pojemnikach ;).

Z góry dziękuję za podchwycenie wątku. Na pewno pomoże początkującym w nierobieniu głupich błędów historycznych.

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Najpierw co do rzędów bo zdaje się że się trochę spóźniłem z odpowiedzią :) 'paski' jak je nazywacie nie muszą być skórzane, mogą być z taśmy jedwabnej np bordowej , zielonej czy żółto czarnej- takie widziałem, ale nie odnosi się to do wszystkich pasów w rzędach koni. Przeciwnie rzadko stanowią jeden kolor. Czasem , w tych bogatszych rzędach występuje pokrycie skóry aksamitem bordowym.A taki pas najczęściej pokrywany jest wówczas złoconymi blaszkami przez co aksamitu prawie nie widać. Wśród rzędów mimo wszystko powinien dominować kolor skóry.Tylko u niektórych bogatszych można coś 'zbajerzyć'.
Najpopularniejsza maść końska jest raczej gniada- brązowa sierść, czarny ogon i grzywa. Sierść na dole nóg czarna.

Orris pisze:
Odświeżając temat chciałem podsumować jakoś wiedzę na temat malowania Osmanów.

Czytając stare tematy znalazłem parę cennych informacji. jest kilka cennych uwag w pracach Inkuba oraz Doriana co do Beszli oraz Janczarów. Dodatkowo parę detali dało się wyciułać z tematu malarskiego Ciosa. Dlatego też chciałbym prosić wszelkich znawców koszerności o ogolne podanie jakiś uwag co do malowania armii Tureckiej. Wyczytałem też gdzieś, że planowane jest wydanie takiego poradnika, jednak dopiero za jakiś czas. Lepiej już teraz zacząć malowanie figurek, jeżeli chce się zagrać na poziomie dywizji.
Zaczynając od Gonullu: wyczytałem, że generalnie wszystkie turbany były białe. Jednostki były ochotnicze, więc nie należy im dawać zbyt bogatych zdobień i kolorów

Zaciąg ochotniczy nie ma nic do ozdób na rzędach koni. Wszak zaciąg towarzyski to też zaciąg ochotniczy a wiemy jakie tam cuda można było spotkać w rzędach.

Orris pisze:
Siodła powinny być kolorowe, a nie brązowe. Jakich kolorów unikać? I jak odróżnić ich od Beszli, którzy z łukami korzystają z tych samych figurek?

Wielu szczegółów zwyczajnie nie wiemy, większość siodeł które się zachowały jest bogata. O siodłach uboższych wiemy nie wiele. Te które widziałem kryte są tkaninami -bordową , zieloną , błękitną , granatową, brązową.Nie wiemy jednak do kogo należały owe siodła.

Orris pisze:
Co do Janczarów: jakie kolory mogą mieć i jak odróznić tych doborowych od zwykłych? Ich czapki zawsze były białe, co z resztą? Czy poza kurtkami powinni się od siebie różnić?

Sądzę że ubiór janczarów nie był jednolity w jednostkach, pomimo że sukno zapewniał im sułtan. Jak odróżnić doborowych janczarów, np jakimiś dodatkowymi ozdobami. Modele mają pióra-dla zwykłych można się ich pozbyć-tzn samych piór, nie szkofii.

Orris pisze:
Czy generalna zasada dotycząca Osmanów jest taka, że było to wojsko bardzo kolorowe? Domyślam się też, że w przypadku Spahisów moim jedynym ograniczenem może być ilość kolorów w pojemnikach ;)
[/quote]
Mniej więcej, generalnie jest to armia ubrana jak na wesele :) .
Na razie są pilniejsze sprawy niż poradnik ;->.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

A czy kolor mundurów janczarów był wspólny dla jednej orty czy dla całego pułku?

Odpowiedz z cytatem  
Generał Gwardii Królewskiej
Awatar użytkownika

Kuba pisze:
A czy kolor mundurów janczarów był wspólny dla jednej orty czy dla całego pułku?

Odpowiem inaczej. Gdybym miał malować janczarów dla siebie pomalowałbym ich w różne kolory. Wszystkie obrazy z oddziałami janczarów jakie widziałem pokazują ich w różniących się kolorystycznie ubiorach. Podejrzewam, że jakieś jednostki 'pałacowe', gwardie mogły mieć jednolite ubiory. Reszta nie.

W sprawie rzędów koni jeszcze opis z blogu Michała. Co prawda odnosi się do czasów Sulejmana Wspaniałego, ale patrząc na eksponaty muzealne z XVII w w tej materii nie wiele się zmieniło.
http://kadrinazi.blogspot.com/2011/08/k ... jmana.html

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]