Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest sob sty 23, 2021 3:06 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Żilcy i ich nowoopublikowane zasady
Ciura obozowy/Camp follower

Szanowni,

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat zasad Żilców.
Car wykopał skądś dla nich pełnokrwiste konie (Moskwicińska husaria nawet takich nie ma) oraz drzewko nieco poważniejsze niż rogacina. Dostali też pistolety. Kolczug nie mają, zamiast tego mogą przypinać sobie skrzydełka, coby szybciej trafić do nieba.

Wystawianie ich w podjazdach się nie zmieniło, natomiast Zgrupowanie Jazdy i Chowańskiego (Piechota też tam jakoś może ich wystawiać) mogą podmieniać Dworian/Wyborową na nich. Obie mają lepszą ochronę od Żilców - i chyba tylko to.

Z perspektywy gracza in spe, który pojęcia jeszcze nie ma o grze, uatrakcyjniają wojska "starego stroja" w Zgrupowaniu Jazdy. W podjeździe moskiewsim z Boriatyńskim rozważyłbym wystawienie 12 dzieci zamiast ósemki by dobrać się do pięciopodstawkowych żilców (doczytałem, że sprytni ludzie biorą mniejsze podjazdy by mieć z tego benefity w scenariuszu, ale jeszcze nie rozumiem tego systemu- ot, muszę przeczytać podręcznik).

A co Wy o nich myślicie? Yeah or meh? Najlepsza rzecz, jaka przydarzyła się Moskwie od czasu Kniazia Boriatynskiego, czy kolejny pretekst do ryku rozsierdzonych jęczybuł?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Żilcy i ich nowoopublikowane zasady
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Na papierze wygląda to bosko, trzeba sprawdzić w boju.
Jednakże, masz mocne pierwsze uderzenie, które przy dobrych rzutach spowoduje niezłe straty.
Ja już się zastanawiam, czy zrezygnować z innych wojsk, aby mieć tą jednostkę.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Z pewnością najlepsza jednostka moskiewska to szarży. Jednakże z uwagi na słaby pancerz będzie szybko ginąć. No i kopie jednorazowe, a brak koncerzy będzie przeszkadzał, tym bardziej, że dobry przeciwnik wymusi zużycie kopii na czymś nieprzydatnym. Takie trochę "żywe torpedy" ;)

Ja wciąż czekam na coś z SR dla iconRUS - jak choćby Astrachańców, ale to już kwestia osobistych upodobań i stylu gry.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Po pierwszym ciosie nadal masz jazdę kozacką, bez JD, ale jednostkę z pistoletami i wyszkoleniem 5. iconRUS ma w podjeździe już coraz więcej jednostek do uderzenia.
Umiejętne dowodzenie pozwala uniknąć takich wabików, a z drugiej strony straty to straty, czy na husarii, czy na wolontarzach. W ogólnym rozrachunku liczysz tylko podstawki.
Moskiewski podjazd z SR to z zaprzyjaźnionymi jednostkami iconTAT

Odpowiedz z cytatem  
Rotmistrz
Awatar użytkownika

a mi się ta nowa moskwa bardzo podoba. Mam nadzieję że w końcu znajdę czas i chęci na pomalowanie całego podjazdu :)

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Po pierwsze palnąłem głupotę - żilcy to druga (na podjeździe - i trzecia ogółem) najlepsza jednostka uderzeniowa iconRUS . Pierwsza to oczywiście sotnia wyborowa.

zk1944 pisze:
Po pierwszym ciosie nadal masz jazdę kozacką, bez JD, ale jednostkę z pistoletami i wyszkoleniem 5.

Tylko to "bez JD" to dość kluczowa sprawa - SR, a szczególnie JD pozwala być NIEBOTYCZNIE bardziej manewrowym. I między innymi lepiej unikać owych wabików :)

zk1944 pisze:
Z drugiej strony straty to straty, czy na husarii, czy na wolontarzach. W ogólnym rozrachunku liczysz tylko podstawki.

Prawda, przy czym tu bardziej chodzi o zdobycie przewagi i przechylenie szali zwycięstwa, a nie o jego skalę :)

zk1944 pisze:
Moskiewski podjazd z SR to z zaprzyjaźnionymi jednostkami iconTAT

I to mi się bardzo marzy :) Wciąż iconRUS jest jedyną nacją, która nie ma dostępu do podjazdu z jazdą w SR (jazdą, nie dragonią).

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Dlatego jazda kozacka jest taka doskonała, inaczej iconRON byłby kiepski.
No właśnie trzeba zobaczyć jak to będzie działało w całym podjeździe.
Może ktoś chętny na Śląsku zagrać po świętach?
Tak najbardziej dla mnie ciekawe będzie wystawienie ich w pułku jazdy pomiestnej, wreszcie ten pułk będzie miał rację bytu na polu bitwy.
Jak pomaluje w święta źilców to muszę zagrać dywizję

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Jak mi Moskwa powie że przykładowo pułk kniazia jako podjazd jest slaby to się usmieje ;)
Naprawdę nacja dostała całościowo solidnego kopa.

A to że nie ma kawalerii do walki z SR to już właśnie taki jej urok. Inaczej wszystkie podjazdy i nacje bylyby na jedno kopyto.

MSZ nie raz udowadniał mi że należy czuć respekt przed stara Moskwa.. A dopiero teraz pokaże prawdziwą siłe ;)

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

miszczu pisze:
Jak mi Moskwa powie że przykładowo pułk kniazia jako podjazd jest slaby to się usmieje ;)
Naprawdę nacja dostała całościowo solidnego kopa.

A to że nie ma kawalerii do walki z SR to już właśnie taki jej urok. Inaczej wszystkie podjazdy i nacje bylyby na jedno kopyto.

MSZ nie raz udowadniał mi że należy czuć respekt przed stara Moskwa.. A dopiero teraz pokaże prawdziwą siłe ;)

Pułk jako podjazd ma moc, ma swoją wadę, że brak jest piechoty, ale coś za coś.
Dokładnie, niech każdą armia ma swoje plusy i minusy ale różniące się między armiami.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

zk1944 pisze:
Pułk jako podjazd ma moc, ma swoją wadę, że brak jest piechoty, ale coś za coś.

+1 - pełna zgoda! Żilcy to żilcy, ale wyborowa na podjeździe! iconSPARTA

zk1944 pisze:
Dokładnie, niech każdą armia ma swoje plusy i minusy ale różniące się między armiami.

Co nie zmienia faktu, że SR (a szczególnie JD) jest wciąż olbrzymim plusem przy tak manewrowej grze, jaką jest OiM :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]