Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest ndz sie 25, 2019 3:27 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Moskwa po zmianach
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Żeby oddać realia turniejowe iconRUS ma z góry ustalone 3 rozpiski - 7 PS, 9 PS i 11 PS.
Podejmij decyzję na ile PS gra Turcja i Tatarzy, ja podam Ci pierwszy iloma PS-ami gram na kogo.

Odpowiedz z cytatem  
Ciura obozowy/Camp follower
Awatar użytkownika

Turcja lepsza jakościowo? nie powiedział bym. Sam gram tyurcja i po tylu rozegranych grach wiem już co ją boli w stosunku do pozostałych nacji.
Jedyne co ewentualnie jakościowo jest mocniejsze to Deli

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

To już Ci mówię - że Tatarzy na 7PS i Turcja na 11PS.

Turcja oczywiście nie jest wybitna jakościowo, ale Moskwę biją całą poza rajtarami. Przede wszystkim sipahowie są bez porównania lepsi od dzieci.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Leszczyc pisze:
Turcja oczywiście nie jest wybitna jakościowo, ale Moskwę biją całą poza rajtarami. Przede wszystkim sipahowie są bez porównania lepsi od dzieci.
Zapominasz o sotni podjazdowej, która jak ma 7 podstawek z rohatynami, ustępuje tylko sipahom z kopiami.

Leszczyc pisze:
To już Ci mówię - że Tatarzy na 7PS i Turcja na 11PS.
Miałeś nie podawać PS-ów, ale przepadło.
Na obydwie armie podjazdy za 11 PS-ów.
Teraz scenariusze, chcesz wylosować czy wybrać?

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Lubelak pisze:
Zapominasz o sotni podjazdowej, która jak ma 7 podstawek z rohatynami, ustępuje tylko sipahom z kopiami.

Krótszy "zasięg" szarży, brak zaciągu, gorszy pancerz - nie przeceniałbym podjazdowej, choć oczywiście to dużo lepsze dzieci.

Lubelak pisze:
Miałeś nie podawać PS-ów, ale przepadło.
Na obydwie armie podjazdy za 11 PS-ów.
Teraz scenariusze, chcesz wylosować czy wybrać?

Wiem, ale przecież nie gramy, tylko rozpatrujemy taktyki, dlatego napisałem, że od razu Ci podam. I szczerze mówiąc chętnie zobaczyłbym, co napiszesz o każdym dostępnym scenariuszu.

Swoją drogą cieszę się, że sam przyznałeś dwa posty wcześniej, że Moskwie teraz nie opłaca się już wystawiać na małe punkty (przez małe rozumiem tu coś rzędu 2-4PS, a nie 7).

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Leszczyc pisze:
Lubelak pisze:

Krótszy "zasięg" szarży, brak zaciągu, gorszy pancerz - nie przeceniałbym podjazdowej, choć oczywiście to dużo lepsze dzieci.
Napisałem że ustępują tylko sipahom z kopiami, a Ty dalej porównujesz ich do...sipahów z kopiami. :-D
Porównaj ich z drugą najlepszą jednostką turecką na podjeździe, czyli doborowymi beszli.
Większa liczebność, lepsza dyscyplina, wyższe morale i co najważniejsze wyższe wyszkolenie.
Mając do wyboru beszli lub sotnię, bez wahania wybrałbym sotnię.

Leszczyc pisze:
Wiem, ale przecież nie gramy, tylko rozpatrujemy taktyki, dlatego napisałem, że od razu Ci podam. I szczerze mówiąc chętnie zobaczyłbym, co napiszesz o każdym dostępnym scenariuszu.
Spróbujemy.

Cytuj:
Swoją drogą cieszę się, że sam przyznałeś dwa posty wcześniej, że Moskwie teraz nie opłaca się już wystawiać na małe punkty (przez małe rozumiem tu coś rzędu 2-4PS, a nie 7).
Wyciągasz błędne wnioski. :D
Mogę wrzucić maksymalnie 3 rozpiski bo mamy odtworzyć realia turniejowe.
Gdybym mógł wziąć więcej, wrzuciłbym co najmniej dwie za 4 PS-y i z trzy-cztery na 5+.
To że ich nie ma, wynika z chęci zróżnicowania analizowanych rozpisek.
Dzięki temu mamy Chowańskiego za 7 PS, Zasieczną na 9 PS i podręcznikowy na 11 PS.
Równie dobrze, mogła być Zasieczna na 4 PS-y, Zasieczna na 8 PS i Zasieczna na 9 PS.
Jak chcesz możemy zmienić na ten drugi wariant.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Lubelak pisze:
Napisałem że ustępują tylko sipahom z kopiami, a Ty dalej porównujesz ich do...sipahów z kopiami. :-D

Yyy, nie? Według Ciebie zwykli sipahowie nie mają lepszego pancerza, zaciągu czy ruchu dodatkowego +20???

Co do beszli to (szczególnie zwykli, nie doborowi) mają na ogół inne zadania niż walka w zwarciu.

