Ogniem i Mieczem - By Fire and Sword

Historyczna Gra Strategiczna - Historical Wargame
Dzisiaj jest śr lis 20, 2019 6:45 am

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pytań kilka odnośnie Moskwy
Fältherren
Awatar użytkownika

Ja nie ironizowałem, przykro mi że tak to odebrałeś. Przecież nikt graczom nie broni rozpisywać własnych podjazdów/pułków/dywizji historycznych; źródeł i opracowań jest w Polsce dostępnych od groma, naprawdę da się znaleźć i zrobić z tego sporo. Macie jako wzór podjazdy i dywizje podręcznikowe + nieco tego co do tej pory ujrzało światło dzienne w pdfach - naprawdę można w oparciu o to coś sobie do własnych gier rozpisać.
'Dywizja' Drummonda miała 4 działa, zapewne lżejszych wagomiarów (Szkot prowadził wszak eskortę konwoju zaopatrzeniowego).

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Cieszę się, jeśli to tylko nieporozumienie :) Natomiast w takim razie będę obstawiał przy nowej dywizji historycznej, bo czegoś takiego z pułku wojewodzińskiego zrobić się nie da. Mogę nawet się zgłosić do testów ;)

To pomóż w takim razie - lepiej chyba byłoby dać 4 działa lekkie (falkonety czy 4f-ówki też mogą być?) jako dodatkowe, niż jako artyleria w pułkach sołdackich, prawda? Tak przynajmniej wnioskuję z opisu.

Co do dowódcy to znalazłem na razie, że był zwolennikiem dyscypliny wojskowej i tortury były mu nieobce.

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

4 działa to za dużo, wszak poza artylerią regimentową nie stosujemy przelicznika 1:1. Dałbym na maksa 2 falkonety w artylerii dywizyjnej i żadnych w regimentach soldackich. Trzeba pamiętać, że regiment Bruce'a, zasilony przez inne oddziały, miał wymienić garnizon Byhowa - mało więc prawdopodobne, by Bruce miał ze sobą regimentówki.
Ta dywizja nie ujrzy raczej światła dziennego jako oficjalny dodatek OiM z bardzo prostego powodu: starcie w którym miała brać udział i pobić na głowę Litwinów jest bardzo dyskusyjne i póki co nie jestem w stanie go zweryfikować. Żadne mi dostępne polskie źródło nie wspomina o porażce pod Czausami, znalazłem o tym tylko jednozdaniową wzmiankę w jednym z opracowań. Jakoś w to, że 6000 Litwinów w 1662 roku miałoby się zebrać do kupy i jeszcze w bitwie stracić 15 sztandarów i 1 działo nie bardzo mi się chce wierzyć. Prawdopodobnie Moskwicini pobili jakieś zgrupowanie wolontarskie (być może wsparte kilkoma chorągwiami komputowymi), ale sami nawet nie podają szczegółów. A takich starć gdzie to kronikarze dodawali do sił przeciwnika jedno zero czy nawet opisywali starcie którego nie było historia zna wiele ;)
Dodatkowo wymagałaby raczej specyficznego scenariusza (marsz w obronie konwoju, bo to ruble i ziarno były dla obrońców Byhowa najważniejsze), a to - w przypadku braku informacji o siłach przeciwnika - jest niemożliwe do napisania.

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Racja, mój błąd - zrozumiałem, że 4 działa w OiM, a nie w rzeczywistości :)

Co do samej historii to zgadzam się, że zwycięstwo mogło być dużo mniej znaczące, niż to podane w opisie, ale przecież mi nie chodzi o bitwę historyczną, tylko o dywizję. Nie wydaje mi się, żeby przedstawiona przeze mnie rozpiska była jakaś super-potężna i zaburzająca równowagę w OiM, tym bardziej, że brak jej dobrego zwiadu (max. 24 PZ), pułków sojuszniczych i licznej artylerii średniej (będących przecież dużym plusem Moskwy), a i pułk rajtarów nie jest największy. Nie wiem, czy masz jakieś zastrzeżenia do samego opisu stanu wojsk, bo przecież o niego tu głównie chodzi przy tworzeniu dywizji. Moim zdaniem taka rozpiska byłaby ciekawą alternatywą dla tej podręcznikowej, tym bardziej, że dywizji Chowańskiego raczej się unika ;)

Pewnie, że prawdopodobnie podkoloryzowali swoje zwycięstwo. Może i pobili nawet jedynie obstawę wozu z chorągwiami :P Grunt, że taka dywizja była, nie?

Мы - сотрудники КОМКОНа-2. (...) Нам одно не разрешается: недооценить опасность. И если в нашем доме вдруг завоняло серой, мы просто обязаны предположить, что где-то рядом объявился черт с рогами, и принять соответствующие меры вплоть до организации производства святой воды в промышленных масштабах!

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Leszczyc pisze:
Grunt, że taka dywizja była, nie?

Tu, obawiam się, Twoja i moja filozofia doboru materiału na podjazd/dywizję historyczną do OiM mocno się rozmijają :-D

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Nie mam wątpliwości, że dużo głębiej siedzisz w tym, niż ja :) Natomiast biorąc pod uwagę, że o tej bitwie wspomina jeszcze kilka pozycji, w tym anglojęzycznych (jak Dalton), mogłoby to chyba przejść jako rozpiska do gry - podstawy są. Moskwie bardzo przydałoby się móc wystawić coś solidnego za trzydzieści-parę punktów.

Mogłoby to wyglądać tak:
-William Drummond #### (albo ###) - 6 lub 5PS (zasady specjalne w stylu okrutny, doświadczony, mistrz dyscypliny, dobry dowódca - pułki nowego stroja, można by też dodać coś o obronie, z racji tego, jak uratował carskie wojska przed totalną klęską podczas odwrotu armii rosyjskiej)
-3 pułki sołdackie - bez limitów punktowych (ale bez artylerii)
-1 pułk rajtarski (max. 8 rot, bez kopijników)
-1 prikaz strzelców grodowych (tylko podstawa, czyli 5 sotni)
-jednostki dodatkowe - dwie sotnie kozaków służebnych - każda za 1PS, 3 jednostki szlachty - np. 2 sotnie dzieci (po 3 podstawki) i 1 sotnia dworian (3 podstawki) - całość za 2 PS (lub 3 - tu trzeba by pomyśleć, przy czym proponowałbym zrobić te dodatkowe jednostki jako obowiązkowe), 2 falkonety 1,5f (za 1PS każdy), wóz z amunicja? (? - żeby oddać to zaopatrzenie)

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Z ciekawości - o jakiego Daltona chodzi?

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Nie bój się, nie Timothy'ego ;) W kilku miejscach (m.in. tu - http://odnb2.ifactory.com/view/article/ ... rId%3D5888 - więc byle czego chyba by nie polecali) znalazłem odnośniki do C. Dalton, The Scots army, 1661–1688

Odpowiedz z cytatem  
Fältherren
Awatar użytkownika

Książkę już mam, zaraz sprawdzę czy cosik warta, dzięki!

Odpowiedz z cytatem  
Towarzysz/Companion
Awatar użytkownika

Daj znać, ciekaw jestem werdyktu

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]