Lubelak pisze:
Wyciągasz błędne wnioski. :D
Mogę wrzucić maksymalnie 3 rozpiski bo mamy odtworzyć realia turniejowe.
Gdybym mógł wziąć więcej, wrzuciłbym co najmniej dwie za 4 PS-y i z trzy-cztery na 5+.
To że ich nie ma, wynika z chęci zróżnicowania analizowanych rozpisek.
Dzięki temu mamy Chowańskiego za 7 PS, Zasieczną na 9 PS i podręcznikowy na 11 PS.
Równie dobrze, mogła być Zasieczna na 4 PS-y, Zasieczna na 8 PS i Zasieczna na 9 PS.
Jak chcesz możemy zmienić na ten drugi wariant.

Ja nie mówię, że trzeba być opóźnionym w rozwoju, żeby brać zasieczną na 4PS. Opóźnionym w rozwoju to trzeba być, żeby wystawiać zwykły podręcznikowy na 4PS. Ale sam przyznałeś, że turniejowo (co uznaliście sami za dobry wyznacznik) to się nie opłaca.

Odpowiedz z cytatem  
Porucznik/Lieutenant
Awatar użytkownika

Leszczyc pisze:
Lubelak pisze:

Yyy, nie? Według Ciebie zwykli sipahowie nie mają lepszego pancerza, zaciągu czy ruchu dodatkowego +20???
Zaciąg tak, ruch dodatkowy tak, pancerz nie. W zestawieniu z podjazdową są zdecydowanie słabsi - gorsze morale, mniejsza liczebność, gorsza dyscyplina, gorsze wyszkolenie, brak rohatyn, a co za tym idzie, w bezpośredniej konfrontacji gorszy pancerz.

Leszczyc pisze:
Co do beszli to (szczególnie zwykli, nie doborowi) mają na ogół inne zadania niż walka w zwarciu.
Ja pisałem o doborowych więc nie rozumiem dlaczego piszesz o zwykłych.
To tak jak bym napisał o doborowych kozakach z rohatynami RON, a Ty ripostowałbyś innym użyciem kozaków zwykłych.
Doborowi służą jak najbardziej do walki w zwarciu i spisują się w nim lepiej niż wymienieni wyżej sipahowie.
Tak też są wykorzystywani przez graczy Tureckich.
Leszczyc pisze:
Ja nie mówię, że trzeba być opóźnionym w rozwoju, żeby brać zasieczną na 4PS. Opóźnionym w rozwoju to trzeba być, żeby wystawiać zwykły podręcznikowy na 4PS. Ale sam przyznałeś, że turniejowo (co uznaliście sami za dobry wyznacznik) to się nie opłaca.
Na razie to Ty sugerowałeś że podrożenie zasiecznej "zabiło" ten podjazd, więc skąd taka odmiana?
Możesz przywołać miejsce w którym twierdziłem, że zasieczna/podręcznikowy za 4 PS-y jest nieopłacalny?

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Lubelak pisze:
Zaciąg tak, ruch dodatkowy tak, pancerz nie. W zestawieniu z podjazdową są zdecydowanie słabsi - gorsze morale, mniejsza liczebność, gorsza dyscyplina, gorsze wyszkolenie, brak rohatyn, a co za tym idzie, w bezpośredniej konfrontacji gorszy pancerz.

Jeśli nie sipahowie nie mają kałkanów. Liczebność owszem - większa - jeśli wyrzucisz dany wynik na kostce (ale wtedy masz mniejsze dowodzenie niż turecki Aga). Jeśli inny - dużo mniejsza.

Lubelak pisze:
Ja pisałem o doborowych więc nie rozumiem dlaczego piszesz o zwykłych.

Bo - patrząc na statystki - wydaje mi się, że to raczej lekka jazda, a nie uderzeniowa - choćby przez brak towarzyskiego. Zdaję sobie oczywiście sprawę z plusów, jakie daje rozproszony. Natomiast nie grałem nigdy Turcją więc tu przyznaję od razu, że nie mam praktyki.

Lubelak pisze:
Na razie to Ty sugerowałeś że podrożenie zasiecznej "zabiło" ten podjazd, więc skąd taka odmiana?
Możesz przywołać miejsce w którym twierdziłem, że zasieczna/podręcznikowy za 4 PS-y jest nieopłacalny?

Teraz Ty mi nie wciskaj czegoś, czego nie powiedział - nie pisałem, że zabiło ten podjazd, natomiast w przypadku tam małej ilości PS ten 1 dużo zmienia.
Że podręcznikowy za 4PS jest do kitu napisałem ja (i tylko ja). Natomiast Ty stwierdziłeś, że mogąc wziąć 3 rozpiski, nie wziąłbyś tak małej zasiecznej - czyli jest to nieopłacalne mając limit turniejowy.

Odpowiedz z cytatem  
Pachołek/Camp servant

Po dzisiejszej grze też stwierdzam, że wolałbym chyba za 4 PS mieć 2x4 kozaków, 12 dragonów i falkonet zamiast podjazdu defensywnego :P

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]